Analistja, Alice Elizabeth Taylor: ”Tërheqja e policisë nga teatri kombëtar pas rrëzimit të gazit nuk arrin të pengojë protestuesit”

315

Populli shqiptar mbron Teatrin Kombetar. Media te huaja po publikojne dhe analizojne protestat ne mbrojtje te Teatrit Kombetar ne Shqiperi

Analistja e njohur Alice Elizabeth Taylor, ne shkrimin e saj te shoqeruar me foto e video nga vendngjarja, nder te tjera thekson se forcat e rendit ”… i ndaluan qytetaret që t’iu sillnin protestuesve ujë, pavarësisht temperaturës që arrinte 36 gradë dhe pranise se një numri të moshuarish të mbërthyer pas linjës së forcave te policisë.” (Kjo eshte nje shkelje e rende e te drejtave te njeriut sepse tubimi nuk ishte greve ekstreme ku te mos perdorej uji e lengje te tjera. Ata qe e kane urdheruar kete ndalese mbajne pergjegjesi ligjore e morale para popullit shqiptar qe iu rrezikua jeta ne proteste.)

Alice Elizabeth Taylor @The_Balkanista
”Tërheqja e policisë nga teatri kombëtar pas rrëzimit të gazit nuk arrin të pengojë protestuesit.
Policia, rojet private të sigurisë dhe anëtarët e forcave speciale kanë lënë zonën përreth Teatrit Kombëtar në Tiranë pas 15 orësh rrethimi. U përdor gaz lotsjellës ndaj publikut, per te penguar turmën e qytetarëve që po mundohej të hynte në shesh. Për shkak të numrit të madh të njerëzve autoritetet u tërhoqën, duke i lënë qytetarët të ktheheshin në zonën përreth Teatrit. Mediat sociale u mbushën me komente nga protestuesit dhe civilët duke e quajtur atë një fitore dhe duke përsëritur faktin se ata kanë ndërmend të vazhdojnë të luftojnë për të mbrojtur të ardhmen e teatrit. Menjëherë pas orës 6:30 të mëngjesit, policia arriti në vendin ku zhvillohej protestesta në mënyrë paqësore çdo ditë për më shumë se 18 muaj. Kohët e fundit, për shkak të frikës se prishja ishte e afërt, ata ishin atje 24 orë në ditë.
Dita shënoi tensione pasi veprimet e rënda të kryera nga policia dhe punonjesit e sigurimit privat të punësuar nga shteti rezultuan me një person të shtruar në spital dhe shumë të tjerë te plagosur. Pas një grindje verbale me një oficer policie dhe disa të shtyrë nga policia dhe protestuesit, një burrë ra në një pishinë të zbrazët, rreth 1.5 metra thelle, u plagos në qafë, në krah dhe në kokë. Ai u mor nga ndihma e shpejte në një barelë. Disa protestues të tjerë raportojnë se u goditën nga policia foto tregon një inspektor që ngriti grushtin e tij për të goditur një civil para se të ndalohej nga një oficer tjetër. Qytetarë të tjerë u fotografuan me lot duke u shtyrë në toke, duke pasur fytyrat dhe fytet e tyre te demtuar , dhe duke u keqtrajtuar nga autoritetet dhe rojet private të sigurisë. Deri në mesditë, një grup kryesor protestuesish kishin zënë Teatrin duke hyrë nga një derë anësore. Pastaj, këtë mbrëmje, qindra policë, forca speciale, njësi të ndërhyrjes së shpejtë dhe roje private të sigurisë rrethuan Teatrin, kerkonin me forcë largimin e qytetarëve dhe gazetarëve nga sheshi. Ata përdorën taktika agresive për të detyruar reporterët dhe kameramanet të tërhiqen nga oborri i teatrit, i cili është në tokë publike. Ata gjithashtu i ndaluan qytetaret që t’iu sillnin protestuesve ujë, pavarësisht temperaturës që arrinte 36 gradë dhe pranise se një numri të moshuarish të mbërthyer pas linjës së forcave te policisë. Së fundi, policia u detyrua të tërhiqej duke lënë qindra njerëz të derdheshin në sheshin e teatrit, shumë prej të cilave këndonin “poshtë diktatua” dhe “Rama ik”. Aktivistët dhe protestuesit kanë kërkuar ndihmë dhe solidaritet nga qytetarët, artistët dhe nga ndërkombëtaret. Ata kanë përsëritur se do të mbrojnë teatrin me çdo mjet të nevojshëm sonte, nesër, dhe për aq kohë sa duhet.