Vizita e Ramës në Gjirokastër, Shehu: Me helikopter për qokë dhe për të fshehur diçka

105

Ish-deputeti i PD për Gjirokastrën, Tritan Shehu ka komentuar vizitën e Ramës në qytetin jugor duke e cilësuar atë si thjesht qokë për t’u dukur apo për t’u fshehur nga diçka.

Në fakt Shehu thotë se para se të nisej për Gjirokastër, Rama duhet të jepte shpjegime për situatën jashtë kontrollit të COVID-19, teksa shkoi inaguroi Bypass-in e Tepelenës por harroi të thotë pse ka kosto dhjetë herë mbi normalen.

Po ashtu Shehu publikon edhe disa foto nga qyteti i Gjirokastrës ku thotë se duket gjendja e saj që nga ana tjetër ka vlera të pazëvendësueshme kombëtare.

POSTIMI:

Rama ne Gjirokaster si “Me u gjend Kola ne pune”!

Sot Rama me helikopter ne Qarkun e Gjrokastres, ne nje vizite, thjesht “qoke”, vetem per tu dukur apo per tu fshehur diku….ne kohera Covidi…dhe pa gazetare!

Ne fakt perpara se te nisej per aty ai duhet te shprehej qarte per situaten “Jashte Kontrollit” te Covid ne vend, shkaqet e verteta te saj, mungesen e masave e te perspektives…te thote dicka aty edhe per epidemine ne rritje ne ate Qark duke filluar nga Permeti, per gjendjen e mjerueshme te spitaleve e kujdesit paresor!

Inaguroi para pak te ashtuquajturin “By pass” te Tepelenes, reth 2,2 km rruge, por harroi te thote pse ka koston reth 10 here mbi ate normalen…me tej do te shkoje te ndonje….

Mund te “inspektoje” dhe punimet e ujesjellesit te Gjirokaster nje projekt I rendesishem ky, por i filluar me 2014 me financim dhe mbikqyrje te KFË Gjermane dhe Qeverise se Zvicres.

Flitet per nje vizite ne Universitet, me reputacin te larte ky, qe politikat e tij e kane denigruar e po e cojne drejt kolapsit.

Por une e ftoj ate te shpjegoje sot dhe se cfare po ndodh prej 7 vitesh me Rrugen Kardhiq- Delvine, Permet-3 Urat, me perspektiven e Aeroportit te Gjirokastres, rruget rurale, gjendjen e vajtueshme te bujqesise, spitaleve e sistemit shendetesor te Qarkut ne degradim te plote, papunesine e varferine e thelle me nderprerjen edhe te ndihmes ekonomike ne mbi 50% etj.

Mbi te gjitha ai duhet te pergjigjet aty per eksodin masiv te largimeve nga “syte kembet” te banoreve fisnike, qe kushtet e krijuara nga qeverisja i detyrojne te ndermarin, duke e lene te shkrete ate qytet historik e Qarkun ne terresi.

Mjafton te shikosh fotot e sotme te Gjirokastres per te konstatuar kete dhe kuptuar se cfare po kalon ai Qark me vlera te pa zevendesueshme me shume se kombetare, gjera qe ai as i shikon as i artikulon!