Pas sherrit me Medelin, Mesi e pëson edhe më keq, tre muaj jashtë Argjentinës!

495
Sigal

Kapiteni i Argjentinës u përjashtua nga loja e Kilit pas zënkës futbollistin Geri Medel, dhe të dy morën karton të kuq.

Pasi doli jashtë, Mesi tha se “kupa ishte e paravendosur dhe se fitues do të ishte Brazili”.

Pas kësaj deklarate që Lionel Mesi është gjobitur me 50 mijë euro nga “Conmebol”, organi qeverisës i futbollit në Amerikën Jugore.

Por, sikur të mos mjaftonte kjo dje në mbrëmje ka ardhur edhe një tjetër masë, por kjo më e rëndë.

Mesi është pezulluar nga futbolli ndërkombëtar për tre muaj pasi deklaroi se Kupa e Amerikës ishte “e korruptuar”.

Ky vendim duhet që të apelohet brenda shtatë ditëve, ndërkohë që Mesi do të mungojë në sfidat ndaj Kilit, Meksikës dhe Gjermanisë në vjeshtën e ardhshme, pasi ndeshjet luhen në shtator dhe tetor të këtij viti.