“Dy pilotët humbën jetën për mermerin e Mimi Kodhelit”

310
Ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha, tha se helikopteri i aksidentuar që humbën jetën dy pilotët, duket se transportonte mermer për në rezidencën malore në Vermosh për shtëpinë e Mimi Kodhelit. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se qeveria po përpiqet të fshehë rrethanat dhe po përpiqet tu mbyllë gojën gazetarëve dhe dëshmitarëve të ngjarjes.
Postimi i Sali Berishës
Shkodra zien dhe gumezhin per rrezimin e helikopterit!
Qeveria perpiqet te fshehe shkaqet dhe rrethanat?!?! Te dashur miq, helikopteri qe u rrezua dhe ra dje ne liqenin e Shkodres, ne te cilin humben jeten dy pilotet, duket se transportonte meremer per ne rezidencem malore ne Vermosh te Mimi Kodhelit! Ne rast se kjo eshte e vertet kemi te bejme me nje krim te shemtuar shteteror. Qeveria po ben gjithćka per te fshehur shkakun e vertet dhe rrethanat e rrezimit te helikopterit, pra per ti mbuluar me heshtje dhe per ti lene ato ne fund te liqenit..
Gazetari Elvis Nabolli qe jep kete lajm ne FB e tij, kercenohet me jete dhe detyrohet te heqe statusin nga FB. Neo-bllokmeni Ilir Beqja kercenon fizikisht gazetarin e Zerit te Amerikes ne spital tek i plagosuri. Nderkohe portali syri.net jep nje video qe tregon se helikopteri eshte ndalur ne nje lendine prane doganes se Hanit te Hotit (mundet per te marre ngarkese?) dhe prej aty eshte nisur per udhetimin fatal.
Ndaj peshkatarve qe arriten te paret ne vendngjarje dhe banoreve te zones po ushtrohet dhune qe te mbyllin gojen. Per te fshehur te verteten, jane konfiskusr edhe celularet e peshkatareve dhe banoreve sepse mund te kene rregjistruar pamje kompromentuese.
Sot urgjent parlamenti duhet te ngreje komisioninin e verifikimit me cdo kusht te ketyre te dhenave tejet tronditese.
I bej thirrje presidentit te Republikes te shfrytezoje te gjithe kompetencat e tij per te verifikuar rrethanat dhe shkakun e kesaj tragjedie! sb