Reshje bore dhe ulje të ndjeshme temperaturash, si pritet të jetë moti ditët e para të janarit

714
Sigal

Dimri i vitit qё lamё pas ka qenё i butё dhe sikurse sinoptikanёt e kishin prashikuar u karakterizua nga temperatura mё tё larta se normalja. Por duket se ditёt e para tё vitit tё ri nuk do tё mbeten nё tё njёjtat vlera.

Sinoptikanё parashikojnё ulje temperaturash dhe reshje dёbore nё zonat verilindore tё vendit.  Në vlerat e tyre mesatare temperaturt do tё luhaten si nё vijim.

Temperaturat min dhe max:

Zonat malore -4/2°C
Zonat e ulëta 1/11°C
Zonat bregdetare 4/11°C

Ditën e mërkurë masa ajri të ftohta arktike do të afrohen në vendin tonë. dhe te premten ato do te behen me prezente. Moti do të jetë me vranësira dhe rreshje bore në zonat malore, ndërsa në zonën perëndimore do të ketë reshje shiu.