Kapiteni i Perusë del nga burgu, Franca mbyll hapësirat publike për tifozët

575
Sigal

Nga Agron KAJA

BOTËRORI “RUSI 2018”/ Ja si vjen në gazetën “Telegraf” atmosfera e eventit botëror të futbollit, përgatitjet e skuadrave në prag të ndeshjeve finale, miqësoret dhe lëvizjet e tjera

HISTORI NË BOTËROR

Top 10 lojtarët me moshë më të madhe në 20 Botërorë

Gjatë 20 Kampionateve botërorë që janë luajtur, janë aktivizuar futbollistë me moshë të re dhe moshë të madhe, ku këta të fundit bëjnë të veçantën për historinë që kanë bërë në skuadrat e tyre përfaqësuese. Kështu, ndër 10 futbollistët me moshën më të madhe që kanë kanë luajtur në Kampionate Botërorë, në vendin e parë renditet ish-portieri i Kolumbisë, i cili në Botërorin 2014 ishte në moshën 43 vjeçare. Pas tij renditet një nga portierët më të famshëm në Botë, dhe jo vetëm në Kampionate Botërorë, Roxher Milla i Kamerunit. Me fanelën e kombëtares së tij ai luajti në tre botërorë: 1982, 1990 dhe 1994, pikërisht në këtë të fundit pasi i kishte mbushur 42 vjeç. Një tjetër emër interesant në këtë tregues është edhe Pat Xhenings i Anglisë, ku në vitin 1986 ishte titullar në humbjen ndaj Brazilit, dhe më pas, bashkatdhetari i tij Piter Shilton, do të luante deri në moshën 41 vjeçare me Kombëtaren e “Tre luanëve”Angleze, në vitin 1990 në Botërorin që u zhvillua në Itali. Historia e portierëve me moshën më të madhe në botërorë, vazhdon me të madhin Dino Xof të Italisë, i cili pas përfundimit të Kupës së Botës në vitin 1982, gjeti momentin ideal për t’u tërhequr. Ndërsa 40-vjeçari tunizian Ali Boumnijel, në humbjen 1-0 me Ukrainën në Botërorin 2006, ishte 40 vjeç. Në Top-listën e 10 futbollistëve me moshë më të vjetër që kanë luajtur në Kampionate Botërorë, veçohen edhe Xhim Leighton i Anglisë dhe David Xhejms i Skocisë, të dy luajtën deri në moshën 39-vjeçare me përfaqësueset e tyre, dhe po deri në këtë moshë kanë luajtur në botërorë edhe Angel Labruna i Argjentinës në vitin 1958, si dhe kamerunasi Jozef Bell në Botërorin 1994 që u zhvillua në Amerikë.

 

 

E kërkuan tre kapitenë, dje Gjykata e Zvicrës liroi Guerreron nga burgu

Dënimi i kapitenit i Perusë, Paolo Guerrero, kishte zemëruar një komb të tërë, sepse mendohej që do të mungonte në Kupën e Botës, pasi rezultoi pozitiv në përdorimin e kokainës dhe u pezullua 1 vit. Ai e apeloi këtë dënim, duke deklaruar se nuk kishte dijeni për substancën e marrë, dhe Apeli në FIFA e uli dënimin në 6 muaj. Në këtë situatë, tre kapitenët kundërshtarë të Perusë në Botëror, Loris i Francës, Xheniak i Australisë dhe Kjaer i Danimarkës, dy javë më parë i dërguan një kërkesë në FIFA-s, që kapiteni Guerrero të marrë pjesë në Botëror, me pretekstin se, ai duhet ta mbyllë karrierën me dinjitet në një aktivitet të rëndësishëm për çdo futbollist. Dhe dy ditë më parë, Gjykata Supreme Federale Zvicrës mori vendimin që Guerrero të luajë me Perunë në finalet e Kampionatit Botëror në Rusi, por çështja e tij qëndron e hapur. “Ju ftoj të jemi të bashkuar, të bashkuar si peruanë ne mund të fitojmë diçka që duket e pamundur”, kështu deklaroi dje Guerrero.

