Arabia Saudite si Anglia, ja çfarë i lidh bashkë në këtë Botëror

430

Arabia Saudite ka mbërritur në Botëror si vendi i dytë, mbi Australinë, vetëm për shkak të golavarazhit. Së bashku me Anglinë, janë kombëtaret e vetme që të gjithë lojtarët luajnë në kampionatin vendas.

Vetëm në maj, Al-Muallad u transferua te Levante. Ylli i ekipit është Nauaf Al-Abed, megjithëse ai ka kaluar një peripeci të gjatë dëmtimesh. Kombëtarja saudite po paraqitet për një paraqitje dinjitioze.

Trajneri i tyre është Antonio Pizi. Dy lojtarë të tjerë kyç të ekipit janë Salem Al Dausari dhe Fahad Al-Muallad. Rezultati më i mirë historik i arritur nga Arabia Saudite është kualifikimi për në 1/16 në vitin 1994.