Gugash Magani: Presioni ka filluar të rritet, synojmë vendin e gjashtë

20

KATEGORIA E PARË/ Trajneri i Lushnjës, Gugash Magani, nuk e mendon zonën e ftohtë në renditje

Sigal

Agron Kaja

Agron Kaja

 

“Aktualisht nuk jemi brenda pritshmërive që unë kisha, por janë edhe 12 javë për t’u luajtur dhe besoj se skuadra do shkojë atje ku unë mendoj. Në 20 javë nuk kemi patur shumë stabilitet, kryesisht në ndeshjet kur kemi qënë në avantazh”

Trajneri i Lushnjës, Gugash Magani, e shikon si më të vështirë pjesën e mbetur të këtij sezoni. Sipas tij, edhe në Kategorinë e Parë ka shumë rivalitet mes skuadrave, madje duke mos përjashtuar edhe renditjen që ato kanë në këto 20 javë. Në bisedën me gazetën “Telegraf”, tekniku peqinas u shpreh se skuadra nuk ka patur shumë stabilitet. “Aktualisht nuk jemi brenda pritshmërive që unë kisha, por janë edhe 12 javë për tu luajtur dhe besoj se skuadra do shkojë atje ku unë mendoj. Gjatë këtyre 20 ndeshjeve që janë luajtur në këtë sezon, ne nuk kemi patur shumë stabilitet, kryesisht në ndeshjet kur kemi qënë në avantazh dhe kemi humbur pikë në fundin e tyre. Kështu ka ndodhur në disa prej tyre, nga të cilat jemi munduar të reagojmë pozitivisht në ndeshjet pasardhëse”, kështu e nisi bisedën tekniku peqinas i skuadrës së Lushnjës, i cili më pas u shpreh se merkato e janarit e ka përmirësuar kompletimin e skuadrës. “Në merkaton e verës nuk kemi patur ndërhyrje dhe skuadra është organizuar kryesisht me lojtarë të rinj dhe me bazë në Lushnje. Ndërsa në merkaton e janarit kemi marrë disa futbollistë, dhe në këto tre-katër ndeshjet e fundit kam parë se kemi zgjedhur mirë. Sepse Kategoria e Parë është si Abissnet Superiore, të paktën në këtë sezon. Nisur nga infrastruktura, ku do thoja se ka një përmirësim që ndikon ndjeshëm në rritjen e cilësisë te skuadrat, të cilat në këtë sezon kanë bërë shumë rregullime e ndryshime pozitive. Në këtë aspekt, në Lushnje po punohet edhe për të ndryshuar menatlitetin e fituesit te skuadra. Tashmë ndeshjet sa vijnë dhe e rritin koefiçientin e vështirësisë, si ato, që luhen në fushën tonë, ashtu edhe ato në transfertë dhe synimet arrihen kur përmirësoshesh hap pas hapi”. Po ku e mendon trajneri Magani skuadrën e Lushnjës pas fazës së dytë që ka edhe dy ndeshje për t’i luajtur? “Faza e dytë luan dy ndeshje dhe ne kemi këtë kalendar: Lushnja-Vora dhe Korabi-Lushnja. Matematikisht për ne të dyja këto ndeshje janë shumë të vështira, por do kërkojmë maksimumin. Në të dyja do hyjmë për t’i fituar dhe vëndi i gjashtë për ne në fundin e fazës së dytë mendoj se do diskutohet me Korabin në Peshkopi. Ky vit është i suksesshëm për skuadrën e Lushnjës, nëse ne do jemi në këto pozita në renditje. Do e motivoja skuadrën që në ndeshjen ndaj Vorës këtu në Lushnje, të tregojë se e meriton vendin e gjashtë”, ishte kjo biseda e trajnerit Gugash Magani, e zhvilluar dje për gazetën “Telegraf”.

 

Të fundit nga skuadrat

Në javën e 20-të, Bashkia kujtohet për financat e Tomorit!

Duhet të mbyllej java e 20-të e kampionatit të Kategorisë së Parë, që Bashkia e Beratit të kujtohej për Tomorin, i cili renditet në vendin e parafundit, në zonën e rënies nga kategoria. Tashmë është bërë publike shifra që kjo bashki ka miratuar këtë javë për FK Tomorrin, buxhet që kap shifrën e 355 milionë lekëve të vjetër. Parë në një këndvështrim më real, duket se kjo shifër vjen si një mesazh mbështetje për Tomorin nga institucioni shtetëror, që e ka në vartësi, Bashkia. Gjithsesi, mirë lekët erdhën, po pikët për mbijetesë si do të vijnë, do startojnë pikërisht në javën e 21-të?! Trajnerit Febron Ziu dhe gjithë skuadrës, këto financa ndoshta iu duheshin në pushimin e fundvitit, që edhe të kryente merkato për përmirësimin e situatës.

Batha për Superioren: Ngjitemi me shpresat te “Play-Off”-i

Mesfushori Idriz Batha ka treguar dje për mediat në Vlorë, se u rikthye këtë sezon te Flamurtari, sepse janë shanset për Superioren. Në sezonin 2018-2019 ai luajti me fanelën e skuadrës vlonjate në 30 ndeshje ku shënoi 4 gola, ndërsa në këtë rikthim, ai mendon se skuadra duhej të ndihmohej për objektivin madhor. “Ne (Flamurtari) ndoshta nuk do të ngjitemi direkt në Abissnet Superiore, por shpresat tona mbeten te raundi “play-off”. Të gjithë e dimë peshën e kësaj fanelle dhe me përkushtim do punojmë për të bërë më të mirën. Edhe në ndeshjen ndaj Korabit do luajmë për fitore, për vazhdimësi në rezultate pozitive dhe për të treguar akoma më shumë forcën dhe karakterin e skuadrës”.

KATEGORIA E PARË

NDESHJET, JAVA 21

Të shtunën, 17 shkurt 2024

Burreli-Tomori                        13:30

Besa-Bylis                               13:30

Apolonia-Kastrioti                  13:30

AF Elbasani-Luzi 2008           17:00

Të dielën, 18 shkurt 2024

Lushnja-Vora                          13:30

Flamurtari-Korabi                   13:30

RENDITJA

Skuadrat                    Nd       Pikë

1.Bylis                         19        48

2.AF Elbasani              20        46

3.Vora                         20        39

4.Flamurtari                 20        36

5.Apolonia                  20        30

6.Korabi                      20        26

7.Lushnja                    20        23

8.Besa                         20        19

9.Burreli                      20        19

10.Kastrioti                 19        16

11.Tomori                    20        14

12.Luzi 2008               20        12