Harta e Vuçiç, Basha: Veprim i shekullit të kaluar! Me ndihmën tonë Kosova do të jetë nesër në NATO e BE

178
Sigal

Kreu i partisë Demokratike, Lulzim Basha, komentoi në një intervistë për “News 24” gjestin e bujshëm të Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i cili poston në rrjetin e tij social hartën e Kosovës të mbivendosur edhe flamurin serb.

Basha tha se politika e tij e jashtme do të udhëhiqet nga dy parime thelbësore, si integrimi evropian i Shqipërisë dhe konsolidimi i shtetësisë së Kosovës dhe anëtarësimi i saj në institucionet ndërkombëtare.

Pyetja: Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ditët e fundit ka hedhur në rrjetet e tij sociale hartën e Kosovës të mbivendosur edhe flamuri serb.

Ditën e sotme, më në fund ka patur një reagim nga Tirana zyrtare, por cila do të jetë marrëdhënia juaj me shtetin serb dhe nga ana tjetër cila do të jetë përqasja juaj ndaj mini-shengeneit Ballkanik?

Lulzim Basha: Është fare e qartë që politika ime e jashtme do të udhëhiqet nga dy parime: nga Integrimi Europian i Shqipërisë, nga forcimi dhe konsolidimi i shtetësisë së Kosovës dhe anëtarësimi i saj në institucionet ndërkombëtare, si dhe ndihma ndaj Kosovës e pakursyer për integrimin e saj euroatlantik. Çdo hap që hidhet në drejtim të të kaluarës, dëmton ata që e hedhin këtë hap.

Kjo është ajo që shpreha dje, ndërkohë që Tirana Zyrtare dhe Edi Rama kishin qepur gojën.

Deklarata e presidentit Vuçiç, ishte një deklaratë e shekullit të kaluar, e cila dëmton klimën e stabilitetit dhe të përparimit të vendeve të rajonit dhe shkon në kundërshtim të plotë me aspiratat e popujve të rajonit për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian.

Pavarësia e Kosovës është një realitet i pakthyeshëm dhe Kosova e pavarur do të jetë me ndihmën e partnerëve tanë strategjik dhe me ndihmën e Shqipërisë dhe të qeverisë shqiptare nesër anëtare me të drejta të plota në NATO dhe në Bashkimin Europian.