Sigal

Dhimbja e shpinës nganjëherë mund të jetë një tregues i një gjendje shumë më serioze. Fondacioni Kombëtar i veshkave thotë se ka mbi 26 milionë amerikanë që kanë sëmundje të veshkave. Përveç kësaj, një në 3 të rritur në Amerikë janë në rrezik të zhvillimit të sëmundjes së veshkave. Sëmundja e veshkave është përgjegjëse për më shumë vdekje në Amerikë sesa në kancerin e prostatës apo të gjirit.

Disa faktorë që shkaktojnë sëmundje të veshkave janë hipertensioni, diabeti, duke qenë më i vjetër se 60 vjeç dhe historia familjare e sëmundjes se
veshkave. Përveç kësaj, pirja e duhanit, gurët në veshka, sëmundjet kardiovaskulare dhe obeziteti janë gjithashtu bashkëpunëtorë. Rëndësia e veshkave
Veshkat nuk janë përgjegjës vetëm për filtrimin e toksinave nga gjaku, gjithashtu ndihmojnë ne menaxhimin e nivelit te elektroliteve, eliminimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, rregullojnë presionin e gjakut, ruajtjen e eshtrave të fortë dhe prodhojnë qelizat e kuqe të gjakut. Veshkat janë aq të fuqishme sa është e pamundur të mbijetosh pa to.

Shenjat e para të dështimit të veshkave janë:
Dobësi, lodhje
Urinë e errët, e kuqe
Rritja e etjes
Zorrët e shpeshta
Sytë e fryrë

Një nga efektet më të rënda anësore të veshkave është ruajtja e ujit apo edemë, dhe karakterizohet nga ënjtje e duarve, fytyrës, këmbëve, këmbëve dhe barkut. Kjo ndodh si rezultat i pamundësisë së veshkës për të hequr kripën ose lëngun nga trupi. Kjo mund të çojë në sëmundje të ndryshme, duke përfshirë sëmundjen e mëlçisë, zemrës dhe të tjerët.

Ushqimet që ndihmojnë veshkat:

Në këtë listë ekzistojnë barëra të cilat mund të jenë të rrezikshme për gratë shtatzëna. Këto barëra gjithashtu mund të ndërhyjnë me medikamente të përshkruara. Sigurohuni që të konsultoheni me një mjek para se të përdorni.

Boronica:
Boronicat janë përdorur zakonisht për parandalimin e infeksioneve të traktit urinar (UTIs). Nëse nuk trajtohet, këto infeksione mund të arrijnë edhe ne fshikëzën dhe veshkat.
Lëngu I boronicës e bën urinën më acide, duke shmangur kështu gurët në veshka. Ajo gjithashtu heq bakteret nga indet e veshkave dhe muret e fshikëzës.

Rrushi:
Rrushi mund të përdoret për parandalim, Rrushi ka vetitë e fuqishme antioksiduese që mbrojnë veshkat nga toksinat dhe dëmtimet e radikaleve të lira. Ushqimi i 15 kokrra rrushi në ditë do të ndihmojë në mbajtjen e gjakut tuaj alkalin dhe do të lejojë funksionimin e duhur të veshkave. Molla:
Nivelet e kaliumit që përmbajnë mollë janë të mjaftueshme për të mbrojtur zemrën, por janë të mjaftueshme për pacientët me probleme të veshkave ose pacientë me dializë.

Limoni
Limonit janë të pasura me acid limoni dhe mund të parandalojnë shpërbërjen e llojeve të caktuara të gurëve të veshkave. Ata shpërndajnë gurët dhe parandalojnë grumbullimin e materialeve.

Shafrani i Indisë:
Kurkuza mund të zbutë inflamacionin në veshkat që kanë të bëjnë me funksionimin e mire te veshkave. Gjithashtu, mund të parandalojë mpiksjen e gjakut. Fuqitë e tij antioksiduese mbrojnë mëlçinë dhe veshkat nga dëmtimet.

Xhenxhefil:

Xhenxhefili stimulon qarkullimin e gjakut dhe gjithashtu eliminon toksinat nga gjaku. Ajo gjithashtu lehtëson dhimbjen e shpinës, e cila është një nga shenjat e para të problemeve të veshkave. Xhenxhefili lehtëson te vjelljen dhe dhimbjet e stomakut.

Luleradhiqe: Përmirëson simptomat diuretike dhe të qetëson PMS, si dhe lehtëson edemën. Ajo përdoret gjithashtu për trajtimin e çrregullimeve të tretjes dhe rrit funksionimi e organeve te brendshme.

Majdanoz:

Majdanozi është i dobishëm për trajtimin e infeksioneve të traktit urinar dhe gjithashtu gurët në veshka. Konsumoni një barishte majdanoz për të lehtësuar kapsllëkun dhe edemën.
Marshmallow Radice: Kjo rrënjë është një diuretik dhe rrit sekretimin dhe stimulon urinimin. Besohet se stimulon eliminimin e toksinave duke promovuar trupin e shëndetshëm.

Hithra
Kjo është një bime shumë e rëndësishme për burrat me probleme të prostatës. Ajo mund të përdoret si një trajtim për simptomat e hershme të tilla si zbrazjes jo të plotë të fshikëzës, stimul të vazhdueshme për urinim.

Përveç kësaj, ajo është përdorur për ethet, infeksionet e traktit urinar, dhe mund të aplikohet për trajtimin e tensionit, dhimbje të përgjithshme, pickimin e insekteve.

Fara selino

Këto fara janë diuretike, dhe gjithashtu anti-stres, me veti anti inflamator që promovojnë veshkat. Gjithashtu, ato mund të përdoren si një trajtim për shpretkën dhe çrregullimet e mëlçisë.

Rrënjë Ortensia

Kjo rrënjë mund të jetë helmuese për kafshët shtëpiake, por ka efekte të dobishme për njerëzit. Dhe ‘të fuqishme të infeksioneve të traktit urinar, të tilla si infeksionet e fshikëzës, prostatës dhe uretrës, gurët në veshka dhe prostatës se zgjeruar.
Pije per pastrimin e veshkave: Përbërësit:
Rrënjë e thate Hyndragea-1 lugë
Rrush i thatë -1 lugë
Lëndë e thatë me lëng Marshmallow Root-1
-1 lugë (pjepër, boronica, rrushi ose mollë)

Përgatitja:

1) Shtypni të gjithë përbërësit në një pluhur të hollë. Përdorni një lugë për shtypje

2) Shtoni 70 gramë përzierje në lëng. Mbani pjesën tjetër të bimëve në një vend të thatë dhe të ftohtë.

3) Hidhini në valë, pastaj derdhni në një filxhan.

4) Konsumoni disa herë në ditë për tri ditë.

5) Ju mund të shtoni pak lëng limoni në çajin nëse doni.

Përveç kësaj, fasulet e zeza janë një ushqim i madh që forcon veshkat.

Stili i jetës tuaj luan një rol vendimtar në mbajtjen e organeve tuaja të shëndetshme. Sigurohuni që jeni te hidratuar dhe pini shumë ujë.