Ilir Meta: 600 mijë vota të reja në Shqipëri janë për LSI-në

426
Sigal

Intervista e Kryetarit
të Kuvendit, z. Ilir Meta, njëkohësisht President i zgjedhur i Republikës, për
emisionin “Të Paekspozuarit” të Ylli Rakipit në televizionin “News 24” (PJESA
I)

 

Z. Meta, do ta fillojmë
bisedën duke paraqitur një material fare të shkurtër filmik, si një sinkron, ku
për ju 8 vjetët që kaluam kanë qenë të ngarkuara politikisht me vendime, të
cilat ju nuk i keni pasur aspak të lehta, e keni pasur të vështirë për të
vendosur. Hera-herës ju keni qenë në një dilemë aq të madhe sa keni shprehur
edhe ndonjë pasiguri. Së pari, ishte pyetja në prill të vitit 2009: a do të
bëja apo jo koalicion me Sali Berishën?


fal që po kaloj direkt në kundërsulm. Në këtë periudhë ju dhe një kolegu juaj
analist, të cilin nuk po ia përmend emrin, ishte më shumë shqetësimi i atij
kolegut tjetër, a isha unë i gatshëm të bëja koalicion me Edi Ramën,
parazgjedhor, në vitin 2009, pasi bëmë ndryshimet kushtetuese dhe hymë në grevë
urie.

Unë
kam thënë që për hir të bashkimit të së majtës jam dakord, por ai nuk ka për të
pranuar, dhe pasi u bë takimi juaj me Edi Ramën, ai ju kishte thënë se nuk kam
nevojë për koalicion me LSI-në dhe bëri thirrje gjithë fushatën për të zhdukur
LSI-në, në fund fare, kjo nuk ka rëndësi.

Unë
thashë që nuk bëj koalicion me Berishën dhe nuk kisha ndërmend të bëja
koalicion me Berishën. Në fund fare rezultati doli: 66 PS-ja, 4 LSI-ja dhe 70
PD-ja. 4-a me 66-n bëjnë dot 71?

Atëherë?
Koalicioni me Berishën ishte vepër e Edi Ramës.

Mund ta kalonit vendin
në zgjedhje të reja…

Jo,
nuk mund të kalonte vendi në zgjedhje, sepse mund të shkonte situata tërësisht
jashtë kontrollit dhe e vetmja mënyrë që LSI-ja të bëhej faktor stabiliteti
ishte kjo gjë dhe u bë shumë mirë. Pra, ishte një premtim i pambajtur nga ana
ime për shkak të Edi Ramës.

Vazhdojmë
me 18 korrikun 2016. Po, kam thënë që nuk kam ndër mend të bëhem President, aq
më tepër pa konsensusin e opozitës, por të gjithë e kuptojnë që unë u detyrova
të bëhem President për arsye të bojkotit të opozitës dhe të rrezikut që vendi
mund të shkonte në zgjedhje automatikisht pa arritur të zgjidhte Presidentin,
duke pasur opozitën në çadër dhe rrezikonte jo vetëm të kishim parlament
jolegjitim dhe një qeveri jolegjitime, por edhe Presidenti i ardhshëm të
zgjidhej nga një parlament i kontestuar dhe të ishte një institucion i kontestuar.

Kështu
që ju mund të thoni se nuk e morët konsensusin e opozitës, mua më mjafton
konfirmimi që ka bërë doktori se do të marrë pjesë në ceremoni, kështu që edhe
këtu jemi në rregull.

Në cilën ceremoni do të
marrë pjesë?

Do
të marrë pjesë në ceremoninë e betimit të presidentit të ri, kështu që e kemi
konsensusin e opozitës.

Doktori do të jetë me
republikën e vjetër quhet kjo se tani kemi një republikë tjetër.

Tani
e vjetër, e re, të paktën është serioze.

Në tre muajt e fundit
nuk ka raste në botën e sotme të ketë zhvillime të kësaj natyre. Për shembull,
është e vështirë t’i gjesh edhe në një vend si Sierra Leone, që është vendi i
parë dhe më pas jemi ne për largimin e popullsisë jashtë vendit. Edhe atje, në
Sierra Leone, nuk besoj se ka bisedime të dy forcave për 5 orë dhe pastaj s’i
thonë asgjë popullit. Kemi një opozitë që fjeti për 3 vjet e gjysmë dhe u zgjua
në momentet e fundit duke ngritur një çadër në qendër të Tiranës. A s’ju bëri
përshtypje se ç’ishte kjo çadër dhe pse duhej kjo në fund të një qeverisjeje
4-vjeçare?

Është
e vërtetë që nuk ka pasur një opozitë reale, të fokusuar në çështjet më të
rëndësishme dhe problematikat më të mprehta që ka pasur vendi dhe që ka pasur
vetë qeverisja. Po të kemi parasysh, çështja e drogës apo e kanabizimit, që u
mor me forcë nga opozita dhe ishte një nga kauzat kryesore edhe të ndërtimit të
çadrës, duke paralajmëruar rrezikun e përdorimit të parave të drogës për
zgjedhje, u theksua nga opozita në mënyrë serioze vetëm pas humbjes të bashkisë
së Dibrës në zgjedhjet lokale, kur u bënë në shtator apo në tetor.

Pra,
ka qenë një opozitë e përgjumur, një opozitë e përçarë, një opozitë pa
prioritete, ka qenë një opozitë e justifikimeve të vazhdueshme dhe e flirteve
të vazhdueshme me qeverinë, përveç, kuptohet, qëndrimeve opozitare të Berishës
dhe të shumë pak deputetëve të tjerë demokratë.

Kështu
që në fund fare kemi një situatë ku z. Basha, duke ndier situatën e vështirë të
Partisë Demokratike në terren dhe një humbje qoftë edhe në zgjedhje tërësisht
normale, por duke ndier edhe rrezikun e deformimit të mëtejshëm të një
rezultati të disfavorshëm për PD-në, për shkak të një koalicioni super të madh
PS-LSI-PDIU dhe ndoshta të angazhimit të segmenteve të caktuara të policisë apo
të elementëve të caktuar të lidhur me ndërmarrjen e kanabisit dhe elementëve
kriminalë, vendosi të marrë një pozicion të tillë: ta ndërtojë çadrën si një
serrë politike, se në dimër u krijua ajo, për të rritur edhe një çikë autoritetin
e tij dhe për të fituar disa garanci ndoshta, ose për të justifikuar mos hyrjen
në zgjedhje, me qëllim evitimin e shkarkimit të tij nga kryetar i Partisë
Demokratike, sipas mendimit tim.

Ndërkohë, ka një kënd
tjetër vështrimi, që kjo çadër është ngritur për të krijuar idenë te njerëzit,
te populli demokrat, që vendi po shkon drejt destabilizimit. Kjo çuditi, së
pari, perëndimorët dhe ka pasur një vazhdë deklaratash kundër kësaj çadre të
ngritur nga Lulzim Basha, por në një farë mënyre jo edhe aq të madhe nga ana e
Edi Ramës, me gjithë luftën dhe retorikën që ai bëri. Mendohet se kjo çadër
është ngritur për të afruar e për të bashkuar dy palët, për t’ju vënë edhe ju
në gjumë, për t’ju çuar drejt Presidentit. Ka një mendim të tillë te shumë
analistë dhe te shumë njerëz të tjerë. Ne do ta shihnim edhe këtë.

Unë
mendoj se çadra është një vepër e përbashkët, në kuptimin e…

Ne duam të ndalemi tek
ideja që nuk është vepra juaj.

Nuk
ka asnjë dyshim.

