Sigal

Edhe pse ka shumë mënyra për të kompensuar mungesën e vitaminave, njerëzit nga vende të ndryshme ende vuajnë nga mungesën e vitaminave. Por kjo nuk është një arsye e mirë për të marrë shumë vitamina pa i njohur efektet e tyre.

Shkencëtarët kanë gjetur se një dietë e ekuilibruar i jep trupit gjithçka që nevojitet.

Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se si të rivendosni mungesën e vitaminave pa qenë e dëmshme për shëndetin tuaj.

Dilni përpara pasqyrës dhe shikoni mirë veten. Nëse keni këto shenja, atëherë trupi juaj ka nevojë për më shumë vitamina.

Rënie e flokëve (ju mungon vitamina B7)

Dhimbje gjymtyrësh (ju mungon magnezi, kalciumi dhe potasiumi)

Të skuqura në fytyrë (ju mungon vitamina B7). Hani kërpudha, patate, djathë, vezë të zier, spinaq dhe lulelakër.

Plagë në duar (Ju mungon vitamina A,D) Duhet të hani shumë salmon dhe fruta të thata. Vitamina A gjendet më shumë tek perimet të tilla si karota apo speci i kuq.

Të verdhë, tek të bardhat e syve.( Ju mungon vitamina B12. Duhet të konsumoni më shumë qumësht, mëlçi pule, dhe salmon).

Mishrat e dhëmbëve të acaruar ( Ju mungon vitamina D. Duhet të hani oriz kaf, domate, fasule, peshk, qitro dhe rrush).

Të çara në cepat e buzëve. (Ju mungon vitamina B3 B2 B12 të cilat janë të pasur në zink dhe hekur. Duhet të hani më shumë vezë, fasule, arra dhe salmon.