Zgjedhjet e 25 prillit/ Komisioni i Posaçëm përzgjedh 53 kandidatët për organet drejtuese të KQZ-së (Emrat)

72

Ditën e sotme në ambientet e Kryesisë së Kuvendit është zhvilluar mbledhja e parë e Komisionit të Posaçëm Parlamentar, ngritur me Vendimin nr. 50/2020 të Kuvendit për shqyrtimin dhe përzgjedhjen e kandidaturave për organet drejtuese të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ).

Mësohet se të pranishëm në mbledhje ishin kryetari i Komisionit, Damian Gjiknuri, anëtarët e komisionit  Adnor Shameti, Alket Hyseni.

Oerd Bylykbashi, me cilësinë e të dërguarit të posaçëm të partive parlamentare të dala nga zgjedhjet e përgjithshme 2017.

Po ashtu kishte edhe përfaqësues të shumicës parlamentare si deputeti Myslim Murrizi dhe Edmond Stojku, po ashtu edhe përfaqësues të Pakicës Parlamentare.

Pasi shqyrtoi të gjitha aplikimet për organet drejtuese të KQZ, Komisioni ka vendosur unanimisht kualifikimin e 52 aplikantëve dhe skualifikimin e 17 prej tyre, për arsye të mosplotësimit të kritereve ligjore të përcaktuara në Ligjin 10019, datë 29.12.2008 , i ndryshuar “ Kodi Zgjedhor i Republikës së Shqipërise”.

Komisioni gjithashtu vendosi të kryejë seanca dëgjimore me kandidatët e kualifikuar, që do të zhvillohen  në ambientet e Kuvendit në dt 29-30 shtator 2020.

Lista me kandidaturat që i plotësojnë kriteret për pozicionet e Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve; Nënkomisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve; Komisionit Rregullator; dhe Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve

  1. Admir Drago KOMISIONER + rregullator + KAS
  2. Agim Paskali rregullator + KAS
  3. Agron Haxhimihali KOMISIONER + nënkomisioner + rregullator
  4. Agron Sulshabanaj KAS
  5. Arben Xhiku KOMISIONER + rregullator
  6. Arben Isaraj KAS
  7. Ardjan Myslimaj KOMISIONER + rregullator
  8. Arens Çela rregullator + KAS
  9. Behar Zeneli rregullator
  10. Besnik Maho KAS
  11. Bledar Skënderi KOMISIONER
  12. Drita Avdyli KOMISIONER + rregullator
  13. Dritan Çaka KOMISIONER + rregullator + KAS
  14. Elona Bano rregullator
  15. Elvin Lako KOMISIONER + rregullator + KAS
  16. Elvis Çefa nënkomisioner + rregullator + KAS
  17. Emiliano Braho rregullator + KAS (skualifikohet për rregullator)
  18. Esmir Rringaj KAS
  19. Fatmir Tafaj KAS
  20. Farie Osmani KAS
  21. Florian Beqiraj rregullator + KAS
  22. Gentian Rumano KAS
  23. Haki Mustafa KOMISIONER + nënkomisioner + rregullator
  24. Halil Hyseni KOMISIONER
  25. Helga Vukaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
  26. Hysen Osmanaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
  27. Ilirjan Rusmaili KOMISIONER + KAS
  28. Ilirjan Celibashi KOMISIONER
  29. Ilirjana Nano rregullator
  30. Irena Nino KAS
  31. Irsa Ruçi KOMISIONER + rregullator
  32. Ismail Tafani KOMISIONER + nënkomisioner
  33. Iva Nathanaili rregullator+ KAS
  34. Kamerion Salillari rregullator + KAS (skualifikohet për rregullator)
  35. Klement Zguri rregullator
  36. Koli Bele KOMISIONER + KAS
  37. Kristaq Kume rregullator
  38. Laureta Bregasi rregullator + KAS
  39. Lealba Pelinku KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
  40. Ledio Braho KAS
  41. Lefterie Luzi Lleshi KOMISIONER + rregullator + KAS
  42. Leonard Gremshi rregullator + KAS
  43. Lindita Tako rregullator + KAS
  44. Mimoza Canaj KAS
  45. Muharrem Çakaj KOMISIONER + nënkomisioner+ rregullator + KAS
  46. Odeta Berberi rregullator
  47. Odeta Seferaj KAS
  48. Petrit Çano KAS
  49. Redinela Beqiraj KAS
  50. Sali Shehu KOMISIONER
  51. Sokol Bana KOMISIONER + KAS
  52. Spiro Maliqi rregullator + KAS
  53. Theodhor Sollaku rregullator + KAS