Thuhej që Ilir Meta
shkon natën në çadër. Jo ti konkretisht si person, por Meta si ide…

Kjo
është një përrallë nga të dyja palët për të justifikuar veprimet e tyre
ekstreme, të cilat do të sillnin një krizë edhe më të fortë dhe situata edhe më
të paparashikuara. Pra, një veprim ekstrem do të ishte që të shkonim në
zgjedhje pa opozitën dhe një veprim tjetër ekstrem do të ishte që Ilir Meta,
për hir të demokracisë, dhe LSI-ja të largoheshin nga qeveria, të shkonin në
çadër, të përpiqeshin të rrëzonin qeverinë me vota dhe veprime të tilla, të
cilat, gjithashtu, do të përshkallëzonin krizën në një drejtim tjetër.

Qëndrimi
i LSI-së dhe i Ilir Metës ka qenë tepër transparent dhe tepër konstruktiv.
Opozita ka të drejtë për drogën dhe dekriminalizimin, dy çështje që i ka
harruar, nëse e keni vënë re ju këto dy javë, por opozita realisht ka të drejtë
të kërkojë garanci për zgjedhjet dhe LSI-ja ishte e gatshme të vendoste në
dispozicion mandatet e saj në ekzekutiv, Kryetarin e parlamenti, vetëm që të
kishim një proces normal zgjedhor.

Nga instrumentet e Edi
Ramës u përcoll ideja se çadra ishte edhe vepra juaj dhe, duke qenë Ilir Meta
president, ai përfaqëson edhe Partinë Demokratike, ndërkohë ne kemi një
marrëveshje tjetër tani
underground,
por,
le të themi, ju mbështetët çadrën…


falni, që të jemi të sinqertë, kjo është marrëveshje me rilindjen e Partisë
Demokratike.

Për Republikën e Re e
keni fjalën?

Po
atë, dhe të OSHEE-së.

Ju ishit aleat i kësaj
çadre, të themi të drejtën.

Absolutisht,
unë kam mbështetur shqetësimet e opozitës, të cilat i kemi ngritur edhe përpara
tyre, edhe për dekriminalizimin, edhe për çështjen e kanabisit, edhe të drogës.
Përfaqësuesit e LSI-së i kanë ngritur me forcë shumë më përpara se t’i ngrinte
Lulzim Basha, për shembull Ylli Manjani, Lefter Koka, Vangjel Tavo dhe shumë të
tjerë. Këto janë çështje serioze për Shqipërinë, për zgjedhjet, për
institucionet.

Pra, ju po thoni se nuk
ishit alet i kësaj çadre, ju nuk e mbështesnit atë. Ka pasur një ide z. Rama…

Absolutisht,
por kam qenë kundërshtar i bërjes së zgjedhjeve pa opozitën. Kjo do të ishte
gjithashtu një katastrofë. Kjo nuk do të thotë se isha aleat i çadrës.

Ka pasur një ide që ju
kërkonit kryeministrin në zgjedhjet e reja. Unë e kam pyetur kryeministrin Rama
nëse ju keni pasur marrëveshje ose bisedim për këtë punë dhe kemi një përgjigje
të tillë: ju nuk keni pasur asnjë bisedë direkt ose indirekt që ju mund të
ishit në një koalicion, kur një parti jep qeverisjen për 4 vjet. Kjo ka ndodhur
rëndom, qeveria e z. Bler, një qeveri italiane.

Nuk
ka pasur arsye Rama për të bërë një marrëveshje të tillë, sepse në çdo rast,
edhe nëse ne do të dilnim në koalicion, përsëri do të ishte një garë brenda
koalicionit, sepse LSI-ja nuk do të bënte thirrje për vota për z. Rama ose
PS-ja për z. Meta, kështu që gjithçka do të ishte rezultati i garës. Çdo produkt
i koalicioneve të ardhshme ose …

Patjetër duhet të ishit
parti e parë për të qenë kryeministër, pasi bota ka pasur shembuj plot.

Normalisht,
nëse do të hysh në një koalicion, partia që del e para ka të drejtën për
kryeministër, por në situatën që ne jemi tani loja është shumë e hapur. Për
shembull, Schüssel në Austri doli i treti dhe u bë kryeministër.

Çdo
gjë është produkt i rezultatit, është produkti i 71 votave më 26 qershor.

Ka filluar të thuhet
një fjalë, që z. Meta ka kërkuar të bëhet kryeministër dhe është prapa çadrës,
ai po e manipulon opozitën.

Absolutisht
kjo është tërësisht e pavërtetë. Qëndrimet e mia kanë qenë tepër transparente,
publike, pavarësisht se Rama dhe Basha në fund u detyruan të bëjnë një
marrëveshje, që për fat të keq nuk e bënë për standardet e zgjedhjeve, që ishin
kauzat e opozitës, nuk e bënë për luftën kundër drogës dhe për zbatimin dekriminalizimit,
por është shumë mirë që PD-ja ka hyrë në zgjedhje, pavarësisht se në funksion
të cilave qëllimeve ka hyrë. Kjo është një gjë shumë më pozitive sesa të kishim
zgjedhje pa opozitën dhe pa Partinë Demokratike.

Siç e thatë ju, sapo
hyri në çadër z. Lulzim Basha shpalli një grup kërkesash, largimin dhe
arrestimin e z. Rama. Ai jo vetëm që nuk është larguar, arrestuar jo e jo, por ka
marrë edhe Lulzim Bashën. Tani ju a besoni te kjo Republika e Re e Lulzim
Bashës, z. Meta?

Unë
asnjëherë nuk kam besuar te Republika e Re e z. Basha, as te Rilindja e
ish-bashkëkryetarit tim, sepse mendoj që këto janë tërësisht shumë larg
realitetit politik, por kurrë nuk më ka vajtur mendja se Lulzim Basha do të
bënte një marrëveshje për të cenuar standardin zgjedhjeve.

Ai
kishte plotësisht të drejtë të kërkonte garanci për standardin e zgjedhjeve,
për të drejtat e opozitës, jo vetëm të Partisë Demokratike, por të të gjitha
forcave të tjera opozitare. Gjëja e parë që ai bëri në tri orë ua futi aleatëve
të vet duke filluar që nga z. Duka, i cili, po të kishte dëgjuar kërkesat e
maxhorancës për të braktisur çadrën, do të hynte në një proces ku mund të merrte
10-12 deputetë, kurse tani është tërësisht i rrezikuar për shkak të kësaj
marrëveshjeje dhe imponimit, që i është bërë atij dhe disa aleatëve të tjerë
për të qenë në listën e Partisë Demokratike dhe për të hequr dorë nga
regjistrimi i partive të tyre si parti të pavarura për të konkurruar në këto
zgjedhje.

Pra ju, z. Meta,
sigurisht që nuk e besonit që z. Basha kërkonte jo vetëm largimin, të pres në
tryezë, i thoshte, por, duke mos qenë kryeministër, të ketë firmosur largimin
nga kryeministër dhe të bëhet arrestimi i tij. Ju nuk e besonit këtë fabul, apo
jo?

Unë
nuk e besoja se ai mund të realizonte largimin e z. Rama, sepse e kishte të
pamundur, aq më tepër arrestimin tij, sepse ishte ende më i pamundur, por
besoja se të paktën ai do të bënte diçka serioze që të garantonte një lloj
integriteti të procesit zgjedhor.

Ndërsa
aktualisht e shohim që është bërë një nënkontraktor i z. Rama për të cenuar
standardin e zgjedhjeve. Kulmi ishte para pak ditësh në Dibër kur në vend që të
merrej me qeverinë ose me LSI-në, u mor tërë kohën me PDIU-në, domethënë një
gjë skandaloze, duke bërë thirrje për të mos votuar për partitë e tjera,
ndërkohë që çdo kryetar partie, çdo lider duhet të tregojë programin dhe
avantazhet e forcës së tij.

