DURRËSI/ “Luftë” ministrash PS-LSI, Bylykbashi kryeson listën e opozitës

307
Qarku i Durrësit është një prej tre zonave që ka pësuar ndryshim të numrit të mandateve. Nuk do të ketë më 13 por 14 mandate.
Listën e PS-së e kryeson ministrja Eglantina Gjermeni dhe përballë saj është ministri i LSI-së, Lefter Koka, ndërsa PD ka të parin në listë Oerd Bylykbashin.
Por në garë në këtë qark është edhe një tjetër ish ministër demokrat, Sali Shehu, i cili kandidon për FRD-në.
PS është rritur nga 2009 kur ka marrë 5 mandate në 2013 kur mori 6 mandate.
Nga ana e saj PD ka rënë nga 7 mandate në 2009 në 5 katër vjet më vonë.
LSI është në të njëjtin nivel me nga një mandat, ndërsa PR ka pasur rritje nga 2009 në 2013 kur mori një mandat.
Kandidatët e LSI
Lefter Koka
Nora Malaj
Flamur Gjuzi
Arb Shtylla
Kandidatët e PS
Eglantina Gjermeni
Milva Ekonomi
Fidel Ylli
Ilir Ndraxhi
Rolant Xhelilaj
Jurgis Çyrbja
Rrahman Rraja
Klodiana Spahiu
Kandidatët e PD
Oerd Bylykbashi
Fatbardha Kadiu
Edi Paloka
Florjon Mima
Agron Duka
Vullnet Topalli
Enri Çeno
Shkelqim Fortuzi
Kandidati i FRD
Sali Shehu
Kandidatët e PDIU
Krenar Lasko
Altin Hoxha
Sigal