“Dekonspirimi i operacionit policor që shkaktoi dy viktima”

522
Sigal

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në rrjetet sociale një dëshmi tjetër që ai e quan “tronditese për kupolën e policisë së shtetit”. Berisha ka nxjerrë mesazhin e ardhur nga një ish-oficer që denoncon dekonspirimin e operacioneve nga Spartak Guma i cili ka shkaktuar dy viktima. Denoncuesi “lëshon akuza te renda ndaj Ervin Hodaj dhe Alban Çeles, ky i fundit tezaku i Saje qorrit. Per me hollesisht lexoni mesazhin e oficerit te sektorit te infiltrimit. sb”, shkruan Berisha.

Komenti i plotë:

“Pershendetje doktor Berisha, une jam nje ish efektiv i sektorit te infiltrimit, i thirur ne kete sektor nga dy oficeret Ervin Hodaj, dhe Alban Cela. kjo e ndodhur ne prill te 2013, pasi une po punoja ne Kom, Pol, Diber. dhe pas aktivizimit ne kete sektor kemi kryer disa sherbime ku drejtor ishte Agim Kocia qe e kishte krijuar kete berthame, por me Ardhjen e PS ne qershor 2013 ky sektor si te gjith administrata u rimoren drejtues dhe efektiv nga ishet, e perjashtuar nga Policia e shtetit, por ne kete sektor me ardhjen e Spartak Gumes aty filloi shperberja dhe largimi i efektiveve te rinj, ishet dhe largimi i atyre qe ishin ne ate sektor, dhe dy oficeret qe kishin lidhje te drejteperdrejta me ministrin u graduan njeri ne fier Ervin Hodaj dhe Alban Cela djali tezes se Sajmir Tahirit ne Diber N/Drejtor pasi nuk kishte graden, Kurse Spartak Guma nderpreu te gjith aktivitetin duke na zbuluar sherbimin nga ku nje sherbim pasoi me dy viktima te cilet u vrane dhe u dogjen ne Dures nga Odise Verbofshi. Kjo ngjarje e te tjera na nxoren te pambrojtur si mua ashtu dhe kolegun tim qe kishim kontaktet me kete grup per transportin e lendeve narkotike ne Europe dhe konkretisht destinacioni i tyre ishte Gjermania.
Ngjarje kjo e ndodhur ne shkurt te vitit 2014, ose pas dy muajsh qe Spartak guma erdhi ne ate funksion. dhe per mua dhe familjen time filloi represioni i grupeve ku ne kishim depertuar, por kjo nuk mbeti me kaq pasi Spartak Gumes i kishim shkelur ne kallo ai finalizoi sherbimin ndaj miqve te tij duke me perjashtuar dje nga policia e shtetit, gje e cila me detyroi qe une te mar familjen dhe te largohem jashte Shqiperise ku akoma jam i larguar pasi une gjykoj se jeta ime dhe e familjes eshte ne rezik. te pershendes per publikimin tuaj dhe informacionin e kolegut tim dixhital pasi une nuk kisha mundesine tja faktoj krimin atij perbindeshi pasi u largova menjehere se nuk kisha mundesi te perballoja presionin e tij. me respekt A.M”