Monaco “ul” me këmbë në tokë PSG-në, bardhekuqtë lënë pa fjalë kampionët e Francës, ja rezultatet e tjera të Ligue 1 (VIDEO)

34
Sigal

 

PSG e cila vinte pas fitores historike ndaj Barcelonës në Champions me rezultatin 1-4 në “Camp Nou”, parizienët janë surprizuar nga Monaco ku është mposhtur me rezultatin 0-2 në stadiumin “Parc des Princes”. Për skuadrën nga Principata realizuan Diop në minutën e 6′ dhe Maripan në minutën e 51′. Pas kësaj disfate parizienët renditen në vendin e 3 në kuotën e 54 pikëve, -4 pikë nga Lille kryesuese, ndërsa Monaco klasifikohet në vendin e 4 në kuotën e 52 pikëve.

Lilë ruan kreun e klasifikimit teksa triumfon në transfertë ndaj Lorio me rezultatin 1-4.

Nisë mposhtet në shtëpi ndaj Metz me rezultatin 1-2. Bordo është mundur në transfertë nga Nim me rezultatin 2-0.

Montpellier ka fituar me rezultatin 2-1 në shtëpi ndaj Rennes.

Lens ka arritur të fitojë 2-1 brenda në shtëpi ndaj Dijon.

Sfida Strasburg-Angersz ka përfunduar pa fitues pasi është mbyllur me rrjeta të paprekura.

Sfidat e përfunduara të Ligue 1

PSG  0 – 2 Monaco
Diop 6′, Maripan 51′

Lorient 1 – 4 Lille

Hergo 23′ / Gravijo (ag) 21′, Fonte 38′, Ikone 59′, Brdariç 90+1′

Nice 1 – 2 Metz 

Guiri 61′ / Kujate 15′, Gueje 38′

Nimes 2 – 0 Bordeaux

Meling 14′, Ripart 71′

Montpellier 2 – 1 Rennes

Mavdidi 17′, 27′ / Guiresi 78′

Lens 2 – 1 Dijon

Fofana 30′, Banza 64′ / Ngonda 61′

Strsbourg 0 – 0 Angers

Renditja e Ligue 1