Jurgen Klopp kualifikohet në finale e Botërorit, duke u zënë me trajnerin kundërshtar

354

Liverpool shkon në finale të Botërorit të klubeve, pas fitores kundër meksikanëve të Monterrey, por ndoshta fakti që dorëzoi pa kushte Carabao Cup (i mundur 5-0 nga Aston Villa) e ka bërë nervoz Jurgen Klopp. Gjermani është parë nervoz gjatë ndeshjes dhe debatet me Antonio Muhamed i kaluan polemikat e casteve të ndeshjes, aq sa argjentinasi i kërkoi teknikut të Reds ta zgjidhnin jashtë.

Natyrisht arbitri nuk ishte i këtij mendimi dhe i tregoi kartonin e verdhë të dy trajnerëve, duke vendosur qetësinë. Klopp në anën tjetër një lloj hakmarrje ndaj rivalit e arriti, duke u kualifikuar për në finalen e kompeticionit me rezultatin 1-2, me golin vendimtar të Firmino në minutat shtesë. Tani përballë anglezëve është Flamengo, me finalen që do të luhet në Doha të Katarit ditën e shtunë për të shpallur klubin më të mirë të botës për vitin 2019.