Soros jep 10 milionë dollarë kundër Presidentit Trump

333
Sigal

“New York Times” zbardh axhendën e re të miliarderit hungarezo-amerikan

Miliarderi George Soros është zotuar se do t’i ndajë 10 milionë dollarë nga fondacioni i vet për të ndihmuar në luftimin e rritjes së krimeve të urrejtjes, që kur Donald Trump fitoi zgjedhjet presidenciale në SHBA. Manjati amerikan me prejardhje nga Hungaria, do ta ndajë donacionin e vet për disa aktivitete kundër krimit të urrejtjes, pasi më shumë se 700 incidente të ngacmimit janë raportuar që nga dita e zgjedhjeve. Ai do të fillojë duke dhuruar fillimisht 5 milionë dollarë në grante prej 150.000 dollarësh për organizatat e komunitetit dhe shoqërisë civile, përmes Fondacionit për Shoqëri të Hapur. “Duhet patjetër të bëjmë diçka për ta kundërshtuar atë që po ndodh këtu”, ka thënë Soros për gazetën e njohur amerikane “New York Times”. Ai ka thënë se është thellësisht i shqetësuar nga incidentet e ngacmimeve në bazë të urrejtjes.

 

Shkrimi i plotë në “New York Times”

 

Pas një serie sulmesh ndaj emigrantëve dhe pakicave që prej ditës së zgjedhjeve, financieri George Soros thotë se do të financojë rreth 10 milionë dollarë nga fondacioni i tij personal për të luftuar krimin në rritje të urrejtjes që lidhet me fushatën e “retorikës ndezëse” të presidentit të zgjedhur, Donald J. Trump. Z. Soros, një i mbijetuar i Holokaustit me origjinë nga Hungaria, tha në një intervistë telefonike këtë javë se ai ishte “thellësisht i shqetësuar” nga qindra raporte të krimeve të mundshme të urrejtjes që nga zgjedhjet – duke përfshirë edhe shumë parulla naziste, pikturuar në makina dhe ndërtesa. “Ne duhet të bëjmë diçka për të reaguar përsëri kundër asaj që po ndodh këtu”, tha zoti Soros, duke fajësuar ato që ai i quajti “forcat e errëta që janë zgjuar” nga zgjedhjet. Grupet që kundërshtojnë politikat e zotit Trump kanë raportuar donacione rekorde që nga zgjedhjet, në mesin e tyre Lirive Civile Amerikane Bashkimi, Sierra Club dhe Planned Parenthood. Z. Soros, një investitor miliarderi, është një nga donatorët më të mëdhenj për sisteme liberale dhe demokratike në kohët moderne, duke e bërë atë një objektiv të shpeshtë të konservatorëve që e kritikojnë atë për ndikimi të paligjshëm financiar në politikë. Ai tha se fondi i tij prej 10 milionë dollarë do angazhohet në nismat kundër krimit të urrejtjes, dhurata e vetme më e madhe e llojit të vet që ka dalë nga zgjedhjet. Ai nuk e ka menduar si një deklaratë politike kundër zotit Trump. Por ai tha se deklarata e fushatës nga Z. Trump dhe mbështetësit e tij – duke përfshirë vërejtjet përçmuese rreth myslimanëve, meksikanëve, grave dhe të tjerëve – ishin “drejtpërdrejt përgjegjës” për shpërthimin e fundit të episodeve. “Sigurisht që u ndezën si rezultat i fushatës dhe ajo shpërtheu me të vërtetë më pas”, tha ai.

FBI njoftoi për rritje të krimit të urrejtjes

Fondacionet e Shoqërisë së Hapur kanë në plan të shpenzojë të paktën 5 milionë dollarë në javët në vijim për të financuar me grantet grupet e komunitetit dhe organizatat e të drejtave civile për të zhvilluar plane për të luftuar valën e fundit të krimeve të urrejtjes dhe për të punuar me viktimat. Grupi tha se paratë shtesë do të shkojnë drejt përpjekjeve kombëtare për të përmirësuar ndjekjen e krimeve të urrejtjes – një përpjekje që zyrtarët e zbatimit të ligjit konfirmojnë se është i paplotë. FBI njoftoi javën e kaluar se ka pasur rritje prej gati 67 për qind, në krahasim me vitin e kaluar, të krimit të urrejtjes kundër myslimanëve amerikanë dhe një rritje prej 6 për qind ndaj të gjitha grupeve të tjera. Po ashtu ka më shumë se 700 raporte të ngacmimit dhe krime të mundshme të urrejtjes, tha zyrtari I FBI, dhe shumica erdhi menjëherë pas zgjedhjeve të 8 nëntor. Emigrantët ishin objektivat më të shpeshta, por zezakët, homoseksualët, myslimanët dhe pakica të tjera gjithashtu kanë raportuar se janë viktimizuar në shkolla, rrugë dhe shtëpitë e banimit. Episodet kanë përfshirë edhe ngacmimet verbale dhe sulmet fizike. Grupi tha se kishte marrë edhe 27 ankesa të episodeve që synojnë mbështetësit e zotit Trump. Këtë javë, Guvernatori Andrew M. Cuomo, demokrat i Nju Jorkut, njoftoi krijimin e një njësie të re të policisë shtetërore dhe hapa të tjerë për të luftuar atë që ai e quajti “shpërthimi i krimeve të urrejtjes në shtetin tonë”. Në një intervistë për CBS News-it “60 Minuta”  transmetuar ditë pas zgjedhjeve, zoti Trump u pyet në lidhje me raportet se disa nga përkrahësit e tij e kishte ngacmuar apo sulmuar pakicat pas fitores së tij. “Unë jam aq i trishtuar për të dëgjuar këtë”, tha ai. “Dhe unë them: stop. Në qoftë se kjo ndihmon, unë do të them këtë dhe do të them: Mjaft”. Ai është përballur edhe kritika mbi mbështetjen politike që ai ka marrë nga të ashtuquajturat grupe të djathtë, duke përfshirë popullsinë e bardhë që i dha “fitoren”. “Unë i mohoj dhe i dënojë ata”, tha zoti Trump të martën për “The New York Times”.