 

 

 

Një predikues islamik deklaron: Salah ka mallkim nga Zoti, prishi agjërimin

Në ndeshjen finale të Ligës së Kampioneve, Liverpul-Real Madrid, sulmuesi egjiptian i Liverpulit, Mohamed Salah, pësoi një dëmtim të rëndë në shpatull dhe u zëvendësua pa u mbyllur pjesa e parë. Gjendja e tij shëndetësore nuk ishte e mirë pas dëmtimit, dhe shteti i tij, Egjipti, u vu në alarm pasi është pjesëmarrës në ndeshjet finale të Botërorit, në grupin A së bashku me Rusinë, Arabinë Saudite dhe Uruguajin. Për këtë finale ai prishi edhe agjërimin, e dje, një predikues islamik i ka vënë “vulën” këtij dëmtimi, duke deklaruar se, Mohamed Salah është ndëshkuar nga Zoti, pasi prishi agjërimin para ndeshjes finale të Ligës së Kampioneve. Predikuesi nga Kuvajti, Mubarak al-Bathali, përmes një statusi të postuar në “Twitter”, shkruante se: “Zoti e ka ndëshkuar lojtarin, pasi ka ngrënë para ndeshjes gjatë muajit të shenjtë. Edhe pse myslimanëve u lejohet të ndalojnë agjërimin kur udhëtojnë, të hash para finales nuk ka asnjë justifikim, dhe Salah ka mëkatuar”.

Tifozët anglezë që do e shohin Botërorin nga shtëpia, çelin “Botërorin e ushqimeve”

Të veçantat që kanë sjellë ndër vite tifozët britanikë, i kanë veçuar ata shpesh si të dhunshëm, të dehur, por edhe ekstremistë. Gjithsesi, në prag të finaleve të Kampionatit Botëror “Rusi 2018”, vjen një tjetër lajm për ata tifozë, të cilët nuk do të kenë mundësinë që të shkojnë në Rusi. Agjenci të ndryshme të lajmeve në ishull, dje kanë publikuar shifra, ku për ata që do të qëndrojnë në shtëpi, pritet që të shpenzojnë 240 milionë paund për ushqim dhe 297 milionë paund alkool, kjo nëse Anglia kalon në 1/8 e finaleve. Ndërsa, nëse Anglia kalon në finale, shpenzimet e tyre do të jenë 1.12 miliardë paund. Kështu, eventi i Botërorit të futbollit, mendohet që në Angli të jetë një ngjarje e madhe edhe për shitësit britanikë, pasi të ardhurat e tyre do të rriten pa nisur ndeshjet në Rusi.

E veçantë

Franca i frikësohet terroristëve, shtohen masat e sigurisë

Dje ka ardhur një lajm i veçantë nga Franca, e cila ka marrë një vendim duke u bërë shteti i parë që mbyll hapësirat publike të tifozëve për të ndjekur Kupën e Botës “Rusi 2018”, nga frika e sulmeve terroriste. Ministri i Brendshëm francez deklaroi dje se, këto zona që u përhapën masivisht gjatë Evropianit 2016 që u zhvillua në Francë, do të jenë plotësisht të ndaluara, si pjesë e masave të marra pas miratimit të një protokolli të ri sigurie. Këto hapësira tifozësh në ambiente publike, zakonisht në qendrat e qyteteve, janë pikëtakimi për mijëra vetë që mblidhen në një sipërfaqe shumë të vogël për të ndjekur ndeshjet në ekran gjigant.

HISTORI

FINALET E BOTËRORËVE

1.Uruguai/ 30 qershor 1930

Uruguai-Argjentinë     4-1

2.Romë/ 10 qershor 1934

Itali-Çekosllovaki        2-1

3.Francë/ 19 qershor 1938

Itali-Hungari               4-2

4.Brazil/ 16 korrik 1950

Uruguai-Brazil            2-1

5.Uruguai/ 1 korrik 1954

RFGJ-Hungari                        3-2

6.Suedi/ 29 qershor 1958

Brazil-Suedi                5-2

7.Kili/ 17 qershor 1962

Brazil-Çekosllovaki     3-1

8.Angli/ 30 korrik 1966

Angli-RFGJ (Shtesë)  4-2

9.Meksikë/ 21 qershor 1970

Brazil-Itali                   4-1

10.RFGJ/ 7 korrik 1974

RFGJ-Holandë            2-1

11.Argjentinë/ 25 qershor 1978

Argjentinë-Holandë    3-1

12.Spanjë/ 11 korrik 1982

Itali-RFGJ                   3-1

13.Meksikë/ 26 qershor 1986

Argjentinë-RFGJ        3-2

14.Itali/ 8 korrik 1990

RFGJ-Argjentinë        1-0

15.USA/ 17 korrik 1994

Brazil-Itali (penallti)    3-2

16.Franca/ 12 korrik 1998

Francë-Brazil               3-0

17.Kore-Japoni/ 30 qershor 2002

Brazil-Gjermani           2-0

18.Gjermania/ 30 qershor 2006

Itali-Francë (Italia       1-1

  1. Afrika J/ 11 korrik 2010

Spanjë-Holandë          1-0

20.Brazil/14 korrik 2014

Gjermani-Argjentinë   1-0

21.Rusi/ 15 korrik 2018

 

