Aktivizohen dy vatra zjarri në Elabasan, digjen sipërfaqe të tëra me ullinj

40
Sigal

Dy vatra zjarri janë aktivizuar ditën e sotme në Elbasan vatra e parë filloj me djegien e disa shkurreve në kodër krast por po përhapet me shpejtësi në pyjet me pisha. Ndërsa zjarri tjetër ka filluar në zonën e Kuqanit ka marr flakë në sipërfaqe me ullinj.

Aktualisht burime pranë zjarrfikëses Elbasan bëjnë me dije se zjarri në Kuqan është fikur ndërsa zjarri në kodër krastë është ende aktiv.

Deri tani raportohen dëme të konsiderueshme në sipërfaqet e mbjella me ullinj dhe pemë të tjera.