Dritan Agolli i FSHZH i jep 20 mln. euro oligarkut të Putinit

91
Sigal

Përveç kontratave për ndërtimet dhe bujqësinë oligarku rus i Oleg Deripaska që ka dalë në lidhjet me shefin e FBI-së ka përfituar nga FSHZH edhe 3 tendera në vlerën e 20 mln. euro. VOA: Zyrtari i FBI-së ende nuk është pyetur për takimet me Ramën në prani të personave privat

Përveçse kontratave për ndërtimin e hidrocentralit të Shushicës dhe plantacionit me fruta në Karavasta, oligarku rus Oleg Deripaska ka përfituar edhe 20 milionë euro nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit përmes 3 tenderave. Edhe pse Deripaska nuk kishte ofertën më të ulët, ai u shpall fitues nga qeveria shqiptare.

Maxhoranca socialiste po mundohet të minimizojë faktet skandaloze, të cilat zbuluan se qeveria “Rama” i ka bërë oligarkut të Putinit, Oleg Deripaska, me kontrata preferenciale. “Syri” zbuloi se një kompani shqiptare, me pronar fundor Deripaskën, është shpallur investitor strategjik në vitin 2018 për një plantacion 800 hektarë në Karavasta, si edhe në vitin 2017.

Por nuk mbaron me kaq. Të dhëna të tjera tregojnë se kompania shqiptare “Trema Engieenering 2”, e kontrolluar nga shoqëria austriake “Strabag AG”, edhe kjo e fundit në pronësi të Oleg Deripaska, ka përfituar edhe të paktën tre kontrata nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, me vlerë totale rreth 20 milionë euro.

Kontratat janë fituar gjatë periudhës 2020-2021, në një kohë që Oleg Deripaska ishte sanksionuar nga Departamenti Amerikan i Thesarit për lidhjet e tij me regjimin e Vladimir Putinit.

 Rindërtimi

Kompania “Trema Engineering 2” rezulton të jetë fituese e një tenderi të zhvilluar nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, në kuadër të procesit të Rindërtimit. Tenderi është zhvilluar në Prill të vitit 2020 dhe objekt i procedurës ishte “Ndërtimi i rrjetit rrugor dhe infrastruktor të Bashkisë Shijak”. Fondi në dispozicion të kësaj procedurë ishte rreth 2 miliardë lekë të vjetra.

 Miliarda të tjera nga Agolli

Gjatë vitit 2021, kompania “Trema Engieenering 2” është shpallur fituese e tenderave për rikonstruksionin e rrjetit rrugor në aksin Peshkëpi-Selenicë në Vlorë dhe rikonstruksionin e rrjetit të ujësjellësit Korçë-Përrenjas, me vlerë totale rreth 18 milionë euro. Në dy prej këtyre procedurave rezulton se “Trema Engieenering 2” nuk ka pasur ofertën më të ulët.

Gjithashtu, kompania shqiptare e oligarkut rus është projektuese e fshatit turistik “Thymos” në Himarë. Këshilli i Rregullimit të Territorit, nën drejtimin e Edi Ramës, miratoi në Tetor 2019 lejen e ndërtimit për resortin “Thymos”, me investitor biznesmenin shqiptar, Ilir Trebicka, i cili më herët ka qenë ortak me Oleg Deripaska.

Emri i miliarderit rus u shfaq në hetimet që po zhvillohen në Amerikë kundër ish-agjentit të FBI-së, Charles McGonigal. Zyrtari i lartë i FBI-së akuzohet në dy procese të ndara për favorizimin e oligarkut rus, Oleg Deripaska, si edhe për korruptim nga persona të lidhur me Shqipërinë dhe kryeministrin Edi Rama.

Zëri i Amerikës ‘gozhdon’ Kryeministrin: Nuk dha asnjë shpjegim për skandalin

Zoti Rama nuk dha asnjë shpjegim se përse takimet me ish-zyrtarin e FBI-së janë zhvilluar në prani të personave privatë, por dha disa shpjegime rreth marrëdhënieve të tij me ta. Për zoti Nezën ai tha se “nuk e kam njohur më parë asnjëherë.

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama mohoi kategorikisht që të ketë lidhje mes tij dhe akuzave të ngritura në Shtetet e Bashkuara ndaj ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare dhe për mos-raportimin e kontakteve dhe lidhjeve me zyrtarë të shteteve të tjera.