Z. Meta, për publikun u
krijua ideja se marrëveshja Rama-Basha ishte një marrëveshje e prodhuar nga
rrethanat, një marrëveshje spontane që erdhi aty për aty. Në fakt, duket sikur
edhe ju ratë pre e kësaj ideje. Unë kam idenë që gjithçka vjen më përpara sesa
ai gjoja spontanitet i 5 orëve të uljes së tyre. Nuk është Edi Rama nga ato që
merr vendimet e Uillson Çurçillit, ulet po themi në luftë dhe merr një vendim
aty të menjëhershëm, duket më e vjetër kjo…

Unë
mendoj se të dy këta politikanë nuk janë aq të qëndrueshëm sa të bëjnë
marrëveshje shumë afatgjata dhe tepër serioze. Mendoj se janë dy politikanë që
tiparin thelbësor kanë paqëndrueshmërinë, jo vetëm në raport me njëri-tjetrin,
por edhe me cilindo.


rastin konkret mund të them se raporte dhe marrëveshje të fshehta midis tyre ka
pasur vazhdimisht në të kaluarën, siç kanë qenë ato për të më goditur mua me
inskenime, si rasti Doshi-Fufi, që nuk kishte asnjë lidhje. U përdor Partia
Demokratike për të bërë zhurmë në të gjithë botën, që unë doja të eliminoja dy
deputetë. Njëkohësisht edhe rasti CEZ-DIA ku praktikisht z. Basha u bë
zëdhënësi kryesor i fabrikimeve që shkonin nga zyrat e Rilindjes, këto me fakte
të pavërteta, që synonin goditjen time, por njëkohësisht edhe goditjen e z. Berisha
që ishte kryeministër në atë periudhë. Në rastin konkret ne kemi të bëjmë me dy
individë të cilët u bashkuan për shkak të interesit të tyre personal.


radhë të parë, në raport me partitë e tyre, sepse duket që pas kësaj u fshinë
të gjithë emrat e njohur të Partisë Demokratike…

Pavarësisht përgjigjes
suaj që këta janë dy njerëz të cilët nuk është se bëjnë marrëveshje, mendojnë
gjatë gjërat dhe i kanë menduar për një kohë të gjatë gjërat, jam dakord, se në
politikën shqiptare ndodhin rëndom këto gjëra, pse kjo gjë ndodhi pikërisht
pasi ju përcollën juve në Presidencë?


pari, mua nuk më ka përcjellë njeri në Presidencë, sepse çdo zgjidhje imja për
të ardhmen dhe çdo veprim imi ka qenë për një zgjidhje në interes të vendit,
çdo performancë imja do të jetë në interes të vendit.


dyti, ata e çuan krizën në ekstreme të tilla ku secili prej tyre do të digjej
nga kriza dhe nga moszgjidhja. Atëherë zgjodhën të bëheshin bashkë kundër
zgjedhjeve, kundër LSI-së, kundër të gjitha partive të tjera, kundër aleatëve
që i qëndruan PD-së në serrën që ngriti z. Basha për të rritur autoritetin e
tij me kauzat e opozitës, por njëkohësisht edhe z. Rama kundër aleatëve të tij,
të cilët, tani e zbuloi, që paskan qenë problemi kryesor i qeverisjes
4-vjeçare.

Pra, ju nuk mendoni që
e gjithë çadra, i gjithë teatri që u luajt aty, ishte një kohë për t’ju thënë
secili të vetëve, popullit socialist Edi Rama, dhe popullit demokrat Lulzim
Basha, se vendi po shkonte drejt stabilitetit dhe ne tani ja ku u ulëm për të
bërë zgjidhje të mëdha…

Nuk
e besoj kështu. Z. Rama ishte i gatshëm dhe mezi priste që t’i bënte zgjedhjet
pa opozitën dhe ta linte opozitën të thahej atje në çadër, por e pa që kjo
ishte diçka tepër e vështirë. Në këtë drejtim, të mos harrojmë që edhe një
pjesë e mirë e komunitetit ndërkombëtar ishte shumë dakord që zgjedhjet të
bëheshin dhe pa Partinë Demokratike dhe pa opozitën. Por mendoj se
përgjegjshmëria jonë, përgjegjshmëria e faktorëve brenda opozitës, e faktorëve
të rëndësishëm ndërkombëtarë, bëri që Shqipëria të shmangte një rast skandaloz,
ku pas 27 vjetësh të bëheshin zgjedhje pa opozitën.


skandalozja është se opozita, ose kryetari i opozitës, këtë presion pozitiv që
u bë për ta përfshirë atë, e përdori më pas për t’u bërë nënkontraktor i
kryetarit të Rilindjes kundër standardit të zgjedhjeve, kundër vetë Partisë
Demokratike, me mënyrën se si u veprua me listat e Partisë Demokratike dhe më
pas kundër LSI-së, që është targeti kryesor i z. Basha.

Nuk
e kuptojmë se cila është arsyeja. Natyrisht që ka një arsye edhe për këtë gjë.
Është rritja e zakonshme që ka LSI-ja në terren, por njëkohësisht është edhe
një borxh që ky ka për t’ia kthyer z. Rama për shkak të atyre favoreve dhe
interesave që ka zgjidhur në ato 3 orë në atë çadrën tjetër…

Po e pranoj për një
moment mendimin tuaj si të drejtë dhe të saktë. Z. Meta, nuk ju bëri përshtypje
fakti që ju nuk ju lajmëruan? Aleati juaj që nuk shkonte për ta thënë në mënyrë
figurative, as në banjë, pa lejen tuaj! Ai i shkreti shkonte në SHBA dhe vinte
në këmbë si gjynahqar drejt derës suaj. Ju ishit zgjedhur president. Nuk ju
bëri përshtypje kjo gjë?

Ndoshta
z. Rama kishte të drejtë, sepse ai ishte i mërzitur. Deri në fund ne insistuam që
të përfshihej dhe opozita në zgjedhje, se do të ishte turp i madh për
Shqipërinë, përveçse do të ishte edhe një shkatërrim i të gjitha institucioneve
demokratike në vend që ne të shkonim pa opozitën dhe nuk e dinim se çfarë do të
ndodhte në zgjedhje të tilla.

I
mërzitur nga ky qëndrim i LSI-së, i PDIU-së, z. Rama zgjodhi një mënyrë tjetër.
Zgjodhi të marrë z. Basha dhe ta përdorë kundër të gjithë të tjerëve për
interesat e tij, dhe është e drejtë e tij ta bëjë këtë gjë. Se si do të jetë
rezultati, këtë do ta shikojmë. Pra, dhe rezultati i kësaj marrëveshjeje kundër
zgjedhjeve.

Rezultati i
marrëveshjes? Sigurisht është një marrëveshje shumë e çuditshme me thënë të
drejtën. Gjithsesi, më bën pak përshtypje fakti, z. Meta, se ju nuk u çuditët
që Edi Rama, i cili ju pyeste se si t’i lidhte këpucët, po e themi me figurë
letrare, se është një njeri pak i trembur dhe vraponte te ju. Vinte te dera
juaj si fajtor, si një njeri i kujdesshëm. Ikte në Hungari, po themi, për një
hall grataçeli, kthehej dhe vinte te ju…

Kjo
nuk ka rëndësi. Këto figurat tuaja nuk kanë rëndësi. Për mua nuk ishte e
nevojshme të më pyeste, sepse për mua e rëndësishme ka qenë që të gjendej
zgjidhja me opozitën dhe për këtë gjë unë kam qenë i gatshëm.

Madje
edhe unë, edhe z. Vasili, kam deklaruar edhe para datës 17 maj që jam i gatshëm
të jap dorëheqjen edhe nga posti i Presidentit. Pra, ta vëmë në dispozicion të
zgjidhjes së kësaj krize. Kështu që nuk ishte e nevojshme të më pyeste për këtë
gjë.

Natyrisht,
nuk mund të më pyeste për diçka tjetër, për të arritur një marrëveshje me z. Basha
kundër zgjedhjeve, sepse ai e dinte që unë nuk do të isha dakord për këtë gjë.
Pra, në të dyja rastet nuk kishte pse të më pyeste. Kjo as për një marrëveshje
për zgjedhjet, sepse ne ishim të gatshëm për këtë gjë, por nuk mund të më
pyeste as për të bërë një marrëveshje kundër zgjedhjeve, sepse ai e di
qëndrimin tim.