SKUADRAT FITUESE

Brazili              5 herë

Italia                4 herë

Gjermania        4 herë

Uruguai           2 herë

Argjentina       2 herë

Anglia             1 herë

Franca             1 herë

Spanja             1 herë

 

SLOGANET E SKUADRAVE

 

GRUPI A

Rusia/ Luajmë me zemër

Arabia Saudite/ Kalorësit e shkretëtirës

Egjipti/ Përpara Faraonëve, të gjithë duhet të ngrihen në këmbë

Uruguai/ Shkëlqen dielli në Rusi, qielli është i gjithi i kaltër

 

GRUPI B

Portugalia/ E kaluara, lavdi; e tashmja, histori

Spanja/ Së bashku jemi të pamposhtur

Maroku/ Luanët e Atlasit, krenaria e Marokut

Irani/ 80 milionë persona, 1 komb

 

GRUPI C

Franca/ Forca juaj, pasioni ynë!

Australia/ Tregohuni trima dhe guximtarë, Soçeros verdhegjelbër

Peruja/ U kthyem!

Danimarka/ Së bashku do të shkruajmë historinë!

 

GRUPI D

Argjentina/ Të bashkuar për një ëndërr!

Islanda/ Të bëjmë realitet ëndrrën tonë

Kroacia/ Vend i vogël, ëndrra të mëdha

Nigeria/ Krahët e krenarisë afrikane

 

GRUPI E

Brazili/ Më shumë se 5 yje, 200 milionë zemra

Zvicra/ 4 gjuhë, një komb

Kosta Rika/ Nuk ka gjëra të pamundura kur luan një shtet i tërë

Serbia/ Një ekip, një ëndërr

 

GRUPI F

Gjermania/ Së bashku do të shkruajmë historinë

Meksika/ Të lindur në Meksikë, të lindur për fitore

Suedia/ Të bashkuar për Suedinë!

Koreja e Jugut/ Tigra të Azisë, pushtoni botën!

 

GRUPI G

Belgjika/ Djaj të kuq me një mision

Panamaja/ Jemi forca e dy deteve!

Tunizia/ Po vijnë Shqiponjat, krah për krah lojtarë dhe tifozë

Anglia/ Të kthehemi triumfues!

 

GRUPI H

Polonia/ Përpara, Poloni!

Senegali/ E pamundur të mos jesh senegalez!

Kolumbia/ 1 ëndërr, 3 ngjyra dhe 50 milionë zemra

Japonia/ Koha e betejës erdhi, o Samurajit blu!

 

KALENDARI

 

GRUPI A/ SKUADRAT

Rusia

Arabia Saudite

Egjipti

Uruguai

NDESHJET NË GRUP

Moskë/ 14.06.2018

Rusi-Arabia S              18:00

Ekaterinburg/ 15.06.2018

Egjipt-Uruguai            17:00

Shën Petersburg/ 19.06.2018

Rusi-Egjipt                  21:00

Rostov/ 20.06.2018

Uruguai-Arabia S        18:00

Samara/ 25.06.2018

Uruguai-Rusi               18:00

Volgograd/ 25.06.2018

Arabia S-Egjipt           17:00

 

GRUPI B/ SKUADRAT

Portugalia

Spanja

Maroku

Irani

NDESHJET NË GRUP

Shën Peterburg/ 15.06.2018

Marok-Iran                  18:00

Soçi/ 15.06.2018

Portugali-Spanjë          21:00

Moskë/ 20.06.2018

Portugali-Marok          15:00

Kazan/ 20.06.2018

Iran-Spanjë                  21:00

Saransk/ 25.06.2018

Iran-Portugali              21:00

Kaliningrad/ 25.06.2018

Spanjë-Marok              20:00

 

GRUPI C/ SKUADRAT

Francë

Australi

Peru

Danimarkë

NDESHJET NË GRUP

Kazan/ 16.06.2018

Francë-Australi           13:00

Saransk/ 16.06.2018

Peru-Danimarkë          19:00

Samara/ 21.06.2018

Danimarkë-Australi     16:00

Ekaterinburg/ 21.06.2018

Francë-Peru                 20:00

Moskë/ 26.06.2018

Danimarkë-Francë       17:00

Soçi/ 26.06.2018

Australi-Peru               17:00

 

