Prof. Edmond Spaho: Gazi, çfarë borxhi i kemi Lulit, dhe disave prej jush që me një plan të paramenduar, sulmuat si qen të egër Berishën

174
Nuk dua te bej debat me kolege, perfshire kolegun Gazmend Bardhi te cilin deri vone e kam mbeshtetur. Shume militante sot mund te me mallkojne per kete.
Gazi si mund te mohosh qe nuk jane mbledhur firmat. Vetem ti mund ta besh kete. Verifikimi eshte shume i thjeshte: lista qe ke publikuar ti ne Korrik 2021 me ata qe kane firmosur sot. Me thjeshte, me transparente, me e sakte se kaq nuk ka.
Gazi cfare pasurie kam vene une dhe plot si une, ku kemi abuzuar, cfare kemi vjedhur duke qene ne opozite jo vetem ne vitet e opozites por edhe kur qeverisi PD?
Gazi cfare borxhi i kemi Lulit? Na akuzojne se perse nuk kemi folur me pare? Kemi folur direkt me Lulin dhe ja kemi thene mendimet tona. Nuk e kemi kundershtuar ne publik sepse kemi menduar se ai do na coje ne fitore.
Nuk na coi ne fitore Gazi, jo vetem kaq por bashke bete nje analize te ndyre per te goditur ata qe punuan dhe promovuar humbesit.
Me shume se kaq, me nje plan te paramenduar, sulmuat si qen te eger Berishen.
Perse afruat zgjedhjet per Kryetar te PD kur ne ju kundershtuam, perse analiza ishte e percipte, per te mbeshtetur disa dhe rrezuar te tjere, perse zgjodhet te gjithe drejtuesit e PD, perfshire kryesine dhe sekretaret ne kundershtim me statutin qe propozove ti Gazi?
Kush i ka lene pa pune dhe pa shprese demokratet per 8 vjet Gazi? Te gjitheve na dhemb zemra per ta. Ne e marrim nje rroge Gazi, edhe ti e merr. Luli merr shume e me shume sidomos kur ka zgjedhje.
Lereni demagogjine, anetaret e PD nuk ju duan. Jeni kapur pas karrikes si ai athinasi qe mbronte vendin e tij ne betejen e Salamines. Ndryshimi eshte qe ju luftoni per karrige. Kur tju presin njerin krah ju do kapni karrigen me krahun tjeter, kur tju presin krahun e dyte do e mbertheni karrigen me dhembe. Pastaj vetem prerja e kokes ju ndan nga karrigja.
Gazi ti flet per demokratet e varfer, pa buke, por a nuk te ben pershtypje drejtuesit e larte te PD qe kapardisen si modelet e Armanit?
Shikoji Gazi zevendeset e Lulit si dalin ne publik? Me fal por nuk ju plas fare per popullin. Po talleni me njerezit Gazi
Nuk mund te vazhdohet keshtu.
Eja me ne ne 11 Dhjetor. Nuk luftojme per vehte, por per ata te mjere qe i kemi genjyer qe nga viti 2013 se do i sjellim ne pushtet.
Luli nuk i sjell dot ne pushtet, ska formim, ska ide, nuk pyet, nuk degjon, nuk do dhe nuk njeh partine, eshte mendjemadh, kujton qe di gjithshka kur nuk di asgje.
Mjafon lufta qe hapi me liderin historik te PD per te kuptuar sa i ceket eshte. Nuk e beri nga padia por thjeshte per interesat e tija dhe problemet personale qe ka ne SHBA dhe qe te gjithe ne i dime.
Gazi, te Premten mbahet foltorja ne Devoll, te ftoj te vish.
Kur te degjosh demokratet e vertete do e kuptosh ne cfare qenefi je perfshire.
Gazi hajde ne Devoll. Do shpetosh vehten.
Sigal