Ndërkohë po nga kampi i
Ramës erdhën zëra që Ilir Meta e pranoi postin e Presidentit nën presionin e
Edi Ramës…

Absolutisht
nuk ka qenë asnjë lloj presioni që mund të më impononte mua diçka. I vetmi
presion ndaj meje ka qenë që në rast se ne nuk do të zgjidhnim Presidentit,
pasi u konsumuan 3 raundet, dhe po shkonim drejt regjistrimit të listave për
deputetë, atëherë do të shkonim drejt dy varianteve: ose do të zgjidhej
president një kandidat i z. Rama, që mendoj se do të ishte diçka jo shumë e
shëndetshme për demokracinë, ose do të shkonim në zgjedhje dhe nuk do të
arrinim një marrëveshje për këtë gjë.

Do
të shkonim në zgjedhje automatikisht, sipas Kushtetutës, brenda 45 ditëve.
Opozita do të ngelej në çadër, sepse nuk kishte asnjë shans të përfshihej. Pra,
posti i Presidentit do të zgjidhej nga parlamenti i ardhshëm. Ai do të ishte
një parlament ku opozita nuk do të merrte pjesë, ai do të ishte një parlament
me probleme të mëdha legjitimiteti dhe institucioni i Presidentit do të ishte
një institucion i tillë. Kështu që ky i ishte i vetmi presion. Presioni ishte
përgjegjshmëria…

Ndërkohë ju shkuat për
t’u zgjedhur si Presidenti i Republikës në kohën që ishte marrë vendimi, z. Meta,
me zgjedhje pa opozitën.


rast se do të shkojë…

Ambasadorët e SHBA dhe Bashkimit
Europian u shprehën se ishte një problem, por nuk ishte një problem për të mos
shkuar në zgjedhje. Zgjedhjet mund të bëheshin dhe pa opozitën. Pra, ju shkuat
si kryetar i shtetit, pasi ishte marrë ky vendim.

Unë
e pranova postin e Presidentit, pasi të jemi më koherencë në kohë të veprimeve.
Unë i kërkova PPE-së të dërgonte negociatorë. Negociatori që erdhi ishte z McAlister,
bashkë me z. Fleckenstein. U bënë bisedimet, kjo falë edhe insistimit tim dhe
kontributit të përfaqësuesve ndërkombëtarë, si dhe të ambasadorëve këtu. U
arrit të bëhej një paketë McAlister që i jepte opozitës garancitë që kurrë nuk
i ka pasur një opozitë në Shqipëri. Ajo paketë jepte më shumë sesa opozita ka
marrë në këtë marrëveshje 3-orëshe.

Kështu e konceptoni ju,
por për shembull “Big Mac” që i hodhi
Edi Rama dhe Lulzim Basha e konsideron më të madhe…

Unë
e konceptoj për opozitën dhe për zgjedhjet, nuk e konceptoj për rilindjen e
Partisë Demokratike. Për rilindjen e Partisë Demokratike kjo mund të jetë shumë
e rëndësishme sesa ajo. Ndërsa ajo ishte shumë e rëndësishme për standardin e
zgjedhjeve dhe integritetin e zgjedhjeve dhe për mbështetjen e kauzave të
drejta që kishte opozita në atë kohë.

Kur
Partia Demokratike nuk e pranoi këtë paketë, atëherë dhe unë e kisha bërë të
qartë se do të ndiqja qëndrimin e PPE-së dhe pjesë e paketës ishte edhe
zgjedhja e Presidentit, që opozita mund të propozonte një kandidaturë për
President. Atëherë, ishte e qartë që opozita kërkonte përshkallëzimin e
mëtejshëm të krizës në vend.

Vajtja
në zgjedhje pa opozitën dhe pa një President të zgjedhur do të ishte një
agravim i kësaj situate. Kjo ishte arsyeja. Ndërkohë, dua të theksoj se nga
momenti që jam zgjedhur, edhe në fjalën në parlament, deri më 17 maj, kam
kërkuar dhe kemi kërkuar me insistim që të bëhet çdo gjë për zgjidhjen e
krizës, përfshirjen e opozitës dhe, për fat të mirë, opozita është përfshirë.

Pasi ju u zgjodhët
President?

Po.
Edhe pasi jam zgjedhur, në fjalën time, edhe çdo ditë pas kësaj zgjedhjeje, ne
kemi kërkuar dhe kemi insistuar.

Z. Meta, këtu ka një
kontradiktë të rëndësishme.

Nuk
ka fare kontradiktë.

Kjo gjë që u bë kaq
thjesht që Edi Rama shkoi, i flaku ata dhe u tha: “Dilni jashtë, sepse unë kam
punë me Lulzim Bashën”, pse nuk mund të bëhej para se ju të bëheshit President?
Çfarë e pengonte Edi Ramën? Ti ia kishe bërë këtë kërkesë edhe më parë.
Pikërisht këtu ka një problem, z. Meta, të cilin ne si gazetarë e kemi të
vështirë ta përtypim.

Problemi
i parë është se një zgjidhje serioze në interes të kauzave të opozitës dhe të
vendit do të ishte ajo që do të kishte përfunduar në atë tryezë. Atë tryezë e
thirrën partitë e opozitës, Partia Agrare, Partia Republikane, e përkrahu
LSI-ja dhe PDIU-ja.

Nuk do të flasësh? Nuk
do ta thuash? Pse unë nuk bindem me këtë që më thua? Një njeri që ju ka pyetur
për gjithçka, ka dhënë edhe votën që ju të ishit President i Republikës, s’ju
vuri ju në tavën e zgjidhjes, e bëri gjithçka të fshehtë dhe ende sot nuk ua ka
treguar se ç’ka biseduar atje.

Nuk
ka nevojë të më tregojë. Unë e kam të qartë.

E ke të qartë, por si
kanë ndodhur ngjarjet?

Tani
e kam shumë të qartë çfarë ka ndodhur.

Duhet ta themi qartë që
ju ju ka përjashtuar.

Jo,
nuk ka asnjë shqetësim. Ata të dy nuk kishin si të më përfshinin mua. E vërteta
është kjo. Nuk kishin si të më përfshinin mua, sepse të dy e dinin dhe e dinë
shumë mirë që unë kurrë nuk do të bëhesha pjesë e një marrëveshjeje kundër
zgjedhjeve, sepse marrëveshja që kanë bërë këta nuk…

Kishin frikë se ti do
t’u prishje marrëveshjen?

Marrëveshja
që kanë bërë këta të dy është kundër zgjedhjeve. Ata kanë bërë marrëveshje për
të uzurpuar televizionet vetë nga mëngjesi deri në darkë. I ke parë?

Madje
tani kombinojnë edhe mesazhet. Thotë njëri “shushunjat”, pas dy orësh thotë
tjetri “shushunjat”. Njëri thotë: “E ka fajin Panariti për bujqësinë”. Se çfarë
faji ka Panariti që bujqësisë në Shqipëri i jepen 4-5 herë më pak subvencione
se në Kosovë dhe 10 herë më pak se në Maqedoni, një Zot e di. Këto i vendos
Kryeministri dhe ministri i Financave. Panariti ka pasur detyrë të ngrejë zërin
dhe e ka ngritur gjithmonë.

Si
mund të thotë tani kryetari i opozitës që e ka fajin Panariti për këtë gjë? Si
mund të bëjë thirrje: “Votoni kundër partive të tjera”? Thotë: “Po nuk votuat
për mua, votoni për këtë tjetrin”. Ai thotë të njëjtën gjë. Një Zot e di…

Ato janë çudira nga më
të mëdhatë. Nuk kemi kaluar te pjesa e zgjedhjeve. Unë shikoj se nuk është
plotësisht e ndriçuar. Për mua është e ndriçuar.

Edhe
për mua është shumë e ndriçuar, edhe për njerëzit është shumë e ndriçuar dhe
besoj se ata do ta tregojnë me votë. Të gjithë e kuptojnë.

