Al Jazeera: Shqipëria, hashashi dhe magazinat me kokainë

675

Al Jazeera për Shqipërinë: Magazina me kokainë, vendi në protesta dhe dhunë

Media e njohur “Al Jazeera” ka bërë së fundmi ka bërë një shkrim për Shqipërinë ku thekson se kultivimi dhe tregtimi i hashashit dhe kokainës lulëzon. Kjo media përshkruan magazinat e drogës në Shqipëri dhe thekson se krimi i organizuar është një problem shqetësues. Al Jazeera: Në një depo të policisë, vetëm jashtë kryeqytetit shqiptar, drogat po grumbullohen deri te majë. Brenda ndërtesës së pa-përshkruar, aroma e kokainës dhe e kanabisit është evidente, e prodhuar nga tonelata e narkotikëve të shpërndara mbi dysheme dhe brenda dhomave të mëdha metalike. Njësitë e magazinimit në këtë ndërtesë me pluhur janë plot, kështu që më shumë çanta droge mbeten në një shkallët. Ndërsa vëllimi i dukshëm i narkotikëve të konfiskuar nga grupet e krimit të organizuar është mbresëlënës, diskutimi politik mbi këtë çështje është edhe më i madh. Krimi i organizuar është një vijë ndarëse në Shqipëri.

26-vjeçari në Gjirokastër kultivonte Kanabis

Një 26-vjeçar nga Gjirokastra, ka rënë në prangat e policisë ditën e sotme, pasi dyshohet se ka tentuar të kultivojë kanabis. 26-vjeçari me inicialet R. R., në vendin e quajtur “Përroi i Verës”, në afërsi të fshatit Picar, u kap në flagrancë me rreth 100 kubikë në të cilat ishin kultivuar fara Cannabis Sattiva si dhe disa fidanë.

Denoncimi i oficerit të antidrogës/ Kryebashkiaku i Rilindjes mbjell arat me hashash

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka publikuar mesazhin e një oficeri policie, i cili tregon se si lulëzojnë arat me kanabis në Tepelenë, të cilat janë në pronësi të kryebashkiakut të Rilindjes Tërmet Peçi. Denoncimi i policit të Aantidrogës: Tepelena është e mbushur me parcela kanabisi. Para tre ditësh policia në Tepelenë ka asgjësuar 17 mijë rrënjë kanabis dhe ka bërë njoftim për shtyp për 300 rrënjë, e gjithë sasia është e Tërmet Peçit.