‘Luftë’ midis tifozëve, plagosen 50 policë në Frankfurt (Video)

23
Sigal

Rreth 50 oficerë policie u plagosën të shtunën gjatë përleshjeve me tifozët e Frankfurtit, pak para ndeshjes në shtëpi të Eintracht kundër Stuttgartit (1-2) në kampionatin gjerman, thanë autoritetet lokale të dielën.

Gjatë përleshjeve u plagosën edhe disa anëtarë të shërbimit të sigurisë “Deutsche Bank Park” dhe katër pjesëtarë të forcave të sigurisë u detyruan të dërgoheshin në spital, ndërsa policia kishte specifikuar se kishte bërë “disa arrestime ”.

Përleshjet kanë nisur rreth 45 minuta para fillimit të ndeshjes (17:45). Një grup tifozësh vendas sulmuan fillimisht shërbimin e sigurisë, që kërkonte të kryente një kontroll në hyrje të stadiumit, që zakonisht rezervohet për “ultrasit” e klubit të Frankfurtit.

Atyre iu bashkuan me shpejtësi ultras të tjerë, që u larguan nga vendet e tyre me nxitim për t’iu bashkuar përplasjeve. Duke ndërhyrë, policia u vu në shënjestër nga ana e avionëve të “produkteve piroteknike”, barrierave hekuri dhe shisheve, përpara se të arrinte t’i jepte fund incidenteve, thuhet në njoftimin për shtyp. Pas këtyre përplasjeve, fillimi i ndeshjes u zhvillua para tribunës pjesërisht të zbrazët, të rezervuar për tifozët “ultras”.