Kush po i vret shqiptarët: Covidi i lakuriqit të Kinës apo Covidi lakuriqit të Surrelit?

123

Nga Av.Altin Goxhaj

Koalicioni jone bente thirrje ne shkurt qe emigrantet te sillnin maska familjareve ndersa rama u thoshte mos i sillni se maskat jane te demshme! Sot ishp dhe bino nxjerrin urdher se nuk lejohet te futeni ne dyqane pa maska!!!

Ne 23 Shkurt dola edhe FAX TV me maske duke bere thirrje per perdorimin e tyre dhe i dhurova live gazetareve te terrenit 10 maska duke u bere thirrje qe te ishin te paret ne Shqiperi qe ti perdornin ne terren, beme thirrje ne emer te @Koalicioni Per Shqiperine qe emigrantet t’ sillnin maska familjareve sps ketu s’kishte, pasi me qindra mije maska ne depot farmaceutike i kishin shitur ne Kine ne Janar dhe Shkurt! Qeveria jo vetem qe nuk mori masa por u beri thirrje shqiptareve qe te mos i merrnin dhe as te mos porosisnin jashte te familjaret e tyre emigrante! Te nesermen ne 24 Shkurt Ministrja si kunderpergjigje ndaj reagimit te tone doli ne TV dhe beri thirrje qe te mos porosisnin maska se ajo paskerkesh bere verifikime dhe kishte stok me shumice ne farmaci dhe se maskat nuk i hynin ne pune qytetareve por vec te semureve me virus dhe mjekeve! Madje ne dt 18 Mars vete Rama beri thirrje qe maskat jo vetem nuk duheshin por ishin edhe te demshme per shendetin! Sot doli Shefja e Institutit te Shendetetit Publiok me rekomandim te OBSH dhe beri thirrje te mos dilni pa maska sps nuk do te lejohet te shkoni ne vende pune apo dyqane pa maska! Instituti madje nxorri te Shtunen edhe nje guide te OBSH se si perdoret maska! Tani te na shpjegojne keta minjte online te bodrumit te selise mavi qe na akuzojne ne se nuk po e akuzojme kot Ramen, (madje po sabotokemi mbrojtjen e njerezve nga virusi) sps Rama sipas tyre kete pune po e ben mire:  PRA KUSH PO I VRET SHQIPTARET? A do te mbajne pergjegjesi ligjore Rama dhe Manastirliu per sabotimin e mbrojtjes se shendetit te qytetareve nga infektimi me Covid19 duke i penguar ata qe te sigurojne dhe perdorin maska? A eshte kryer ky krim me dashje perderisa ata kishin asistence profesionale dhe a nuk ishte thirrja e tyre per mos perdorim maskash per te fshehur se si i kishin hequr dhe po i hiqnin “shulat e pushkeve” te mjekesise perballe “pushtimit” nga Virusi? A duhet te mbajne pergjegjesi keta te dy per cdo jete te humbur edhe sepse i penguan qytetaret qe te mbrohen? Njerezve u duket utopi keto hipoteza per denimin e Rames dhe shpures vrasese te Rilindjes por keshtu ishte utoppi edhe Berlin ne 1941 se si mund te kishte nje gjyq si ai i Nurembergut ne 1945-46 ku edhe gardianet e Aushvicit u varen edhe pse u mbrojtjen si zbatues te thjeshte te urdherave!