Nxehen keq gjakrat mes dy vendeve/ Vritet një ushtar ukrainas nga rebelët e mbështetur nga Rusia

63
Sigal

Ushtria ukrainase tha se një ushtar u vra dhe një tjetër u plagos rëndë në një sulm nga rebelët separatistë të mbështetur nga Rusia, ndërsa luftimet u rritën ndjeshëm në lindje të vendit.

Që nga sulmi i raportuar të Dielën, Ukraina thotë se 27 ushtarë janë vrarë në lindje këtë vit, më shumë se gjysma e numrit të atyre që vdiqën në të gjithë vitin 2020. Sulmet janë intensifikuar në javët e fundit dhe Rusia ka ndërtuar trupa përgjatë kufirit të Ukrainës.

Sipas Guardian, Rusia mohon pretendimet perëndimore se ka dërguar trupa në Ukrainën lindore për të ndihmuar rebelët, por zyrtarët thonë se ushtria mund të ndërhyjë nëse Ukraina përpiqet të rimarrë zonën me forcë. Grumbullimi ushtarak ka ngritur shqetësime të mprehta në perëndim.

Anthony Blinken tha të Dielën: “Nëse Rusia vepron pa mend, ose në mënyrë agresive, do të ketë kosto, do të ketë pasoja. Më duhet t’ju them se kam shqetësime reale për veprimet e Rusisë në kufijtë e Ukrainës. Kjo është arsyeja pse ne jemi në kontakt shumë të ngushtë, në koordinim të ngushtë, me aleatët dhe partnerët tanë në Evropë. Të gjithë e ndajmë këtë shqetësim. ”

Forcat ukrainase dhe separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar në Ukrainën lindore që menjëherë pas aneksimit të gadishullit të Krimesë të Ukrainës nga Moska në vitin 2014. Më shumë se 14,000 njerëz kanë vdekur në konflikt dhe përpjekjet për të negociuar një zgjidhje politike kanë ngecur.