Z. Meta, të zgjedh unë
President të Republikës, me votat e mia, aleatin tim 4-vjeçar, dhe më pas t’i
them: “Rri atje” dhe të mos tregojë asnjë gjë, nuk ka logjikë.

Nuk
ka asnjë shqetësim. Kjo nuk na pengon ne të mbajmë qëndrimet tona.

Nuk ju pyeta për këtë,
por për koherencën, për qëndrueshmërinë, për moralitetin. Janë gjëra të tjera, z.
Meta…

Këto
vlera duhet t’i kërkojmë atje ku ekzistojnë. Atje ku nuk ekzistojnë nuk duhet
të tregohemi kaq idealist, duhet të jemi më realistë.

Në fakt, kishte edhe
një farë keqardhjeje shkuarja juaj drejt Presidencës dhe një dilemë që vazhdon
sot e kësaj dite.

Ka
kohë deri më 24 korrik, mos u shqetësoni për këtë gjë! Ka kohë, mos ki merak!

Në marrëveshjen që u bë
publike, ai doli dhe u tall me liderin e opozitës, të themi të drejtën, aq sa
edhe neve na erdhi rëndë. Tha: “I hodha një big
mac
-e, i hodha një super hamburger”.

Çfarë
faji ka ai kur kënaqet lideri i opozitës me big
mac
? Nuk ka faj.

I hodhi OSHEE-në,
burgjet. Burgjet jua mori juve. ALUIZNI-n ia mori vetes dhe ia hodhi atij.
Çfarë mori tjetër nga këto ndërmarrjet? Mori një tortë të madhe, edhe drejtorët
e tjerë. Kalojmë te momenti i fushatës. U përpoqëm të ndriçonim ndonjë gjë, por
ju kaq deshët të thoshit.

Çfarë
të ndriçojmë më shumë? Janë edhe dy javë. Do të ketë zhvillime deri më 25-26
qershor. Ndriçimi do të vazhdojë.

Ditë pas dite ata
hedhin dritë tek ajo që kanë bërë dhe që kanë biseduar, madje z. Rama bën
humor, është prepotent, është bërë arrogant, i shan të gjithë, na shan ne
gazetarët. E ke vënë re që na shan të gjithë ne gazetarët? Për shembull,
Erdogani mori gjithë atë pushtet, por nuk i shan gazetarët e mëdhenj. Ai të fut
në burg apo diçka tjetër, por nuk të shan në atë mënyrë. Ai del dhe i bën të
gjitha kundër nesh. Ka fituar vëlla më të madh se ty në krah, apo nuk është i
madh?

Nuk
është çështje vëllazërie, është një interes i përbashkët, është një hall i
madh. Le ta kalojnë bashkë sa të munden.

Ne
kemi problem tjetër, kemi problemin e shqiptarëve, kemi problemin e zgjedhjeve,
kemi problemin e demokracisë, halleve pafund që kanë njerëzit, se për sa u
takon dritave që thua ti, nuk është zgjidhje.

Edhe atë e mban poshtë,
i thotë Zhulietë.

Ashtu
e ka caktuar rolin.

Edhe pse ka pasur
thashetheme për z. Rama në këtë pikëpamje, ju e dini, ka marrë rolin e Romeos.
Këtë e ka shpallur si Zhulietë.

Është
i kënaqur ai. Mjafton të zhdukë partitë e vogla.

Pra, marrëveshja u bë.
Kishte filluar një fushatë edhe para marrëveshjes. PS kishte dalë në fushatë
për të hyrë vetëm në zgjedhje, ju e kishit filluar fushatën. Tani, z. Rama e
mori përkrahu z. Basha dhe e nisi drejt fushatës. Edhe ai e filloi fushatën.
Marrëveshja po jep frytet e veta. Ata nuk thanë: “Të përpiqemi të asgjësojmë
Ilir Metën”, sepse mund të “vrasë” edhe Meta ata, e themi në mënyrë figurative,
por kanë hyrë menjëherë në veprim, pa thënë se çfarë. Si e konsideroni?

Duhet
të kemi parasysh se situata e tyre në terren është mjaft e rëndë. Situata e
PD-së nuk diskutohet, sepse është një parti pa strukturë. Ai ka qenë në Dibër
dhe ka gjetur si target PDIU-në, sepse e ka vërtet luftën me PDIU-në për vend
të tretë. Më duket se ia ka dhënë përgjigjen edhe kandidatja e PDIU-së. Unë nuk
e dija, dje e dëgjova. Nuk e di, shikoje dhe dëgjoje ti, ka dhënë një përgjigje,
që mendoj se është shumë të saktë, por atij fajin nuk ia ka as PDIU-ja, as
LSI-ja as në Dibër dhe askund, sepse ai e ka shpartalluar PD-në atje në një
mënyrë të tmerrshme, me 28 kandidatë për kryetar partie.

Kjo
situatë është në të gjithë Shqipërinë, por unë nuk dua te merrem me çështjet e
PD-së, sepse nuk është e hijshme. Të vetmit demokrat, që unë i kam dhënë një
triskë në jetën time është Lulzim Basha, i kam dhënë triskën e kryetarit të
Bashkisë së Tiranës, sepse ai pa 25 mijë votat e LSI-së nuk do ta merrte, por
edhe me ato mezi e mori, për 10 vota.

Ju edhe Lali Erin e
keni bërë. Domethënë ju i bëni me 4-vjeçar?


vetmen triskë që i kam dhënë një demokrati është Luli. Në qoftë se demokratët
ia kanë parë hairin Lulit, sepse Tirana nuk besoj se ia ka parë hairin si
kryetar bashkie, kjo është një çështje tjetër. Unë do të isha shumë i lumtur që
ai t’i ketë bërë disa demokratë të kënaqur me triskën që mori prej meje.

Por,
siç e thatë edhe ju, kjo është një fushatë e sinkronizuar e dy njerëzve në dëshpërim
të plotë, të cilët ndiejnë sot, pas 4 vjetësh, që nuk kanë bërë asgjë për
njerëzit e thjeshtë të partive të tyre, që nuk kanë arritur t’i mbajnë ata të
bashkuar dhe të motivuar. Tani z. Rama e ka shumë të thjeshtë, do t’ia vërë
fajin LSI-së, sepse mendon se në këtë mënyrë ai thotë se është hequr një grua
socialiste këtu apo aty, ndërkohë që këto gjëra ka pasur mundësi të m’i thotë
mua apo kujtdo nga LSI-ja me kohë, por një gjë e tillë nuk kanë ndodhur.

Kjo
ndodh për një arsye: që t’u thotë socialistëve që janë larguar (për shkak se
kanë parë që ai i ka zëvendësuar kudo me rilindës pa kontribute, si në qendër,
ashtu edhe në rrethe): “Shikoni, do t’ju rregullojmë juve, por ejani na
ndihmoni që të heqim LSI-në dhe ta marrim të gjithë tepsinë për vete”.

Kjo
është tërësisht e pamoralshme, pasi LSI-ja nuk i ka vënë asnjëherë asnjë kusht,
që mund ta pengonte z. Rama të mbante drejtimet e tij, por ai është shumë i
hidhëruar për disa çështje. Ai është hidhëruar për arsye se LSI-ja prej 2
vjetësh ka çuar një projektligj për koncesionet në parlament, që çdo koncesion
të kalojë në parlament me transparencë të plotë dhe kjo nuk është në
kundërshtim me premtimet dhe angazhimet e PS-së, përkundrazi.