GRUPI D/ SKUADRAT

Argjentinë

Islandë

Kroaci

Nigeri

NDESHJET NË GRUP

Moskë/ 16.06.2018

Argjentinë-Islandë      16:00

Kaliningrad/ 16.06.2018

Kroaci-Nigeri              21:00

Novgorod/ 21.06.2018

Argjentinë-Kroaci       21:00

Volgograd/ 22.06.2018

Nigeri-Islandë             18:00

Shën Peterburg/ 26.06.2018

Nigeri-Argjentinë        21:00

Rostov/ 26.06.2018

Islandë-Kroaci                        21:00

 

GRUPI E/ SKUADRAT

Brazil

Zvicër

Kosta Rika

Serbi

NDESHJET NË GRUP

Samara/ 17.06.2018

Kosta Rika-Serbi         16:00

Rostov/ 17.06.2018

Brazil-Zvicër               21:00

Shën Peterburg/ 22.06.2018

Brazil-Kosta Rika       15:00

Kaliningrad/ 22.06.2018

Serbi-Zvicër                20:00

Moskë/ 27.06.2018

Serbi-Brazil                 21:00

Novgorod/ 27.06.2018

Zvicër-Kosta Rika       21:00

 

GRUPI F/ SKUADRAT

Gjermani

Meksikë

Suedi

Korea Jugut

NDESHJET NË GRUP

Moskë/ 17.06.2018

Gjermani-Meksikë       18:00

Novgorod/ 18.06.2018

Suedi-Korea Jugut      15:00

Rostov/ 23.06.2018

Korea Jugut-Meksikë  18:00

Soçi/ 23.06.2018

Gjermani-Suedi           21:00

Kazan/ 27.06.2018

Korea Jugut-Gjermani 17:00

Ekaterinburg/ 27.06.2018

Meksikë-Suedi            19:00

 

GRUPI G/ SKUADRAT

Belgjikë

Panama

Tunizi

Angli

NDESHJET NË GRUP

Soçi/ 18.06.2018

Belgjikë-Panama         18:00

Volgograd/ 18.06.2018

Tunizi-Angli                21:00

Moskë/ 23.06.2018

Belgjikë-Tunizi            15:00

Novgorod/ 24.06.2018

Angli-Panama             16:00

Kaliningrad/ 28.06.2018

Angli-Belgjikë             20:00

Saransk/ 28.06.2018

Panama-Tunizi            21:00

 

GRUPI H/ SKUADRAT

Poloni

Senegal

Kolumbi

Japoni

NDESHJET NË GRUP

Saransk/ 19.06.2018

Kolumbi-Japoni           15:00

Moskë/ 19.06.2018

Poloni-Senegal            18:00

Ekaterinburg/ 24.06.2018

Japoni-Senegal            20:00

Kazan/ 24.06.2018

Poloni-Kolumbi           21:00

Volgograd/ 28.06.2018

Japoni-Poloni              17:00

Samara/ 28.06.2018

Senegal-Kolumbi        18:00

 

1/8 FINALEVE

Soçi/ 30.06.2018

1)E para A-E dyta B   21:00

Kazan/ 30.06.2018

2)E para C-E dyta D   17:00

Moskë/ 01.07.2018

3)E para B-E dyta A   17:00

Novgorod/ 01.07.2018

4)E para D-E dyta C   21:00

Samara/ 02.07.2018

5)E para E-E dyta F    18:00

Rostov/ 02.07.2018

6)E para G-E dyta H   21:00

Shen Peterburg/ 03.-7.2018

7)E para F-E dyta E    17:00

Moskë/ 03.07.2018

8)E para H-E dyta H   21:00

 

ÇEREKFINALET

Novgorod/ 06.07.2018

A)Fituesi 1-Fituesi 2   17:00

Kazan/ 06.07.2018

B)Fituesi 5-Fituesi 6   21:00

Soçi/ 07.07.2018

C)Fituesi 3-Fituesi 4   21:00

Samara/ 07.07.2018

D)Fituesi 7-Fituesi 8   18:00

 

GJYSMËFINALET

Shën Petersburg/ 10.07.2018

E)Fituesi A-Fituesi B  21:00

Moskë/ 11.07.2018

F)Fituesi C-Fituesi D  21:00

 

VENDI 3-4

Shën Petersburg/ 14.07.2018

Humbësi E-Humbësi F17:00

 

NDESHJA FINALE

Moskë/ 15.07.2018

Fituesi E-Fituesi F       18:00