Vjosa Osmani për akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit: Serbia nuk është përgjigjur për krìmet e llahtarshme

186
Sigal

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar për aktakuzat e ngritura nga Prokuroria e Hagës ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të LDK-së, Kadri Veseli. Vjosa thekson se drejtësia duhet të kryejë punën në mënyrë të pavarur. “Serbia ende nuk është përgjigjur për krimet e llahtarshme kundër civilëve të pafajshëm në Kosovë. Serbia është shtet gjenocidal. Dhe këtë duhet ta themi sot e çdo ditë, në Kosovë, në SHBA, në Evropë e çdokund në botë”, shkruan Vjosa.

Statusi:

Në këto momente, Kosovës i duhet maturi, unitet, bashkëpunim e urtësi. I duhet edhe mbrojtje e dinjitetit, integritetit e imazhit shtetëror. Por mbi të gjitha, Kosovës i duhet drejtësi. Drejtësia duhet të kryej punën në mënyrë të pavarur e pa presion. Serbia ende nuk është përgjigjur për krìmet e llahtarshme kundër civilëve të pafajshëm në Kosovë. Serbia është shtet gjenocidal. Dhe këtë duhet ta themi sot e çdo ditë, në Kosovë, në SHBA, në Evropë e çdokund në botë.