Mbyllen hetimet për 613 kg kokainë

397
Sigal

Tre persona do të përballen me drejtësinë për trafikimin e 613 kg kokainë nga Amerika Latine të sekuestruara në Maminas shkurtin e vitit 2018. Pritet që brenda kësaj jave t’i komunikojnë akuzat tre të dyshuarve si pjesë e këtij trafiku. Ata janë Armando Pezaku shoferi i trajlerit me të cilin u bë transporti i kontenierëve nga porti i Durrësit deri në kapanonin e kompanisë “Arbër Garden”, menaxheri i kompanisë së bananeve Donaldo Lushaj, si dhe pronari i kësaj firme Arbër Çekaj.

“Grup i strukturuar kriminal, trafik ndërkombëtar narkotikësh dhe vepra penale të kryer në kuadër të grupit kriminal” janë ndër akuzat që prokuroria ka ngritur ndaj tre të dyshuarve të cilët hetohen prej 14 muaj. Me anë të letër-porosisë nëpërmjet ambasadës pritet që Çekajt akuza t’i komunikohet në Gjermani atje ku ai mbahet që pas ndalimit nga autoritetet gjermane. Për Çekajn është kërkuar ekstradimi në Shqipëri por pas më shumë se një viti ende drejtësia gjermane nuk ka dhënë dakordësinë.

Pak muaj pas operacionit “Last Snow” që zbuloi sasinë rekord të kokainës nga Amerika Latine drejt Shqipërisë, forca e ligjit vuri në sekuestro dhe disa asete të Çekaj “Forca e Ligjit” sekuestron disa llogari bankare në emër të kompanisë “Arbri Garden” shpk, të cilës iu sekuestruan 613 kg kokaine në 28 shkurt të këtij viti në Portin e Durrësit, si dhe subjektit “Ecoalmax” shpk, të dyja në pronësi të Arbër Çekajt. Sipas Task-Forcës që heton grupet kriminale, e ngritur nga Ministria e Brendshme, vlera totale e llogarive të sekuestruar është rreth 38 mijë dollarë dhe mbi 10 milion lekë”.