Vasili: Albini shtetar serioz, ndërsa Rama zjarrvënes edhe në kohë zjarresh !

127
Sigal

 

Nga Petrit Vasili

Albini shtetar serioz, ndersa Rama zjarrvenes edhe ne kohe zjarresh !

Kane mjaftuar vetem pak kohe per te kuptuar shume qarte rolin dhe qasjen e kryeqeveritareve ne Kosove e Shqiperi.

Albin Kurti eshte demostruar pa asnje ekuivok nje shtetar serioz, patriot, qe i qendron me koke lart perballe kujtdo te huaji per te miren e shqiptarise, parimor ne cdo rrethane, me nje diskur plot permbajtje e vizion, por edhe shume respektues per qytetarin e thjeshte si dhe respektues fanatik i ligjit dhe shtetit ligjor

Ndersa Edi Rama eshte thelluar pa kthim drejt nje vetvrasjeje politike ne demostrimin e tij si njeri antishtet e antiligj, vulgar, pa permbajtje dhe i rendomtë ne komunikimin publik, i gatshem te shese cdo interes kombetar e publik per llogarine e tij te vogel, provokator mizerabël kendej e andej kufirit, i nenshtruar dhe i poshteruar me te huajt dhe i eger e gojeçthurur me shqiptaret dhe kosovaret.

Ky realitet eshte evident ne cdo situate.

Ndersa Albini me shqetesim maksimal çon forca e mjete per te ndihmuar Shqiperine per zjarret, Rama nuk prish terezine e vakancave te tij, por nuk e hap gojen as ti falenderoje forcat nga Kosova, nderkohe qe Ministri i Brendeshem kosovar Sveçla ndodhej ne terren ne Shqiperi ministri i Rames Çuçi ndodhej ndën cader te plazhit.

Ne emer te interesave serbe Rama sulmon egersisht Kosoven, kosovaret dhe liderat e tyre politike si askush ne historine e Shqiperise,ne te kundert Albini duke sfiduar kete Shqiperishitje te Rames, del shume lart mbi te dhe hapesiren nga Prishtina ne Tirane e sheh si nje ceshtje madhore unikale ku sfidat andej e kendej kufirit duhet te jene te perbashketa dhe duhen fituar gjithmone.

Gjuha e trashur prej tradhetise e Rames, qe edhe ne ditet e flakeve flet per Minishengen,Ballkan te Hapur dhe New Jugosllavi, nderkohe qe shqiptare e kosovare luftojne bashke me flaket, kontraston fort me sjelljen prej shtetari serioz dhe dinjitoz te Albinit, qe jeton me shqetesimin e situates.

Eshte e qarte se Rama, qe flet per minishengen eshte nje fatkeqesi politike ne cdo pikpamje sepse ndez zjarre politike edhe ne kohe zjarresh natyrore.

Detyrimi, kapja dhe shitja eshte kaq e rende dhe e madhe ndaj edhe Rama zhytet e zhytet ne kete tradheti neojugosllave sa qe pranon te turperohet e urrehet ne Kosove dhe Shqiperi.

Nderkohe Albini i qarte dhe patriot afron siguri, seriozitet duke kontrastuar shume fort me rolin mjeran te nje Rame te shitur, puthador dhe zedhenes bajat te Vuçiçit.

Eshte e qarte qe ne keto momente Kosova eshte me fat me Albinin, ndersa Shqiperia eshte fatkeqe me Ramen.