Arsenali hap flas në luftën për Champions League, Liverpool nuk po heq dorë nga titulli

79
Sigal

Arsenal bëri një gabim të madh dhe fitoi vetëm një pikë ndaj Burnley-t në Emirates në një ndeshje jashtëzakonisht të rëndësishme në luftën për Champions League, ndërsa Liverpool si mysafir mundi Crystal Palace dhe vazhdoi ndjekjen e Manchester Cityt.

Në Emirates, Arsenali ishte një skuadër shumë më e mirë se Burnley, por skuadra e Mikel Artetës nuk arriti të shënonte dhe kështu të arrinte një tre pikë shumë të rëndësishme në luftën për vendet që çojnë në Champions League.

Portieri i vendasve Nick Pope ishte në humor të mirë dhe ndeshja e sotme është vetëm një tjetër tregues se Topçinjtë thjesht duhet të blejnë një sulmues të ri. Ndeshja mes Burnleyt dhe Arsenal përfundoi 0-0.

Liverpooli e nisi mirë ndeshjen dhe në minutën e 8-të me golin e Van Dijk kaloi në epërsi 1-0, ndërsa në minutën e 32-të Oxlade-Chamberlain shënoi për 2-0 duke i dhënë siguri skuadrës së tij.

Crystal Palace u rikthye në lojë me golin e Edouard-it në minutën e55-të, por çështjen e fituesit e zgjidhi Fabinho me një gol nga pika e bardhë në minutën e 89-të.

Me këtë fitore, Liverpooli i është afruar Manchester Cityt në tabelë me nëntë pikë dhe ka edhe një ndeshje më pak.

Ndeshja mes Leicester dhe Brighton ka përfunduar pa fitues (1:1). Daka kaloi në epërsi “Dhelprat” në minutën e 46-të, dhe rezultatin përfundimtar 1:1 e vendosi Welbeck në minutën e 82-të.

Premier League:

Image