Ndarja nga jeta e rapsodit të njohur, Mziu: Njerëz të tillë nuk vdesin kurrë, kënga e ka skalitur ndër breza

273
Sigal

Ish-kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu përmes një postimi në rrjetin socisl Facebook ka shprehur ngushëllimet e tij për ndarjen nga jeta të rapsodit dibran Qerim Sula.

Mziu shprehet se:  Është një humbje e madhe për familjen, të afërmit, adhuruesit e pafund të këngës së tij. Njerëz të tillë nuk vdesin kurrë, kënga e ka skalitur ndër breza.
Emëri, kënga dhe vepra e tij, do të mbetën të pavdekshme!

Ja postimi i plotë:

Sot mësuam lajmin e tridhtë, të ndarjes së parakohshme nga jeta, të bilbilit të këngës popullore dhe patriotike mbarëkombëtare, artistit dhe Mjeshtërit të madh, Qerim Sula!
Një personalitet e artist që lartësoi Dibrën, por që ngriti në stadin më të lart, këngën patriotike!
Është një humbje e madhe për familjen, të afërmit, adhuruesit e pafund të këngës së tij. Njerëz të tillë nuk vdesin kurrë, kënga e ka skalitur ndër breza.
Emëri, kënga dhe vepra e tij, do të mbetën të pavdekshme!
Ngushëllimet dhe lutjet e mija, më të sinqerta, familjes dhe gjithë të afërmve e adhuruesve të pafundëm të Tij.

Sot mësuam lajmin e tridhtë, të ndarjes së parakohshme nga jeta, të bilbilit të këngës popullore dhe patriotike…

Gepostet von Xhelal Mziu am Sonntag, 31. Mai 2020