Eksperti i shëndetit publik amerikan: Dhjetë të “vërteta” për koronavirusin

344
Sigal

Ish-drejtori i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, Dr Tom Frieden, hodhi “10 të vërteta të qarta” për Covid-19, ndërsa foli në një Komitet në lidhje me përgjigjen pandemike.

“Në 30 vitet e mia në shëndetin publik global, kurrë nuk kam parë diçka të tillë,” tha Frieden, i cili tani shërben si president dhe CEO i Resolve to Save Lives. “Është e frikshme. Është e paparë.”

Këtu janë 10 të vërtetat, sipas Frieden cituar nga CNN:

1-Situata është shumë e keqe në Nju Jork

“Edhe tani me vdekjet në rënie të konsiderueshme, ka dy herë më shumë vdekje nga Covid-19 në New York City sesa ka në një ditë të zakonshme nga të gjitha shkaqet e tjera të kombinuara,” tha Frieden.

New York ka rastet më të larta të konfirmuara të koronavirusit të çdo shteti në vend, me 321,192 raste totale dhe 25.231 vdekje, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Vetëm në New York City, ka 173.228 raste me 43.676 të shtruar në spital dhe 13.938 vdekje të konfirmuara.

2-Ky është vetëm fillimi

Frieden tha se situata më të jetë më keq sa gjërat duket tani. Ai mendon se jemi akoma në fazat fillestare të pandemisë.

Ekspertët John Barry dhe Marc Lipsitch bashkëautorë të një raporti të ri që parashikon që pandemia e koronavirusit mund të zgjasë deri në dy vjet të tjerë, dhe ata paralajmërojnë se situata mund të përkeqësohet “në mënyrë të konsiderueshme më keq sesa ajo që kemi parë deri më tani”.

3-Të dhënat janë një armë e fuqishme kundër virusit

Ai shpjegoi se të dhënat e përdorura për të studiuar COVID-19 mund të ndihmojnë në ndalimin e përhapjes së infeksionit përpara se të shfaqet një pikë e nxehtë.

4-Ne kemi nevojë për të frenuar virusin

“Ndërsa kufizimet kanë çuar në një ngadalësim të virusit dhe zbutjen e kurbës në shtete si Nju Jork dhe Kaliforni, virusi vazhdon të përhapet”, tha ai.

“Shtetet tani planifikojnë të lehtësojnë masat, duke i ekspozuar njerëzit në rrezikun e infeksioneve të reja. Kjo është arsyeja pse ne duhet të vazhdojmë ta frenojmë virusin edhe kur kurba është e drejtë”, shtoi ai.

5-Duhet të gjejmë një ekuilibër

Dr Frieden tha që duhet të gjendet një ekuilibër midis rifillimit të ekonomisë dhe ndalimit të përhapjes së virusit.

Instituti i Metrikës së Shëndetit dhe Vlerësimit në Universitetin e Uashingtonit ka lëshuar një vlerësim që sugjeron se 134,000 amerikanë mund të vdisnin deri në gusht. Një draft raport i brendshëm nga Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve i marrë nga New York Times zbuloi se numri i përditshëm i vdekjeve mund të arrijë në 3.000 deri në 1 qershor.

6-Mbroni “heronjtë e vijës së përë”

“Ne duhet të mbrojmë punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe stafin tjetër thelbësor, ose heronjtë e vijës së parë të kësaj lufte,” tha Frieden.

Sipas një vlerësimi nga CDC, më shumë se 9,200 punëtorë të kujdesit shëndetësor janë infektuar nga koronavirusi.

Punëtorët e kujdesit shëndetësor dhe stafi thelbësor janë në rrezik më të madh, dhe spitalet janë përballur me mungesa të mjeteve thelbësore mbrojtëse siç janë maskat N95.

7-Mbroni edhe njerëzit tanë më të rrezikuar

Tetë nga 10 vdekjet e raportuara në SHBA kanë qenë nga të rritur që janë 65 vjeç e më sipër, sipas CDC. Dhe njerëzit me sistem imunitar të dobët dhe sëmundje shoqëruese të tilla si astma, sëmundja e zemrës, presioni i lartë i gjakut ose diabeti janë më të rrezikuar.

“Në jetën tuaj të përditshme, ju jeni gjithmonë duke luftuar kundër patogjenëve,” tha korrespodenti kryesor mjekësor CNN, Dr Sanjay Gupta. “Shumica e kohës ju as nuk e kuptoni. Nëse keni një gjendje themelore, kjo e bën më sfiduese të luftoni një virus si ky. Mund të keni ethe, gulçim ose një kollë më lehtë se dikush që nuk ka një sëmundje paraardhëse “.

8-Qeveritë dhe ndërmarrjet private duhet të punojnë së bashku

Të dyja palët, qeveria dhe industria duhet të bashkëpunojnë për të bërë “investime të vazhdueshme masive në testimin dhe shpërndarjen e një vaksine sa më shpejt të jetë e mundur“, tha Frieden.

Dr Anthony Fauci, kreu i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha në mars se një vaksinë mund të jetë e mundur në dispozicion në një vit deri në 18 muaj. Sidoqoftë, ekspertët janë skeptikë.

“Unë nuk mendoj se është bërë ndonjëherë në një shkallë industriale në 18 muaj,” tha Dr. Amesh Adalja, një studiues në moshë i përqendruar në shfaqjen e sëmundjes infektive në Qendrën për Sigurinë Shëndetësore në Universitetin Johns Hopkins. “Zhvillimi i vaksinës zakonisht matet në vite, jo në muaj.”

Një gjykim për vaksinën e koronavirusit te njerëzit tashmë ka filluar në Mbretërinë e Bashkuar.

9-Ne nuk duhet të lëmë pas dore çështjet shëndetësore jo-Covid

Ndërsa pandemia e koronavirusit ka përmbysur situatën në shumë spitale në të gjithë botën, njerëzit nuk janë më papritmas imunë ndaj sëmundjeve të tjera.

Shumë procedura janë anuluar ose vonuar, dhe pacientët me sëmundje të tjera janë duke pritur. Shumë njerëz kanë frikë të vizitojnë spitalet nga frika se mos infektohen nga virusi.

10-Përgatitja është parësore

“Asnjëherë më”, tha Frieden. “Është e pashmangshme që të mos ketë shpërthime në të ardhmen. Është e pashmangshme nëse ne do të vazhdojmë të jemi kaq të papërgatitur.”