Më të mirët në Evropë, Benzema dhe Salah kryesojnë listën

56
Sigal

Sulmuesi i Real Madridit, Karim Benzema dhe sulmuesi tjetër i Liverpoolit, Mohamed Salah po kryesojnë garën e futbollistëve më në formë në Top 5 ligat evropiane.

Në një matje të statistikave nga faqja e njohur ‘Squaëka’, Benzema dhe Salah rezultojnë të jenë dy më të mirët në Evropë për momentin.

Duke e llogaritur pjesëmarjen e golave në këtë edicion të ri 2021-22, Karim Benzema kryeson listën me 16 gola pjesëmarrës këtë sezon në La Liga, i ndjekur nga Mohamed Salah i cili ka qenë pjesëmarrës në 15 gola deri më tani në Premier Ligë.

Pas tyre, vijnë dy sulmuesit e Bundesligas, Erling Haaland i cili ka pjesëmarrjen të 12 golave këtë edicion, kurse Lewandowski pozicionohet në vendin e katërt me 11 gola pjesëmarrje.

Top 5-shen e mbyll, i talentuari i Bayer Leverkusen, Florian Ëirtz me 10 gola pjesëmarrje në Bundesliga.

Karim Benzema has been directly involved in more goals than any other player in Europe’s top five leagues this season (16).

Mo Salah isn’t far behind. 👀 pic.tëitter.com/vBgHsQxr9v

— Squaëka Football (@Squaëka) October 26, 2021