Ja efektet pozitive të kombinimit të mjaltit me kanellën

554
Sigal

Mjalti ka shumë efekte pozitive
në shëndetin e njeriut dhe mund të shërojë disa sëmundje të ndryshme.

Por kombinimi i mjaltës dhe
kanellës është provuar të jetë më shumë efektiv, veçanërisht për sasinë e lartë
të kolesterolit në gjak dhe për personat që vuajnë nga diabeti, si dhe në
lehtësimin e disa viruseve.

Aq sa duket e pabesueshme, thuhet
se ky kombinim mund të shërojë pothuajse të gjitha sëmundjet.

Disa nga përfitimet dhe dobitë e
përzierjes së mjaltit dhe kanellës së bashku.

Sëmundjet e zemrës

Për një zemër të shëndetshme,
përgatiteni një pastë nga mjalta dhe kanella. Vendoseni këtë pastë në bukë (në
vend të reçelit) për mëngjes çdo mëngjes. Kjo do të rregullojë nivelin e
kolesterolit në arteriet, duke parandaluar një sulm të mundshëm në zemër.

Artriti

Artriti kronik mund të trajtohet
me një përzierje të dy lugëve mjaltë dhe një lugë gjelle kanellë, në një gotë
me ujë të nxehtë. Pini këtë në mëngjes dhe në mbrëmje. Nëse ju konsumoni
këtë pije rregullisht, mund të ndihmojë edhe kundër kancerit.

Infeksionet e fshikëzës së
tëmthit

Për të hequr qafe bakteret në
fshikëzën e tëmthit tuaj, përzieni dy lugë kanellë dhe një lugë gjelle mjaltë
në një gotë me ujë të vakët. Pini atë çdo ditë.

Kolesteroli

Në qoftë se ju rregullisht pini
një përzierje të dy lugëve mjaltë dhe tri lugë kanellë në një filxhan të madh
çaj, niveli juaj kolesterolit do të ulet me 10% në vetëm 2 orë.

Ftohja dhe gripi

Në rast se ju jeni ftohur merrni
1 lugë gjelle mjaltë me ¼ lugë kanellë tre ditë me radhë. Do të shëroheni nga
virusi, ftohja, kolla kronike, si dhe problemet eventuale me sinusë. Mjalti
përmban përbërësit natyralë që shkatërrojnë viruset dhe të mbrojnë nga
gripi.

Dhimbje stomaku

Nëse ju merrni mjaltë me kanellë
rregullisht, jo vetëm që do të eliminoni dhimbjet e barkut, por ju gjithashtu
mund të kuroni edhe ulcerat në stomak.

Sistemi imunitar

Konsumi i rregullt i mjaltit dhe
pluhurit të kanellës, gjithashtu përmirëson imunitetin tuaj dhe ruan organin.

Humbje peshe

Humbja e peshës mund të
stimulohet, duke konsumuar një gotë me ujë të zier me mjaltë dhe kanellë në
stomak bosh çdo mëngjes.

Aroma e keqe e gojës

Nëse ju doni të ruani
frymëmarrjen të freskët gjatë gjithë ditës, shpërlani gojën me një përzierje me
ujë të nxehtë, një lugë gjelle mjaltë dhe kanellë çdo ditë.