Dr Ina Zhupa: Veliaj abuzim të hapur me paratë e taksapaguesve

449
Sigal

Zëdhënësja e PD ka reaguar në facebook  kundër kryebashkiakut Veliaj duke e akuzuar atë për abuzim të parave të taksapaguesve të Tiranës.

Sipas saj fondet publike të përdorura nga Veliaj ose janë shkatërruar po nga ai ose nga cilësia e dobët apo menaxhimi i keq i bashkisë.

Ajo përmend rastin e fidanishtes së UBT dhe atë të stadiumi kombëtar Qemal Stafa ku kryebashkiaku nuk justifikon dot parate e harxhuara. Zhupa thotë dhe ky është modeli i keqmanaxhimit, abuzimit dhe shpërdorimit të fondeve publike që qytetarët e Tiranës do e përbuzin masivisht kur të jenë përballë zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Më poshtë gjeni postimin e saj të plotë

Abuzim i hapur me parate e taksapaguesve nga Veliaj ne krye te bashkise Tirane!

Raste te shumta ku fondet publike perdorura nga Veliaj ose jane shkaterruar po nga Veliaj ose jane shkaterruar nga cilesia e dobet apo menaxhimi i keq i bashkise.

Rasti i fundit eshte i fidanishtes se UBT, para nje viti Veliaj mblodhi aty fidane, sigurisht jo te paguara nga familja e tij por nga parate tona. Pas nje viti ka marr po ai vendimin qe ta prish, vec probleme qe shkakton per universitetin, kemi nje papergjegjshmeri totale sesi shpenzohen parate tona. Ai investim do shkaterrohet.

E njejta skeme po te kujtojme parkimin tek stadiumi kombetar Qemal Stafa, e beri te ri, me taksat tona, e inaguroj me pagese dhe ne pak kohe e prishi gjithe investimin duke ja dhene Arenes Kombetare per ta bere pastaj parkimin nentokesor. Para te tjera te shkuara dem.

Po ashtu kemi raste pafund ku inagurimi i Veliajt nuk justifikon dot parate e harxhuara dhe shkaterrohet sa hap e mbyll syte. Kolektor te ri te paguar nga ne qe permbysin lagjet me shirat e pare, rruge te inaguruara qe shkrihen si sheqeri duke u bere rrezik per banoret, fonde te vena ne perdorim qe zhduken pa marr asgje mbrapsh qytetaret.

Ky eshte modeli i keqmanaxhimit, abuzimit dhe shperdorimit te fondeve publike qe qytetaret e Tiranes do e perbuzin masivisht kur te jene perballe zgjedhjeve te lira dhe te ndershme.

( bashkelidhur foto krahasuese te disa prej deshtimeve te bera nga Veliaj me parate tona)

Fotografia e Ina K. Zhupa

Fotografia e Ina K. Zhupa