Meta reagon për situatën në Maqedoni: Keqardhje për retorikat anti-shqiptare

506
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka reaguar këtë të enjte në lidhje me tensionet politike në Maqedoni, pas refuzimit të presidentit Ivanov për të mandatuar Zaev për formimin e qeverisë me aleatët shqiptarë.
“Shpreh shqetësimin për situatën e rënduar politike në Maqedoni dhe inkurajoj të gjitha forcat politike në vendin fqinj për qetësi, përgjegjshmëri dhe konstruktivitet”, ka thënë Meta. 
Kreu i Kuvendit ka shprehur keqardhjen e tij për qëndrimin e presidentit Ivanov ndaj platformës së partive shqiptare, duke nënvizuar se retorika të tilla dëmtojnë stabilitetin rajonal. 
“Dëshiroj të shpreh gjithashtu keqardhjen për retorikat nacionaliste anti-shqiptare, të cilat cënojnë harmoninë dhe bashkëjetesën ndë-etnike, si garanci për stabilitetin e vendit fqinj”, ka vijuar Meta.
“Shpresoj që gjithë aktorët institucionalë dhe politikë të tregojnë përkushtim për progresin demokratik dhe euro-atlantik të Maqedonisë”, përfundon kreu i Kuvendit.
Sigal