Duke folur me gazetarët pas një takimi pune në selinë e Partisë socialiste, zoti Rama deklaroi se “në aktpadinë konkluzive nuk ka absolutisht asnjë gjë që të lidhet me mua dhe me qeverinë e Republikës së Shqipërisë, përveç faktit që jemi takuar këtu e atje. Drejtësia amerikane ka hetuar plotësisht dhe ka ngritur akuzë ndaj personit, për konflikt interesi për një borxh të marrë nga shoku i tij shqiptaro-amerikan nga Tropoja, që jetojnë bashkë në Nev York”.

Sipas akt-akuzës, ish zyrtari i FBI-së rezulton të ketë marrë një shumë prej 225 mijë dollarësh nga shqiptaro-amerikani Agron Neza. Kishte qenë vetë McGonigal që në gusht dhe më pas në shtator të vitit 2017 i kishte kërkuar Nezës nëse mund t’i siguronte një sasi parash, të cilat ky i fundit ia dha përgjatë vjeshtës së atij viti në tre episode të ndryshme.

Por përveç Nezës, në akt-akuzë shfaqen dhe lidhje të tjera të ish zyrtarit të FBI-së me personazhe të tjerë nga Shqipëria, ku ai realizoi disa vizita, gjatë së cilave zhvilloi dhe takime me kryeministrin Rama. Së bashku ata u takuan më pas dhe në Nev York. “Interesi im ka qenë që të shkëmbejë biseda e opinione lidhur me ato fusha u sigurisht ai ishte një ekspert i nivelit të lartë, krimi korrupsioni, pastaj Amerika, Ballkani Shqipëria, asnjë lloj marrëdhënie tjetër”, deklaroi të mërkurën në mbrëmje kryeministri.

Takimet mes tyre janë zhvilluar gjithnjë në prani të Nezës dhe Dorian Duçkës, të cilin akt-akuza e përshkruan si “i punësuar nga një konglomerat kinez energjie. Një këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, i cili kishte një llogari emaili dhe pasaportë zyrtare të qeverisë shqiptare dhe ka qënë ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare”.

Zoti Rama nuk dha asnjë shpjegim se përse takimet me ish-zyrtarin e FBI-së janë zhvilluar në prani të personave privatë, por dha disa shpjegime rreth marrëdhënieve të tij me ta. Për zotin Nezën ai tha se “nuk e kam njohur më parë asnjëherë. Nuk kam shkëmbyer as letra, as interesa dhe asgjë tjetër, por e kam takuar vetëm në praninë e ish-zyrtarit të lartë të FBI-së”.

Sa i përket zotit Duçka u mjaftua të shprehej se “ka qenë zëvendësministër i Energjitikës, në koalicionin e vitit 2013 dhe pastaj për një farë kohe ka punuar pranë meje pa pagesë”. Zoti Rama nuk dha shpjegim se deri kur zoti Duçka ka punuar pranë tij. Herën e fundit që ata janë parë së bashku, të paktën publikisht, ka qenë në qershor të vitit të shkuar, kur zoti Duçka ishte pjesë e delegacionit që shoqëronte zotin Rama gjatë vizitës së tij në Kiev, e madje ishte dhe në tryezën e bisedimeve me presidentin ukrainas Volodimir Zelensky.

Kryeministri nuk dha ndonjë sqarim as se përse fillimisht Duçka e më pas Neza, ishin angazhuar për t’i dhënë informacion ish-zyrtarit të FBI-së për një çështje lobimi në Shtetet e Bashkuara, në favor të një partie shqiptare, aq më tepër që të paktën në një rast, sipas akt-akuzës, Neza “e kishte marrë informacionin nga zyra e Kryeministrit të Shqipërisë”.

Në dokumentat e akt-akuzës nuk identifikohet lobuesi amerikan dhe as partia shqiptare, por periudha në të cilin kanë ndodhur këto zhvillime përkon me rastin e lobistit Nick Muzin, i cili ishte angazhuar muaj më parë për llogari të Partisë Demokratike. I pyetur të martën nga Zëri i Amerikës “nëse e ka njoftuar, kryeministri, zyrtarin e FBI-së, përmes dy personave të tjerë Agron Neza dhe Dorian Duçka, për aktivitetin lobues të Nick Muzin-it në SHBA, në favor të PD-së”, zëdhënësi i qeverisë shqiptare tha se “kjo është një fantazi që nuk figuron as në akt-padinë në fjalë dhe jo më në realitetin e marrëdhënies së kryeministrit me zyrtarin e FBI”.