Sigal

Ju keni shumë baktere në trupin tuaj. Në fakt, ju keni më shumë prej tyre se sa keni qeliza. Shumica janë të mira për ju. Ato që gjenden në zorrën tuaj jo vetëm që ndihmojnë në tretjen e ushqimeve, ato punojnë në të gjithë trupin tuaj dhe mund të jenë të mira për shëndetin tuaj fizik dhe mendor.

Mikrobet e zoreve (Bakteriet)

Kjo është baza bazë për bakteret në traktin tuaj të tretjes. Këtu, ata ju ndihmojnë të prishni ushqimin dhe t’i ktheni lëndët ushqyese në gjërat që trupi juaj mund të përdorë. Ata ndalen në rritje kur mbarojnë nga ushqimi, kështu që ju do të keni vetëm atë që keni nevojë.

Bakteret e zorrëve dhe veshkat tuaja

Shumë bakterie gjithashtu mund të çojë në sëmundje kronike të veshkave. Njerëzit të cilët kanë sëmundje nuk heqin qafe ato si duhet. Kjo tepricë mund të çojë në sëmundje të zemrës. Studiuesit mendojnë se është e mundur që shumë mund t’ju bëjë më të prirur të keni sëmundje kronike të veshkave në radhë të parë.

Bilanci i sëmundjes

Studimet kanë gjetur se në qoftë se ju keni shumë të një lloji të caktuar të bakterieve të këqija në mikrobumin tuaj të gnutës, ka më shumë gjasa që të keni:

Kolit ulcerativ

Sindromi i zorrëve irrituese (IBS)

Hulumtuesit po kërkojnë trajtime të reja për ata që synojnë bakteret në mikrobiomin e zorrëve.

Bakteret dhe zemra juaj

Disa lloje të baktereve të zorrëve mund të jenë pjesë e kolesterolit në lidhje me sëmundjen e zemrës. Kur hani ushqime si mish i kuq ose vezë, ato baktere bëjnë një kimik që mëlçia juaj të kthehet në diçka që quhet (trimethylamine-N-oxide).që mund të ndihmojë në ndërtimin e kolesterolit në enët e gjakut. Studiuesit po studiojnë një substancë natyrale të quajtur DMB që është në vaj ulliri. Ata mendojnë se mund të mbajnë bakteret tuaja në kontroll.

Bakteret e zorrëve dhe truri juaj

Truri juaj dërgon mesazhe në të gjithë trupin tuaj. Studiuesit besojnë se stomaku juaj mund të flasë prapa. Studimet tregojnë se ekuilibri i baktereve në microbiome të zorrëve mund të ndikojë në emocionet tuaja dhe mënyrën se si truri yt përpunon informacione nga shqisat tuaja, si pamjet, tingujt, shijet ose tekstet.

Shkencëtarët dyshojnë se ndryshimet në atë bilanc mund të luajnë një rol në sëmundjet si çrregullimi i spektrit të autizmit, ankthi dhe depresioni, si dhe dhimbjet kronike.

Zorrët Bakteret dhe mbipesha

Një ekuilibër i sëmurë në microbiome tuaj zorrët mund të shkaktojë sinjale të kaluara nga truri juaj, kur është fjala për ndjenjë të uritur ose të plotë. Studiuesit mendojnë se mund të ketë lidhje me gjëndrën e hipofizës, gjë që bën hormonet që ndihmojnë në vendosjen e oreksit tuaj. Kjo gjëndër mund të ndikojë edhe në balancën e baktereve në zorrën tuaj. Disa studime mbi trajtimin e obezitetit po eksplorojnë këtë lidhje.

Mund ta ndryshoni bakterin tuaj të zorrës së trashë?

Ju merrni mikrobiomën e zorrëve tuaj nga nëna juaj në lindje, dhe bota rreth jush ndikon në atë ndërsa rriteni. Është gjithashtu e ndikuar nga ajo që hani. Kjo është arsyeja pse ajo mund të jetë e ndryshme në varësi të vendit ku jetoni – dhe pse mund të jeni në gjendje të anashkaloni baraspeshën.

Probiotikët

Gjetur në disa ushqime, këto janë baktere “të mira” si ato tashmë në zorrë. Ata mund të shtojnë bakteret në traktin e zorrëve dhe të ndihmojnë të mbajnë gjithçka në ekuilibër. Por ata nuk janë të gjitha njësoj. Çdo lloj punon në mënyrën e vet dhe mund të ketë efekte të ndryshme në trupin tuaj.

Si mund të ndihmojnë probiotikët?

Ata mund ta bëjnë sistemin tuaj imunitar më të fortë. Ata mund të rrisin shëndetin gastrointestinal, veçanërisht nëse keni diçka si sindromi i zorrëve nervoz. Disa probiotikë gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave alergjike dhe ndihmojnë me intolerancën e laktozës. Por për shkak se mikrobiomat e gutës janë unike, nëse dhe si funksionojnë ato mund të jenë të ndryshme për të gjithë.

Burimet e Probiotikëve

Ju mund t’i gjeni në prodhimet e qumështit si kos dhe djathrat. Shikoni listën e përbërësve për kulturat e gjalla të baktereve si bifidobakteret dhe lactobacilli. Ata janë gjithashtu në perime të fermentuara, si lakër turshi, dhe perime turshi, si qepët .

Mendoni për këto si një burim ushqimi. Ata mund të ndihmojnë trupin tuaj të marrë kalcium më të mirë dhe të rrisë rritjen e baktereve të dobishme në zorrën tuaj.

Ata janë gjetur në fruta dhe perime, si:

Banane

Qepë

Hudhër

Presh

Fara

Mikrobioma e zoreve

Kjo është bazë bazë për bakteret në traktin tuaj të tretjes. Këtu, ata ndihmojnë për të shkatërruar ushqimin dhe për t’i kthyer lëndët ushqyese në gjërat që mund të përdoren nga trupi juaj. Ata ndalen në rritje kur mbarojnë nga ushqimi, kështu që ju do të keni vetëm atë që keni nevojë.

Në microbiome të zorrëve, bakteret “të mira” bëjnë më shumë se thjesht ndihmën e tretjes. Ata ndihmojnë në mbajtjen e baktereve tuaja “të këqija”. Ata shumëfishohen aq shpesh sa që lloji i sëmurë nuk ka hapësirë ​​për t’u rritur. Kur ke një ekuilibër të shëndetshëm të baktereve në zorrën tënde, quhet ekuilibër.

Si mund të ndihmojnë probiotikët?

Ata mund ta bëjnë sistemin tuaj imunitar më të fortë. Ata mund të rrisin shëndetin gastrointestinal, veçanërisht nëse keni diçka si sindromi i zorrëve nervoz. Disa probiotikë gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave alergjike dhe ndihmojnë me intolerancën e laktozës. Por për shkak se mikrobiomat e gutës janë unike, nëse dhe si funksionojnë ato mund të jenë të ndryshme për të gjithë.

Mund të ketë mënyra të tjera për të ndryshuar mikrobiologjinë e gutës dhe për të trajtuar gjërat që lidhen me ekuilibrin e saj. Për shembull, transplantet e fekaleve (pikërisht ajo që tingëllon si) ndryshojnë bakteret tuaja të zorrëve për të trajtuar gjëra të tilla si C. coli dhe kolitis ulcerative. Studiuesit shpresojnë se stimulimi i thellë transkranial magnetik (dTMS) mund të trajtojë një ditë obezitetin. Përdor një spirale të vënë në lëkurën e kokës për të stimuluar trurin dhe për të përmirësuar bakteret e zorrëve. Ajo tashmë trajton depresionin.