Vasili: Rrezikojmë të humbasim 2 miliardë €…e paralajmërova Ramën

564

Kreu i Grupit të LSI-së Petrit Vasili, ka hedhur akuza të forta ditën e sotme ndaj kryeministrit Edi Rama, duke thënë se ai po fut në borxhe të mëdha shqiptarët.

Sigal

Duke marrë si shembull vendimin më të fundit, ku Shqipëria humbi në arbitrazh ndaj kompanisë Bankers dhe u dënuar me 60 milion euro gjobë, Vasili thotë se kur ishte Ministër i Drejtësisë e ka vënë në dijen Ramën për rrezikun e gjyqeve ndërkombëtare.

Për këtë, ai ka publikuar edhe shkresën, ku ka vënë në dijeni Ramën, duke i kërkuar atij që të ndërhyjë, pasi Shqipëri mund të humbiste deri në 2 miliardë euro si pasojë e gjyqeve ndërkombëtare.

Reagimi i Vasilit:

Pata paralajmëruar kryeministrin: 2 miliardë euro dhe ja, erdhi denimi i parë 70 milionë euro.

Pata paralajmeruar disa here se rrezikohet te humbase deri ne 2 miliard euro Shqiperia ne gjyqet nderkombetare.

Si minister i drejtesise ne ate kohe,kryeministrin e kam informuar me shkrim per emergjencen e jashtezakonshme financiare,qe kercenonte financat e Shqiperise.

Per fajin e kryeministrit brenda tre javesh Shqiperia u denua me me shume se 70 milion euro nga gjykatatat nderkombetare.

Po jua perseris eshte emergjence financiare e frikshme dhe mbi kryeministrin rendon pergjegjesia kriminale edhe veprimeve shkaterrimtare financiare te tij me prishjen e njeanshme te kontratave,por edhe mosveprimeve te tij, pasi edhe pse u informua me shkrim per situaten,nuk levizi as gishtin dhe nuk beri asgje.

Me 70 milion eurot vetem sa ka filluar te konsumohet kjo tragjedi per shqiptaret.

70 milion euro te humbura ja shume me shume se parate, qe shpenzohen per ilace nga te gjithe spitalet e vendit,70 milion jane te mjafta per te ndertuar 2 spitale te reja moderne,70 milion mjaftojne per qindra qendra shendetesore moderne.

Te nderuar miq te medias Informacionin me shkrim qe i eshte derguar kryeministrit nga une mund ta rilexoni serish me poshte.

Ky ishte vendimi i dytë në të Shqipërie, pas dënimit me 13 milionë euro për pallatin e vjehrrit të kreut të opozitës Lulzim Basha, duke e çuar faturën në 70 milionë euro vetëm në dy muaj