5 arsyet se pse duhet të hani sa më shumë ullinj!

576
Sigal

Nëse dëshironi të konsumoni produkte të shëndetshme dhe me vlera të larta ushqyese, njihuni me arsyet se pse duhet të konsumoni sa më shumë ullinj.

Janë një ndër ushqimet të shijshme dhe që sjellin një sërë përfitimesh në shëndet: 
 

1. Ullinjtë mbrojnë enët e gjakut dhe forcojnë sistemin imunitar
Ullinjtë, sidomos ato të zinjtë, janë antioksidantë të jashtëzakonshëm që veprojnë si një pastrues i trupit, duke u shpëtuar nga shumë substanca të dëmshme. Ata ndihmojnë trupin tuaj që të nxjerrë jashtë kolesterolin, në mënyrë që të zvogëlojnë rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare.
2. Ju ndihmojnë të humbni peshë
Ullinjtë përmbajnë yndyrna të mira, ato për të cilat trupi ynë ka nevojë. Këto yndyrna nuk akumulohen në “stacionet” yndyrore. Kështu, përdorini dhe konsumojini në mënyrë që  t’ju ndihmojnë të humbni peshë. Ullinjtë janë një shtesë e jashtëzakonshme për një vakt ose në mes të ngrënies, sepse ata do t’ju mbrojnë në mënyrë të shëndetshme.
3. Ju lehtësojnë dhimbjet dhe ulin inflamacionin 
Si ullinjtë ashtu edhe vaji i ullirit,  përmbajnë antioksidantë të fuqishëm. Ullinjtë gjithashtu përmbajnë një përbërës të tillë si oleokantal.
Ky përbërës është e karakterizuar nga shija e tij e hidhur dhe vetitë e tij të forta anti-inflamatore.
4. Ullinjtë janë të rëndësishëm për flokë dhe lëkurë të shëndetshme 
Ullinjtë dhe vaji i ullirit kanë një ndikim të mahnitshëm në trupin tonë. Ato përmbajnë sasi të mëdha të acideve të pangopura yndyrore dhe omega 3.
Këto acide ushqejnë, ju mbrojnë dhe hidratojnë lëkurën dhe flokët tuaj. Përmbajnë vitaminë E,e cila ju mbron lëkurën nga rrezet ultravjollcë. Vaji i ullirit ushqen lëkurën dhe flokët .

5. Përmirësojnë sistemin e tretjes 
Ullinjtë janë ushqime të pasura me fibra, të cilat janë të nevojshme nevojshme për funksionimin normal të sistemit të tretjes. Vitamina E dhe yndyrnat e pangopura pastrojnë zorrët nga radikalet e lira.

Një filxhan ullinj të zi përmban 17 për qind të marrjes ditore të fibrave, që ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të ushqimit dhe shpërndarjen e tij.