Shqipëria: Pastrimi i parave, mafia dhe spekulatorët

147

Flet Këshilltari i CDU-së gjermane, Martin Henze

Sigal

Henze, ju jeni një nga ekspertët më të mirë të huaj në Ballkan, për momentin, Rama ka përsëri një vizitë nga Soros Jr.

Kjo është e pazakontë, në mediat sociale Soros Jr., e quan autokratin Rama, një mik të mirë, atë i cili është politikisht përgjegjës për rritjen masive të trafikut të drogës dhe pastrimit të parave, si dhe korrupsionit në Shqipëri, i cili është përgjegjës për dy zgjedhje parlamentare të manipuluara, dhe sundimi i ligjit është bërë jofunksional prej tij.

Gazeta gjermane “Bild”, e quan administratën Rama, një qeveri mafioze. Dhe tani Soros thotë se ai është një mik i mirë. Kjo është e çuditshme, a është Soros një mik i mafias? Këto janë deklarata shumë tronditëse.

Çfarë thuhet për fuqinë dhe rolin politik të spekulimeve dhe takimin e përsëritur të Soros me Kryeministrin shqiptar Rama?

Kjo është një fushë e gjerë, unë do t’ju jap një shembull. Sulmi në baht (monedha në Tajlandë) në vitin 1997. Ishte kriza më e madhe financiare që zhyti gjysmën e Azisë në katastrofë dhe qindra miliona njerëz në varfëri. Kryesisht fondet mbrojtëse amerikane dhe britanike komplotuan për të vënë bahtin, monedhën e Tajlandës, nën sulm dhe vunë bast miliarda, mbi një zhvlerësim masiv ndaj dollarit amerikan. Ishte spekulimi monetar më i suksesshëm i të gjitha kohërave dhe bankat e tjera qendrore braktisën Tajlandën në këtë luftë të pashpresë: “ky është kapitalizmi” – ishte kori i përgjigjeve.

Gabimi i ekonomisë Tailandeze ishte që, kishte ndërtuar me kredi shumë projekte ndërtimi. Ashtu si industria e pasurive të patundshme, sektorë të tjerë kishin financuar rritjen e tyre me kredi – kryesisht në jen ose dollar amerikan: të gjithë dëshironin të përfitonin nga norma më të ulëta interesi. Baht ishte i lidhur ngushtë me dollarin amerikan dhe nëse kjo normë devijonte edhe pak – kompanitë ishin në telashe të mëdha sepse me rritjen e dollarit / jenit borxhet e tyre gjithashtu u rritën dhe rreziku i falimentimit u rrit masivisht.

Spekulatorët hodhën miliarda baht në treg, gjë që bëri që kursi i këmbimit në dollarin amerikan të binte (dhe bashkë me të borxhet e ekonomisë të rriteshin ndjeshëm).

Kështu, më 13 maj 1997, filloi lufta për bahtin. Në një luftë dramatike për tu mbrojtur, banka qendrore Tailandeze humbi të gjitha rezervat e saj të këmbimit valutor prej rreth 38 miliardë dollarësh, të cilat i përdori për të ndaluar rënien e kursit të këmbimit baht. Këta u shënjestruan nga fondet mbrojtëse – në fund duke arritur rreth 8 miliardë dollarë fitime. Përveç ekonomisë Tailandeze, të gjitha ekonomitë e tigrave aziatikë u tërhoqën drejt humnerës. Askush nuk e kuptoi pse ekonomia e Tailandës ishte “me vlerë” më pak sesa Grupi Siemens. FMN e shpëtoi vendin nga falimentimi, ashtu si Koreja e Jugut dhe Indonezia më vonë. Pati një luftë civile – vështirësitë dhe zemërimi i nxorrën njerëzit në rrugë, dyqanet u plaçkitën dhe Presidenti Suharto duhej të jepte dorëheqjen pas 32 vitesh në pushtet. Bota nuk kishte parë asgjë të tillë që nga rrëzimi i bursës së vitit 1929. “Të jesh menaxher i fondit mbrojtës është më mirë sesa të jesh një yll roku ose një atlet profesionist”, thotë Byron Wien, ekonomist në bankën amerikane të investimeve, Morgan Stanley thotë: “është pothuajse shumë e mirë për të qenë e vërtetë.” Në mes të gjithë kësaj ishte George Soros, megjithëse nuk ka asgjë konkrete për fitimet që ai bëri. Por meqenëse ai u konsiderohej Legjenda e spekulimeve të monedhës që nga viti 1992, mund të supozohet me siguri të madhe se ai fitoi ndonjë “Körberlgeld” (qindarkë)

Kaosi, rrënojat e një rajoni të shkatërruar, mjerimi dhe humbja e pasurisë së shumë njerëzve, ishte ana tjetër e medaljes. Fitimi i njërit = gjithmonë humbja e tjetrit. Tailandezët e paguan me rrënim të shoqërisë, ndërsa spekullatorët u shpërblyen me miliarda.

Benjamin Franklin e skicoi një situatë të tillë me shumë vend dhe mund të citoj: “Ai që mendon se mund të ketë gjithçka për para, bie lehtësisht në dyshimin se është i gatshëm të bëjë gjithçka për para”.Është shumë e qartë, Soros nuk është një filantrop, ai është një spekulator, spekulimet shkatërrojnë ekonomitë dhe kështu ekzistencën dhe të ardhmen e njerëzve.

Si duhet kuptuar kjo?

“Arkivi është një qen”, është një thënie e vjetër që ka prekur shumë politikanë dhe njerëz të famshëm gjatë jetës së tyre. Kjo vlen edhe për Soros, i cili do të kishte bërë mirë të mos e kishte dhënë atë intervistën e vjetër. Për sa i përket përmbajtjes, është e kuptueshme që ai do të preferonte ta fshinte atë nga interneti, veçanërisht pasi ajo intervistë ia ka shkatërruar përgjithmonë imazhin.

Andrew Cockburn intervistoi Soros-in në dokumentarin “60 Minutes”. Intervista, e datës 20 dhjetor 1998, d.m.th. menjëherë pasi kriza aziatike u kthye në krizë ruse, ku Soros ishte gjithashtu i përfshirë përsëri, tregon se si u përfshi Soros.

Videoja, e cila nuk i pëlqen aq shumë atij, vazhdon e fshihet përsëri dhe përsëri: (https://www.dailymotion.com/video/x6avyt8); përmban vetëm 28 minuta, nga intervista 60-minutëshe, dhe është ndoshta gjëja më emocionuese që dikush mund të mësojë rreth Soros.

Disa pjesë nga ajo intervistë tregojnë këtë:

– Cockburn: 2 vitet e fundit ata janë fajësuar për kolapsin e sektorit financiar në Tajlandë, Malajzi, Indonezi dhe Japoni dhe Rusi.

– Soros: Të gjithë ata?

– Cockburn: A jeni kaq i fuqishëm?

– Soros: Mendoj se ky është një keqkuptim i madh.

– Cockburn: Kryeministri i Malajzisë tha: rajonit iu deshën 40 vjet për të ndërtuar ekonominë dhe më pas një “idiot si Soros” vjen së bashku me një thes parash dhe gjithçka mbaroi! Ai ju quajti “kriminel”?

– Soros: Është më e lehtë për atë që të fajësojë një “fuqi” të jashtme sesa të pranojë se ata vetë e çuan ekonominë dhe monedhën e tyre në kaos. Ministri francez i Financave tha se “spekullatorët duhet të varen në shtyllat e ndriçimit nëpër rrugë.”

– Soros: Mendoj se nuk mund të më fajësosh për gjithçka. Në thelb, unë jam atje për të fituar para. Nuk mund ti shikoj dhe nuk i shikoj pasojat shoqërore në atë që bëj!

– Dhe në:

– Cockburn: Më duket kontradiktore që nga njëra anë ju jeni kapitalist që nuk kujdeseni për pasojat shoqërore të veprimeve tuaja – nga ana tjetër ju jeni një filantrop që kujdeseni vetëm për shkaqet shoqërore. Si e zgjidhni këtë dilemë?

– Soros: Si pjesëmarrës në treg, duhet të fitoj në garë! Si qenie njerëzore, shqetësohem për shoqërinë në të cilën jetoj.

– Cockburn: Me cilin George Soros po flas tani? I pamoralshmi George Soros apo George Soros i moralshëm?

– Soros: Është një person i vetëm. Një person që merret me veprimtari imorale dhe pjesën tjetër të kohës përpiqet të jetë “i moralshëm.”

Kjo është e vërteta, ajo intervistë zbardh shumë gjëra.

Cili është problemi me spekulatorët si Soros dhe përfshirja e tij në Ballkan dhe tek njerëzit e tij të afërt, duke përfshirë atë të djalit të tij, me autokratët në Beograd dhe Shqipëri?

Epo, Soros Jr. aktualisht është përsëri në Shqipëri dhe ka vizituar, siç tregon ai, mikun e tij Rama. Nuk e di cilat janë marrëdhëniet e tyre, personale, private, apo Soros Jr. administron pasuritë e familjes Rama apo të autokracisë, por gazeta gjermane BILD flet për qeverinë e MAFIAS.

Nëse spekulatorët arrijnë të detyrojnë një qeveri dhe bankën qendrore të zhvlerësojnë monedhën e saj, e cila është e lidhur me dollarin amerikan, atëherë ata duhet të kenë mjete të konsiderueshme, dhe në këtë mënyrë fuqi, për ta zbatuar këtë. Jo vetëm që ata kanë vetë para për ta bërë këtë, por ata gjithashtu marrin hua para për angazhimet e caktuara gjithashtu nga individë privatë.

Padyshim, ky është rasti me Soros. Raportohet përsëri dhe përsëri se spekullatori ka në dispozicion dhjetëra miliarda dollarë amerikanë. Emri i një spekullatori përmendet shpesh: George Soros. Emri i tij është përmendur tashmë në lidhje me spekulimet e monedhës në Sistemin Monetar Evropian. “Soros kontribuoi në kolapsin e Sistemit Monetar Evropian në vitin 1993 me spekulime masive, shkroi “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” në 27 korrik 1997.

Sigurisht, ai ishte gjithashtu i përfshirë në spekulimet që prisnin një zhvlerësim të jenit. “Sipas analistëve financiarë, investitori George Soros ishte ndër ‘lojtarët’ më të mëdhenj në strategjinë e investimeve me jen. Soros, i cili administron më shumë se 17 miliardë dollarë përmes “Soros Fund Management”, është i njohur për sulmimin e tregjeve të bonove dhe valutave në të gjithë botën”. Pra, kështu thotë “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, 28.5.1997, New York 27.5.1997 (Blommberg).

“Kriza e xhensenit” lidhet gjithashtu me emrin e tij. Me hidhërim, Kryeministri Malajzian Mahathir deklaroi: “Ne kemi punuar për 20 deri në 40 vjet për t’i sjellë vendet tona në nivelin e tanishëm – dhe pastaj një njeri vjen së bashku me disa miliardë dollarë dhe pothuajse shkatërron punën tonë brenda dy javësh.”

Aktiviteti i spekulimeve me sa duket ka edhe një dimension politik. “Shoqata e Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) ka akuzuar financuesit amerikanë se kanë ndihmuar për të shkaktuar trazira të monedhës “për arsye politike. “… Soros e pranoi, sipas Frankfurter Allgemeine Zeitung të 29.7.1997, se ai kishte bërë përpjekje për në Birmani. Në atë kohë, ASEAN synonte të pranonte Birmaninë si një tjetër anëtar të komunitetit të saj.

Në tetor 1997, kur sulmet spekulative kundër monedhave të Azisë Juglindore kishin arritur kulmin, Soros vizitoi Rusinë. Fondacioni i tij i Shoqërisë së Hapur, i cili synon të promovojë liritë civile dhe pluralizmin politik (pasuri të pretenduara 5 miliardë dollarë amerikanë), premtoi 500 milion dollarë amerikanë në fonde për vendin. Në vitin 1996, SH.B.A. i dhanë Rusisë 95 milion dollarë ndihmë zhvillimore. Është problem kur një individ ndjek personalisht politikën e ndihmës për zhvillim. Është e mundur që, me ndryshime të tilla në shuma financiare, ai të prishë linjën strategjike të Shteteve të Bashkuara dhe organizatave ndërkombëtare …

Soros gjunjëzoi Bankën e Anglisë në vitin 1992 kur ai spekuloi masivisht kundër paundit britanik. Në atë kohë, ai përdori të ashtuquajturën shitje e shpejtë duke marrë hua disa miliard paund në tregun e këmbimit valutor. Ai menjëherë i shiti përsëri me shpresën se mund të blinte paund të reja me një çmim më të ulët para datës fikse të shlyerjes. Llogaritja i doli me sukses, sepse miliarda në shitje e rrëzuan poshtë kursin e këmbimit të paundit britanik. Kështu Soros përfitoi nga rënia e kursit të këmbimit, të cilën ai vetë kishte ndihmuar për ta shkaktuar. Britanisë i duhej të largohej nga Sistemi Monetar Evropian, një pararendës i Eurozonës.

Si duhet kuptuar kjo?

Koncepti është ky, që Soros shfrytëzoi dobësitë në ekonomitë individuale. Për ta bërë këtë, sigurisht, ai ka nevojë për informacion të detajuar në lidhje me shoqëritë. Fondacioni i tij është sigurisht një organizatë interesante që gjithashtu mbledh njohuri të hollësishme dhe përforcon dhe mbështet mendimin politik. Deri në çfarë mase ekziston një ndërthurje ndërmjet fondacionit dhe spekulimeve me siguri mund të gjykohet vetëm nga Soros. Sidoqoftë, ajo që duhet të sqarohet është qëllimi i tij në Shqipëri. Në Berlin, ne kemi kontaktuar Fondacionin Soros disa herë mbi temën e Shqipërisë, por ata nuk kanë dhënë komente mbi përfaqësuesit e Fondacionit Soros në Shqipëri.

Ne u përpoqëm ti kontaktonim këta njerëz, dhe nuk pati asnjë reagim nga ata.Shpesh kurset e këmbimit valutor ishin në qendër të spekulimeve të tij sepse ky treg është shumë likuid dhe sepse ai shpesh ndikohej nga qeveritë dhe bankat qendrore kundër forcave të tregut dhe trendit ekonomik. Nga ana tjetër, Soros, përdori fuqinë e tregjeve të lira të kapitalit dhe vuri bast se logjika ekonomike do të mbizotërojë në fund të fundit: një shembull kryesor është spekullimi i tij kundër paundit britanik, kur ai vuri bast – kundër Bankës së Anglisë – me dhjetë miliardë dollarë për zhvlerësimin dhe fitoi. Ky spekulim i monedhës është një shembull kryesor i konceptit të rrezikshëm të Sorosit dhe ka krijuar dëm të konsiderueshëm për komunitetin ndërkombëtar dhe ka shkaktuar shumë vuajtje mes njerëzve.

Po Shqipëria?

Rasti i Shqipërisë është tronditës me autokratin Rama, politikisht përgjegjës për pastrimin e parave, rritjen masive të trafikut të drogës, trafikimin e qenieve njerëzore, korrupsionin në Shqipëri, manipulimin e zgjedhjeve dhe lidhja me djalin e Soros, spekullatorit të bursës.

Shumë shtete dhe njerëz kanë vuajtur ose janë thyer prej spekulimeve dhe tani një lidhje e çuditshme e familjes Soros me atë që gazeta gjermane BILD e quan administratën shqiptare Rama: qeveri e mafias.

Një nga kundërshtarët më të mëdhenj të Ramës është demokrati Sali Berisha, një njeri i Perëndimit i cili tani është inkriminuar për shkak të indikacioneve të reja të supozuara të korrupsionit gjatë kohës së tij në qeveri, rreth 10 vjet më parë, nga OJQ-të që e kaluan këtë informacion në SH.B.A. duke bërë që të vepronte Sekretari i Shtetit Blinken, babai i të cilit ndoshta dikur ka patur lidhje me Fondacionin Soros.

Dhe ja nuk ishte autokrati Rama ai që u ndëshkua me një ndalim hyrje, por një demokrat.

Ndërthurja e qartë e ngushtë e Soros me autokracinë e Ramës dhe organizimin jo-transparent të Fondacionit Soros është një shqetësim i vërtetë për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor, ndaj ne duhet të mendojmë për këtë dhe të përqendrohemi më shumë tek aktorët. Kjo është një arsye tjetër për të spekuluar kundër monedhës EURO në tregun e aksioneve.

Henze, shumë faleminderit për intervistën.