Vetitë kuruese të arrave, ja sëmundjet që shërojnë

436
Sigal

Gazeta
Telegraf/


Arrat
janë frutat të cilat ju ndihmojnë kundër anemisë, tek impotenca, te problemet e
gjëndrës tiroide, tek ulcera e lukthit. Arrat janë burim i vërtetë i shëndetit,
plot antioksidues dhe lëndë ushqyese. Nga kjo pemë ushqyese mund të bëni
specialitete të kuzhinës, por edhe përgatitje shëruese, të cilat e ruajnë
shëndetin tuaj gjatë tërë vitit.


Arrat
me mjaltë për shërimin e impotencës

Arrat janë
një afrodiziak natyror, meqë përmbajnë vitaminat B1 dhe B2, të cilat organizmit
i japin energji, si dhe elementet vitale, të cilat janë të rëndësishme për
zhvillimin e gjëndrave. Janë të pasura me zink, i cili është i rëndësishëm për
aktivitetin seksual dhe për punën e prostatës. Në kombinim me mjaltë, veprimi i
arrave vetëm sa vjen e shtohet. Në përqindje të njëjta përzieni arrat e bluara
me mjaltë të gështenjave dhe konsumoni tri herë në ditë nga tri lugë. Për ta
arritur efektin e dëshirueshëm, ky “mjekim” duhet të zgjasë 20 deri 30 ditë.


Përzierja
kundër anemisë

Me këtë përzierje mundeni aneminë dhe lodhjen e tepërt. Përgatiteni një
përzierje nga gjysmë kilogrami mjaltë të livadhit, gjysmë kilogrami arra të
bluara dhe një limon. Përzieni të gjitha mirë e mirë dhe konsumoni një lugë çdo
3-4 orë.


Qumështi
i arrave kundër ulcerës

Qumështi i arrave është ilaç i cili përshpejton shërimin e ulcerës në lukth.
Për përgatitjen e qumështit, përvëloni 20 gramë të arrave të bluara me 2
decilitra ujë të valë. Tundeni mirë e mirë, kullojeni dhe shtoni një lugë të
madhe mjaltë. Para buke konsumoni 5-6 lugë të vogla të qumështit të arrave.


Arrat
e gjelbra për gjëndrën tiroide

Arrat e reja, të gjelbra, janë të pasura me elementet kryesore përbërëse të
hormoneve të gjëndrës tiroide, me jod dhe tirozinë. Ky preparat nga arrat e
gjelbra është shumë i popullarizuar për shërimin e hipotireozës. Në përqindje
të njëjtë përzieni arrat e gjelbra (sa kokrra e lajthisë) të bluara, me mjaltë.
Leni në vend të errët për 30 ditë. Merreni 1 lugë të vogël në ditë.


Tinktura
e arrave kundër tumoreve

Imtësoni 150 g të rrënjës së valerianës, 50 g arrëmyshk dhe 50 g sytha të
mështeknës, qitini gjysmë litri vodkë apo raki, e më pas shtoni 150 g gëzhoja
të gjelbra të arrave. Lërini që të rrinë dhjetë ditë në vend të thatë. Merrni
15 pika të tinkturës në 1 dcl uji, tri herë në ditë, gjysmë ore para buke.


Çaj
për pastrimin e gjakut

Çaji nga gjethet e reja të arrave përdoret si preparat për pastrimin e gjakut.
Është efikas edhe kundër diabetit, sëmundjeve të lëkurës, hemorroideve,
parazitëve, etj. Pasi që t’i mblidhni, gjethet duhen tharë. Përgatiteni çajin
në këtë mënyrë: dy lugë të gjetheve të thara mbuloni me 2 dcl të ujit të ftohtë
dhe zieni për 5 minuta. Lëreni enën të mbuluar 15 minuta dhe më pas kullojeni.
Gjatë ditës mund të pini 2-3 filxhanë.