Messi dhe Griezmann zbehin planin “Depay”

251
Sigal

Forcimi i sulmit ka qënë dhe mbetet një nga prioritetet e trajnerit të Barcelonës, Ronald Koeman. Një nga ‘’ëndrrat’’ e tij për këtë repart është dhe sulumesi i Lyonit, Depay, por forma momentale që po shfaqin Messi dhe Griezmann e djegin këtë mundësi.

Në dy ndeshjet e fundit kunder Bilbaos dhe Granadës, dy sulmuesit morën pjesë në 6 gola, ku të dy shënuan nga një 2-golësh në përballjen me këta të fundit.

Një ccështje tjetër që e bën të veshtirë transferimin e Depayit është dhe ajo financiare. Prioriteti i bordit për momentin është mbrojtësi Eric Garcia i Manchester City-t, por duke qenë se të dy lojtarëve i skadon kontrata në fund të sezonit me ekipet rrespektive egziston mundësia e një transferimi me kosto të ulët për klubin.

Një faktor tjetër në transferimit e Depay është dhe Lionel Messi. Pas rritjës së pagës në 100 milionë euor pas rinovimit të kontratës në 2017, Messi përfiton dhe dy pagesa “besnikërie” nga 39 milionë euro, gjë e cila e ka goditur shumë ekonominë e klubit.