”Hamshori” ish- deputet i Pogradecit, që karierën politike e nisi si freshistët

448
Urim Gjata
Nga Urim Gjata 
Ai që emërimet dhe çemërimet në administratë, i bënte me ”provë”.
Po si e harrove kaq shpejt ate çka i bere Pogradecit o batak ?!
Nuk te mjaftoj ”mikesha” jote kandidate fituese, por do dhe PD-në !?
Po si harrove ?! Si e hodhe drejtoreshen e DSHP-së në kazani i plerave ne Oktopodi – Pogradec mbasi kishit pire dhe i i kishie shqyer undet me mjell ”misri” …
Shyqyr qe drejtoreshen e gjeti shoferi qe mblidhte plerat ne mengjes se sot do ishe ne burg akoma o i zi.
Sa miliona mblodhe me emërimet e demokratëve ne punera…
Sa o maskara sa …
Une Boden kam sharë, por ai kurrë veç ndihmës, as u mor dhe as mori lek nga dhe në emërimet në administratë…
Kurrë…
Ti legen a e di çke bërë dhe si i ndaje postet dhe paratë, me legenet drejtues të PD-së në Pogradec, hajdutë që mbushën hararët dhe u zhdukën matanë oqeanit…
Basha mirë apo keq, solli për herë të parë në politikën dhe ne keq-politikën, në keq-aeverisjen e një narko-shteti, ku jo ligji, jo qytetari, jo qytetaria, por krimi organizuar dhe trafiku bëjnë ligjin.
Në nje narkoshtet ku krimi i organizuar jo vetem te vret, por ble dhe shet vota.
Sa nga ne u aktivizuam jo vetëm per te perçuar politikën Partisë Demokratike ?
Sa nga ne votuan ?
Sa nga ne mbrojtën votën qytetare nga abuzuesit, ndryshuesit, bleresit, dhe vjedhesit e saj ???Në një narkoshtet ku trafikantet e droges jo vetem punojne te qete, jo vetem spreken, por edhe vendosin kush do na qeverisë…
Basha nuk solli rivjedhjen dhe ri’shitjen e votës, por një risi qytetare, europiane, perëndimore për shqipërinë dhe shqiptarët.Basha solli një risi të re në PD.
Risi që na duhet, dhe duhet ta përqafojmë të gjithë…
Vertet kur e mesoj qe ti je pjelle e nje oficeri te ish sigurimit te shtetit në ministrinë e punëve të brendeshme , nuk te ve faj….Je i detyruar.Luga e çorbës ”mik”, luga e çorbës…te ben te vjellesh tere jeten …
Sigal