Ajo,
para se të vinte në pushtet në vitin 2013, e mbani mend se çfarë thoshte për
koncesionet e Berishës, dhe për një pjesë prej tyre kishte shumë të drejtë. Ne
kemi kërkuar që kjo gjë të bëhet transparente, siç e ka kërkuar vetë Partia
Socialiste para vitit 2013, por kjo ishte një kërkesë para se ai të bëhej
Kryeministër, sepse tani që u bë Kryeministër nuk do që këto të bëhen me
transparencë.


dyti, për ligjin e mbetjeve, ju e dini se një nga kërkesat dhe iniciativat e para
që mori vetë z. Rama ishte miratimi i ligjit për ndalimin e importit të
mbetjeve dhe tani u krijua një problem i madh për arsye se…

Zoti Meta, unë kam
përgatitur një pjesë pyetjesh për qeverisjen. Ndërkohë duket se ju jeni një hap
mbrapa, ju reagoni… Domethënë, ata bënë marrëveshjen, ju nuk e pranuat atë,
thatë që…

Cilën
marrëveshje të pranojmë ne?

Marrëveshjen 5-orëshe,
ku ata u ulën bashkë dhe nuk thanë asgjë.

Ne
e thamë shumë mirë që opozita hyn në zgjedhje.

Ju reaguat në një
mënyrë tjetër, në mënyrë të ftohtë, domethënë u hoqët sikur nuk ju bënte
përshtypje, ndërkohë sulmi i tyre sa vjen dhe rritet.

Po
pse rritet? Kam një pyetje për ju: në qoftë se LSI-ja qenka një parti e vogël,
në qoftë se edhe kjo PDIU-ja është parti e vogël, pse ata janë kaq të
shqetësuar dhe merren me to? A mund të më jepni një përgjigje?

Sepse është një
shqetësim. Shqetësimi për ju, pra frika.

Pra
është frika, sepse realiteti është krejt tjetër.

Është pyetje tjetër
kjo?

Po
dhe kjo është e vërteta. Ato janë
zvogëluar nga arroganca e dy kryetarëve të tyre, nga drejtimi arbitrar që kanë
bërë partitë e tyre, nga shkatërrimi i strukturave të partive të tyre në
terren, partia më e organizuar në terren, me strukturat më demokratike dhe më
aktive, është LSI-ja.

Tani
ata mendojnë se duke manipuluar televizionet, siç e keni parë nga mëngjesi deri
në darkë, po të hapësh televizorin, vetëm ata të dy shikon. Sa mirë e tha ai
kolegu juaj, edhe po të hapësh frigoriferin, përsëri ata të dy do të shikosh.

Po ju bëj një pyetje
shumë thelbësore. Sulmi i Ramës dhe Bashës sa vjen dhe ashpërsohet dhe
kërkon…

Po
pse?

T’ju shpall juve…Pse-në
do të ma thoni ju.

Jo,
kërkon pse, prandaj i ka punët mirë
kur janë parti të mëdha, kur sondazhet që porositin vetë…

Është edhe qesharake…

Pse?

Sepse këto parti ose
janë klienteliste të dyja ose ato po përpiqen t’ju ndajnë ju si parti
klienteliste.


thuaj një koncesion që ka dhënë LSI-ja në kohën e PD-ës! Më thuaj një koncesion
që është dhënë në kohën e PS-së! Shikoji emrat e personave! Është i njëjti
kartel…

Kjo është një përpjekje
për të marrë votat. Kjo po bëhet fushatë.

Jo,
jo, është i njëjti kartel koncensionar, si atëherë, edhe tani.

E
keqja nuk është LSI-ja, por është oligarkia dhe ajo i ka detyruar të bëjnë një
marrëveshje okulte. Kjo nuk është marrëveshje kundër LSI-së. Kjo është
marrëveshje kundër demokracisë dhe kundër shqiptarëve. Është kundër LSI-së,
sepse LSI-në e shohin si pengesën kryesore.

Ju duhet të na thoni
tani, nga përpjekja për të rrëzuar Edi Ramën, për të shkuar në zgjedhje pa Edi
Ramën…

Edhe
për ta arrestuar nga çadra.

… nga lufta e madhe
kundër korrupsionit, ai merr një “big
mac”, siç i thotë ai me tallje, merr
OSHEE-në, merr burgjet, ALUIZNI-n, i merr këto dhe ty të shpallin si parti
klienteliste. Më thuaj, pse ti nuk i përgjigjesh?  

Unë përgjigjen e kam thënë. Përgjigjen e
kam: 600 mijë vota të reja në Shqipëri janë për LSI-në. Këta 600 mijë të rinj e
të reja në këto dy javë do të punojnë me prindërit e tyre, me gjyshërit e tyre,
me hallat e tyre, me tezet e tyre, që të bëhen 1 milionë vota, sepse 56% e
shqiptarëve kërkojnë të largohen. Pse duan të largohen? Nga kjo arrogancë, nga
ky konflikt, nga kjo energji negative, nga ky teatralitet i shëmtuar.

Zoti
Meta, ju mund t’i shtoni këto 400 mijë vota…?

Do të punojmë të gjithë bashkë.

Duhet
t’iu thoni shqiptarëve (ja, ku jemi në këtë tryezë) që nuk jeni ju klientelistët,
por janë ata.

Absolutisht! Asnjëherë!

Pse?

Vetëm kaq: unë asnjëherë nuk kam gënjyer
njeri, aq më tepër ata të dy.

Ata kanë një problem, sepse ata kanë
ardhur në pushtet me lugë në brez të dy. Nuk e kanë filluar si puna ime, që 20
vjeç në Partinë Socialiste, në kohën më të vështirë të saj. E ke parasysh vitin
‘91-’92, kur Edi Rama gjuante me gurë dhe bënte si demokrat dhe si antikomunist
i madh?

Me
thënë të drejtën, ky Lulzim Basha merr dhurata të panumërta.

Edhe ai i ka marrë.

Të dy me lugë në brez, njëri erdhi
ministër nga emigracioni, tjetrin e mori një muaj zëdhënës Doktori, e bëri
ministër gjithë kohën. I dha edhe partinë.

Këta mendojnë se njerëzit duhet të
votojnë për ta edhe kur nuk i takojnë, kur nuk i dëgjojnë, edhe kur i gënjejnë,
edhe kur i mashtrojnë, sepse mendojnë që janë parti të mëdha. Mendojnë se
partitë e mëdha lindin të tilla dhe ashtu do të jenë përgjithmonë. Ata harrojnë
se kanë marrë dy dhurata, të cilat nuk mbahen dot me pahir dhe nuk mundet t’u
imponosh shqiptarëve me dhunë, me presion, me “do të heqim, do të bëjmë…”.

Më 25 qershor do t’i shkarkojmë këta të
dy. Nuk ka nevojë Shqipëria për rilindje, që pjellin vetëm zhgënjim, vetëm
mashtrim, që e çojnë atë 27 vjet mbrapa.

Në qoftë se do të ketë dy parti në
Shqipëri, njëra nga këto do të jetë edhe LSI-ja, si partia më e madhe. Kjo
është e padiskutueshme!

Vetëm
do të doja t’iu thoshit njerëzve, se përse ju do të jeni parti e madhe, jo
thjesht…

Sepse kemi kauza të mëdha.

…jo
vetëm deklarata, por pse nuk do të jenë ato dy të tjerat parti të mëdha?

Nuk ka se si të jenë, sepse janë kundër
interesit publik, janë kundër zgjedhjeve të lira, janë kundër transparencës.

Ore, si do të bëhet “republika e re”,
kur ai tjetri… Doktori e krijoi atë parti dhe në fund fare e bënte listën si
të donte. E bënte, por të paktën e bënte në kryesi. Ky e mori dhuratë partinë.
Shkon dhe e çon listën fshehurazi në KQZ. Apo jo? Pastaj vjen e thotë “do t’i
shkarkojë populli deputetët në të ardhmen”. Kur do t’i shkarkojë?

Populli
i ka hequr fare ata, dhe ata, për të mos ngritur zërin nesër. Nejse, kjo është
temë tjetër. Zoti Meta, për të qenë të hapur, të ndershëm, të qartë duhet të
themi që ju e keni qeverisur…

Ore, m’i sill këtu mua, ata të dy, dhe
ta sqarojmë klientelizmin! Kur të duan le të vijnë të dy bashkë. Të vijnë të dy
bashkë këtu!

