Shifra të ‘çmendura’/ Arrihet marrëveshja më fitimprurëse në historinë e sportit, kush është boksieri që nënshkruan

311

Canelo Alvarez ka nënshkruar kontratën më të madhe në historinë e sportit, duke rënë dakord për një marrëveshje pesëvjeçare, për 11-ndeshje me vlerë të paktën 365 milion $, me kompaninë transmetuese DAZN, shkruan ‘The Guardian’. Këtë e ka bërë të ditur promovuesi i tij I sportit Oscar De La Hoya.

“Canelo është atleti më i paguar në botë, ai është shumë i lumtur,” ka thënë ai.

Ky veprim vjen pasi DAZN,  duket të shfrytëzojë një hendek në treg pasi HBO njoftoi se do të përfundojë historinë e saj 45-vjeçare të boksit të transmetimit në fund të vitit 2018.

Fama e Alvarez gjatë viteve të fundit është rritur ndjeshëm pas ndeshjeve me yjet e boksit ti Gennady Golovkin, Amir Khan dhe Julio Cesar Chavez Jr.Ndeshja e parë e Canelos nën kontratën e re do të jetë më 15 dhjetor ndaj Rocky Fielding në Madison Square Garden të Neë Yorkut.

Luftëtar meksikan mund gjithashtu të fitojë para në fund të marrëveshjes nëse ai ndihmon në sjelljen e një numri të caktuar të abonimeve gjatë kontratës së tij.