Barcelona është afër nënshkrimit të Gundogan, por klubi është i hutuar nga dy faktorë seriozë

68
Sigal

lkay Gundogan mund t’i bashkohet Barcelonës si lojtar i lirë këtë verë.

Gazetari Jose Alvarez Gaia pretendon se Blaugranët tashmë kanë arritur një marrëveshje me mesfushorin për një lëvizje në verë kur i skadon kontrata me Manchester City.

Në të njëjtën kohë, sipas gazetarit spanjoll të Relevo, Matteo Moretto, Barcelona ende dyshon në përshtatshmërinë e transferimit të Gundogan.

Moretto tha se klubi katalanas është i hutuar nga dy faktorë seriozë:

1. Mosha e lojtarit. Gundogan do të mbushë 33 vjeç në tetor. Ilkay do të jetë në të njëjtën grupmoshë me Sergio Busquets, një veteran që ka të ngjarë të largohet nga klubi në moshën 34-vjeçare.

2. Paga e lojtarit. Te City, gjermani merr 12 milionë euro në sezon. Me këtë rrogë te Barça, Gundogan do të bëhet një nga lojtarët më të paguar pas Robert Lewandowski dhe Frenkie De Jong.

Megjithatë, Gundogan është një mesfushor me përvojë, profesionalizmi i të cilit është i pamohueshëm. Ilkay ka bërë 26 paraqitje për Manchester City këtë sezon, duke shënuar dy gola dhe dy asistime.