Ç’janë këta demokratë që do të shpëtojnë
Shqipërinë dhe nuk dalin në një debat?! Apo jo? Kanë rënë dakord. Ky e fton për
debat, ai nuk i del. I thotë Petrit Vasili: “Hajde dalim bashkë, meqenëse më
përmende emrin dhe më akuzuat pa të drejtë”.

Midis
Romeos dhe Zhuljetës është dikush, po nuk është në tryezë, nuk është në skenë.

Dakord. Ore, si mund të votojë ky popull
për njerëz që nuk dalin në debat?! Si mundet të votosh?! Apo jo? Çfarë
transparence, çfarë demokracie…?

I
ke parë debatet e Edi Ramës? Bën spektakël… I nxjerr njerëzit në rrugë, merr
gazetarët dhe u thotë “hajdeni”. Kalojnë njerëz aty… Ndez dritat, ndez
gjithandej drita. Ndriçime të mëdha, të papara. I pe ndriçimet?

Po dje që nuk kishte drita në Tiranë?

Unë
nuk kisha drita. Linjën e morën dhe e vunë aty që të…

Për efekte drejt sheshit.

Unë
i kam parë vetëm në Kinë ato. Për shembull, në Shangai gjen shumë lagje të
bukura. Ditën shkoja t’i shihja, por nuk ishin më. Ishin vetëm për shkak të
ndriçimit. Të nesërmen befasohesha, binte dielli dhe ato nuk ishin më. Tani,
për të qenë të vërtetë, ju keni qeverisur 8 vjet me Saliun, a keni përgjegjësi ju
në këto 8 vjet qeverisje?

Po, ne kemi përgjegjësi për atë rol që
kemi pasur në qeveri, por nuk e kemi pasur ne drejtimin e qeverisë. Drejtimin e
qeverisë e ka pasur Sali Berisha, edhe politikën e taksave, edhe politikën e
sigurisë kombëtare, të luftës kundër krimit, kundër korrupsionit, e kështu me
radhë. Për këto e ka pasur edhe Edi Rama.

Ne kemi qenë si garanci për
stabilitetin, për funksionimin e qeverisë, për reformat e integrimit, e kështu
me radhë.

Po të thuash që e ka fajin Panariti pse
Edi Rama i ka dhënë bujqësisë 5 herë më pak se në Kosovë dhe 10 herë më pak se
në Maqedoni, kjo është një gjë që vetëm ai mund ta marrë përsipër! Edhe Luli
mund ta marrë përsipër. Kuptohet, pas atyre që i çon Endri Fuga.

Gjithsesi
ju keni përgjegjësi…

Përgjegjësi kemi. Gjërat i kemi ngritur.
Kemi qenë garantë për stabilitetin dhe funksionimin. Kemi bërë vërejtjet dhe
kritikat tona. Kemi dhënë mbështetjen tonë për të gjitha reformat që i kanë
shërbyer vendit.

Një gjë mund ta themi me siguri të
plotë, që ndryshe nga PD-ja, ndryshe nga PS-ja, LSI-ja që nga krijimi i saj ka
qenë vetëm faktor stabiliteti, e para.

E dyta, ka qenë një parti që gjithmonë
ka ndihmuar proceset e integrimit europian. Kurse PD-ja dhe PS-ja në momente të
caktuara, sidomos kur kanë qenë në opozitë, për shkak të agjendave të tyre të
ngushta partiake, kanë bllokuar proceset, siç i bllokoi PS-ja në vitin 2008-2009
për marrjen e statusit të vendit kandidat me 3 ligjet e famshme, nëse e mban
mend. Ashtu filluan edhe këta pastaj, me reformën në drejtësi, me historitë
mbas çadrës, e kështu me radhë.

Duket
sikur bisedojnë natën, “shushunja” thonë të dy. “Do të shkarkohet policia, sapo
të bëhen votat e të gjithë…” Z. Meta, një agresion fare i hapur.

Nuk u shkarkua një polic kur ranë ata
avionët me drogë në Ishëm, as kur ranë avionët me drogë në Divjakë. Një
drejtues nuk u shkarkua. Përkundrazi, “ishte policia më e mirë në botë”, deri
sa antimafia e Italisë, Departamenti i Shtetit dhe të gjithë, vunë alarmin për
përmasat e frikshme të krimit të organizuar dhe trafikut të drogës në Shqipëri,
ku vetëm LSI-ja nuk ka asnjë lloj përgjegjësie…

Ah, po, ka një lloj përgjegjësie, që i
ka nxehur këta: që e ka denoncuar me kohë, më parë, këtë fenomen dhe ka kërkuar
të merren masa dhe të mos fshihet kjo gjë.

Së dyti, nuk ka asnjë përgjegjësi LSI-ja
për futjen e njerëzve me rekorde kriminale në parlament dhe në krye të disa
bashkive të vendit. Përgjegjësinë e kanë këta, që nga njëra anë flisnin për Veting-un,
për gjyqtarë dhe prokurorë, dhe nga ana tjetër sollën dëme të jashtëzakonshme
në përfaqësimin e qytetarëve, si në parlament, në pushtetin vendor dhe kudo
tjetër.

Për sa u takon këtyre të tjerave,
drejtorin e Hipotekës së Tiranë ky e ka pasur, edhe atë të patentave të
Tiranës, edhe të Postës së Tiranës…

Të gjithë e dinë që për të marrë qoftë
edhe një vërtetim në Hipotekën e Tiranës duhet të merrje letër në Kryeministri.
Kjo hipokrizi do të ndëshkohet në mënyrën më të pamëshirshme nga të gjithë
shqiptarët dhe në radhë të parë nga vetë socialistët.

E ka të kotë ky që përpiqet të ndërsejë
socialistët kundër Lëvizjes Socialiste për Integrim! Socialistëve ky u ka vënë
kazmën me mosmirënjohjen e Rilindjes së tij dhe me promovimin e grerëzave të
Rilindjes, kudo.

Ky imoralitet do të ndëshkohet në mënyrë më shembullore dhe nuk ka polici droge
që të do të cenojë vullnetin e qytetarëve shqiptarë, sepse marrëveshja kjo ka
qenë, që ky të merrte OSHEE-në, ALUIZNI-n e të tjera dhe ai të vazhdonte të
kishte linjat e veta të policisë, që bëri drogën në Shqipëri për të manipuluar
zgjedhjet.

Vetëm se pa një garanci
absolute me njëri-tjetrin …


kenë garanci, por ata dy vota kanë…

Z. Rama nuk është nga
ata trima që e lëshon fjalën kështu siç e lëshon…

Unë
e di se sa trima janë ata. Dhe ata kanë dy probleme, që janë edhe delirantë,
por kanë edhe kompleksin e inferioritetit në të njëjtën kohë, kjo i bashkon të
dy.

Por
ata duhet ta kenë të qartë se ata kanë punën e tyre, kanë çështjet e tyre,
zgjedhjet janë pronë e qytetarëve shqiptarë, nuk duhet të guxojnë të prekin
zgjedhjet, duhet t’u japin fund shantazheve dhe presioneve të shëmtuara që po
bëjnë në administratë dhe kudo, duhet ta dinë se LSI-ja është parti e të rinjve
të Shqipërisë dhe nga të rinjtë e Shqipërisë do ta marrin goditjen kryesore që
të dy, sepse të gjithë e dinë se çfarë vendi real i kanë dhënë rinisë ata kudo
dhe njëkohësisht duhet të bëhen gati për 26 qershorin.

