Takimi i së mërkurës – Rama në zyrën e Metës, hyn nga dera kryesore e institucionit, shkak protesta

365
Sigal

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me kryeparlamentarin Ilir Meta në Kryesinë e Kuvendit, një ritual që përsëritet pothuajse një ditë para seancës plenare.

Mësohet se Rama ka devijuar hyrjen për në Kryesi, ndërsa ka përdorur derën kryesore të institucionit.

Shkak për këtë devijim është bërë protesta e shoqërisë civile kundër mbejteve që po mbahet para Kryesisë. Ndërkohë, nuk tema e diskutimit mes dy aleatëve, ndërsa në fokus është ligji i Vettingut, i cili është bërë edhe ‘mollë sherri’ mes maxhorancës dhe opozitës, ku palët fajësojnë njëra-tjetrën për bllokimin e tij.