Të sëmurët me diabet e tension, ja si duhet t’i mbrojnë veshkat e tyre

463
Sigal

Çdo ditë përdorni 5 porcione fruta, zarzavate e drithëra, pini jo më pak se 1,5 litra ujë dhe reduktoni marrjen e kripës

Për parandalimin e sëmundjeve të veshkave duhet të bëni rregullisht aktivitet fizik. Marrja me aktivitet fizik në mënyrë të moderuar të paktën 30 minuta në ditë në pesë ditë të javës. Aktiviteti fizik zhvillohet duke ecur me ritëm mesatar, duke vrapuar, duke lëvizur me biçikletë, etj.. Aktiviteti fizik është i rëndësishëm për funksionin e veshkave, pasi përmirëson funksionin e muskujve, ul tensionin e gjakut, kolesterolin në gjak, mban një peshë të shëndetshme të trupit dhe përmirëson gjumin. Kontrolloni rregullisht nivelin e sheqerit në gjak.

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf