Pas urimit të Varhelyi, reagon Martin Henze : Nuk funksionon gjykata supreme dhe flasin për progres ?

106
Sigal

Martin Henze ka reaguar pas postimit të Oliver Varhelyi, i cili uronte ministren Xhaçka për detyrën e re, si dhe tregonte për diskutimin e bërë me të për përparimet e Shqipërise.

Me ane të një postimi në rrjetin social “Tëitter”, Henze ka treguar haptazi mospëlqimin e fjalëve të Varhelyi.

“nuk funksiononë gjykata supreme dhe padit flasin për progres?” – shprehet Henze në postimin e tij.

Postimi i tij i plotë :

Ambasador, ne presim një zbatim 1 me 1 të 11 kërkesave të  Komisionit të Venecias për ligjin zgjedhor, në Shqipëri autokracia Rama me sa duket refuzon të zbatojë këtë kërkesë në 9 javë ka zgjedhje, nuk funksiononë gjykata supreme dhe padit flasin për progres?  Kjo është e papranueshme