Gjashtë kurat e dobishme kundër gripit

521
Sigal

Pushimi, ushqimi i shëndetshëm, gjumi i ëmbël etj., janë veprimet e duhura për të mbajtur larg gripin

Ekzistojnë disa rregulla të pashkruara që duhet t’i respektojmë çdo ditë për të parandaluar sëmundjet e stinës. Ja cilat janë udhëzimet që duhet të ndiqni

Me këtë klimë të ftohtë, me lagështirë, erë dhe ndryshime të temperaturës është e lehtë të sëmuresh. Gripi, kolla, dhimbjet e fytit janë kryefjala e stinës së vjeshtës. Por ja disa këshilla të thjeshta për t’u mbrojtur nga virozat dhe për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

 1) Qëndroni në ajër të pastër dhe bëni sport

Gjatë stinës së vjeshtës dhe të dimrit nuk duhet të mbylleni në shtëpi në të ngrohtë, por të dilni, pasi të jeni mbështjellë mirë dhe të ecni për të paktën 30-45 minuta pesë ditë në javë. Në fakt në ambientet e mbyllura jeni më tepër në kontakt me njerëzit dhe si pasojë mund të merrni virusin. Edhe aktiviteti fizik, sidomos në ajër të pastër, forcon sistemin imunitar.

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf