Shqipëria 15 vjet anëtare e NATO-s/ Rama falenderon Blinken për urimin: Të nderuar të qëndrojmë krah për krah me Shtetet e Bashkuara

11
Sigal

Kryeministri i Shqipërisë, zoti Edi Rama, përmes një postimi në rrjetin social X, ka falenderuar sekretarin e Shtetit, Antony Blinken për urimin që i bëri Shqipërisë për 15-vjetorin e anëtarësimit të saj në NATO.

Rama shprehu se Shqipëria ndjehet e nderuar të qëndrojë krah për krah me aleatët si Shtetet e Bashkuara. Gjithashtu, ai tha se gjatë 15 viteve të fundit, Shqipëria ka kontribuar me krenari në mbrojtjen kolektive dhe sigurinë e NATO-s.

Reagimi i zotit Rama:

Faleminderit sekretari Blinken.
Ky 15-vjetor i anëtarësimit të Shqipërisë në NATO nuk është vetëm një festë e arritjeve tona të së shkuarës, por edhe një riafirmim i përkushtimit tonë të palëkundur ndaj parimeve dhe vlerave që mbështesin Aleancën tonë. Gjatë 15 viteve të fundit, Shqipëria ka kontribuar me krenari në mbrojtjen kolektive dhe sigurinë e NATO-s dhe ne mbetemi të palëkundur në përkushtimin tonë për të mbështetur paqen dhe vlerat demokratike në të gjithë rajonin tonë dhe më gjerë. Ne jemi të nderuar të qëndrojmë krah për krah me aleatët tanë, në radhë të parë Shtetet e Bashkuara, ndërsa vazhdojmë të përshtatemi dhe forcojmë bashkëpunimin tonë përballë sfidave globale në zhvillim. Ne presim shumë vite të tjera bashkëpunimi të frytshëm brenda familjes së NATO-s. Faleminderit për aleancën, miqësinë dhe partneritetin