16-vjeçarja thyen rekordin botëror të notit në 400 metra stil i lirë

118
Sigal

Notarja adoleshente Summer McIntosh theu rekordin botëror në 400 metra stil i lirë, duke thyer më shumë se tre të dhjetat e sekondës nga niveli i mëparshëm në Provat Kombëtare Kanadeze në Qendrën Sportive të Torontos Pan Am.

16-vjeçarja e përfundoi garën në tre minuta, 56.08 sekonda të martën në mbrëmje, duke thyer rekordin e mëparshëm të kampionit olimpik në fuqi, Ariarne Titmus, 3:56.40, i cili u vendos majin e kaluar.

“Është absolutisht e pabesueshme. Unë nuk jam një person euforik, por jam mbushur me kaq shumë emocione.  Unë jam shumë mirënjohëse për të gjithë ata që më mbështetën deri në këtë pikë”, tha notarja.

Adoleshentja kanadeze bëri debutimin e saj olimpik në moshën 14-vjeçare në Tokio 2020, ku përfundoi e katërta në 200 metra stil i lirë.

Ajo fitoi medaljen e artë në 200 metra stil flutur dhe 400 metra të përzier në kampionatin botëror në 2022, si dhe dy medalje të arta në Lojërat e Commonëealth në 200 metra dhe 400 metra të përzier. Ajo tani stërvitet në Florida me trajnerin Brent Arckey me ekipin Sarasota Sharks.