Qeverisja dy vjetët e
fundit ka mbetur në klasë, thoni ju. Pse? Për mua ka mbetur në klasë në të
gjitha vitet…

Jo.
Unë kam këtë vlerësim, se qeveria në dy vjetët e para pati një nisje pozitive,
pati qëllime pozitive, pati reforma pozitive, pavarësisht nga ekzagjerimet apo
nga ngjyrat apo ekzaltimet e caktuara, por u bënë disa gjëra pozitive dhe kjo
nuk ishte rastësi, sepse funksionoi në një mënyrë bashkëpunuese dhe kolegjiale,
edhe vetë qeveria, edhe koalicioni, deri në zgjedhjet vendore. Është e njëjta
histori si në periudhën 2005-2007, koalicioni PS-LSI. Humbi Nano, mori partinë
Rama dhe tha se fajin e kishte Nano se përjashtoi LSI-në dhe ky do të bënte
bashkëpunim afatgjatë me LSI-në.


fakt, bashkëpunim e kishte në vitin 2007 derisa të merrte Bashkinë e Tiranës,
siç e mori atëherë kur konkurronte me Olldashin. Pastaj, menjëherë, në vitin
2008 vajti bëri koalicion me Berishën për të zhdukur LSI-në dhe të gjithë
partitë e tjera.

E
njëjta gjë përsëri funksionoi në këtë rast. Ky, dy vjetët e para punoi në
mënyrë bashkëpunuese dhe s’kishte si të bënte edhe gabime të mëdha. I qëndroi
deri diku edhe marrëveshjes, me qëllim që të merrte të gjitha bashkitë e mëdha,
falë koalicionit me LSI-në, siç edhe ndodhi, ndërkohë që dihet se ç’ndodhi në
disa bashki ku kandidonte LSI-ja, si në Lezhë, në Pogradec, në Mallakastër e
kështu me radhë, ku ata i minuan kandidatët e LSI-së. Pas kësaj, qëllim i tij
ishte, pasi mori bashkitë kryesore Tiranën, Durrësin, Elbasanin e të tjera, që
nuk i merrte kurrë pa LSI-në, si të godiste LSI-në dhe përpjekja e parë ishte
përmes inskenimit të kësaj çështjes gjoja CEZ-DIA, ku përsëri u përdor Lulzim
Basha dhe PD-ja për të filluar t’u bëjë jehonë shpifjeve dhe akuzave të sajuara
prej tyre dhe më pas kemi të gjithë zhvillimet, të cilat kanë qenë të tensionuara.


asnjë bashki nuk u respektuan marrëveshjet nga kryetarët e bashkive të PS-së,
përveç Tiranës dhe ndoshta ndonjë bashkie tjetër, për të qenë korrektë dhe
orientimi ka qenë gjithmonë për të goditur LSI-në sepse ata panë që LSI-ja pati
një rritje shumë të madhe, sidomos në qytetet kryesore të Shqipërisë dhe kjo
rritje erdhi prej të rinjve dhe të rejave. 95% të punësimeve në administratë i
ka bërë Edi Rama, edhe drejtoresha e Departamentit të Administratës Publike
është një zonjë që i takon Rilindjes së bashkisë, nuk është se ka ndonjë
pavarësi apo të thuash se po bën ndonjë çudi me reformën dhe gjithçka tjetër
tani bëhet për të mashtruar socialistët, për t’i kundërvënë ata me LSI-në.

Berati
është një nga rastet më ekzemplare ku duhet të them se bashkëpunim PS- LSI ka
qenë i shkëlqyer në 4 vjet, asnjëherë asnjë problem, pastaj u spostua Fidel
Ylli, erdhi ky djali, Blendi Klosi, me një axhendë tensionimi, agravimi,
acarimi në kuadër të gjithë kësaj strategjie për të ushtruar presionin e
pushtetit më të madh që ka PS-ja, për të bërë trysni mbi LSI-në, por kjo nuk
mund të funksionojë me LSI-në se LSI-ja është një parti e cila kur përpiqesh ta
trysnosh e pëson dhe e pëson shumë rëndë, në mënyrë të parikuperueshme.

Z. Meta, duket se
dashuria ose afrimi me z. Rama ka mbaruar…

Nuk
është çështje dashurie, por është çështje përgjegjësie dhe përgjegjshmërie… Z.
Rama ia dhamë shansin, ia dhamë mundësinë, por degradimi i qeverisjes së tij
është i tmerrshëm, sidomos në dy vjetët e fundit. Përpjekjet e tij për të uzurpuar
të gjitha pushtetet në vend janë të papranueshme dhe jashtë çdo lloj koncepti
demokratik, kështu që kjo është një histori që besoj se do ta marrë përgjigjen
shumë qartë më 25 qershor dhe as shefi i ri i OSHEE-së nuk e shpëton dot,
pavarësisht nga angazhimi dhe zelli i tij. Ai po e bën mirë detyrën e tij, me
thënë të drejtën…

Po punojnë aq mirë sa
edhe stafet duket se i kanë bashkuar e po punojnë bashkërisht. Po më kujtohet
kolegu ynë që ishte para pak ditësh, Edi Rama, më duket se Fuga ishte kryetari
i fushatës elektorale…

Është
i përbashkët ai…

Po pra, dukej si i
përbashkët se, sapo doli Rama te Arjan Çani, e konfirmoi edhe Lul Basha që do
të jem të premten tjetër aty. Pra, duket se i kanë bashkuar edhe stafet…

Është
një gjë e mirë, se në fund të fundit një rilindje është, që nuk ka lidhje as me
PS-në, as me PD-në, as me vlerat tradicionale historike të dy partive.

Po Edi Rama është më
mjeshtër për t’i bërë këto.

Po,
normal, se është edhe piktor dhe ngjyrat i bën më mirë…

Po, se e shau republikën
e re të Lul Bashës, tha se duket si reklamë birre…

Po
mund t’i bëjë ndonjë dizajn tjetër, kështu që ta ndihmojë pak…

Mund t’ia bëjë edhe ky
vetë që republika e re të bëhet më e bukur. Tani, a mund të na thoni sot për
publikun, z. Meta, se jeni edhe në fushatë elektorale dhe është mbase edhe e
rëndësishme, dështimet më të mëdha të Edi Ramës në qeverisje.

Mendoj
se dështimet më të mëdha janë në drejtim të luftës kundër krimit të organizuar
dhe të çështjes së drogës, që është një gjë e tmerrshme për Shqipërinë…

Për të cilat ju e
ngritët zërin pak me vonesë…

Jo,
jo me vonesë, por ka dy vjet që kur Shqipëria u bë vendi i dytë në botë për
prodhimin e marijuanës.


dyti, në çështjen e ekonomisë, dështimi me taksat, që ka qenë spektakolar dhe
ka ndikuar seriozisht në rendimin e kostove të biznesit dhe të gjitha kostove
të jetesës dhe hapjes së vendeve të reja të punës. Kjo është mjaft evindente.

Koncesionet e Edi
Ramës, a janë shpërdorim?

Ato
janë një tmerr dhe ata janë klientelizmi më i tmerrshëm që ka ndodhur dhe që
mund të ndodhë në këtë vend, domethënë t’u japësh burimet natyrore të vendit në
mënyrë jotransparente me koncesion njerëzve të panjohur dhe në mënyrë vërtet të
papërgjegjshme, do të thotë të japësh peng vendin dhe ekonominë e tij dhe po të
bëhet një studim i efektivitetit të koncesioneve të deritanishme është
skandaloze.

Domethënë
shumë prej atyre aktiviteteve, që më parë i kishte vetë shteti, prodhonin shumë
më tepër të ardhura dhe përfitim për shtetin sesa tani që i kanë marrë të huajt
apo privatët, sepse janë jashtë standardeve, nuk po them të gjitha, por shumica
e tyre janë të tilla.

Ky koncesionimi që
ndodh në këtë mënyrë të çrregullt a shkon në kufijtë e veprimtarisë kriminale?

Është
i frikshëm. Unë them se shkon edhe më shumë se kaq, sepse është e qëllimshme
dhe një gjë kur bëhet e qëllimshme dhe kur merr përmasa të tilla, kur s’ka
asnjë lloj transparence, është një gjë tepër e rëndë.